úterý, 18 srpen 2020 09:00

Festival na Špilberku završí vizualizace a Pražský výběr

Autor:

Jedinečné spojení živé hudby a její doprovodné vizualizace v reálném čase nabídne ve středu předposlední produkce festivalu Špilberk v podání Filharmonie Brno a vizuálního umělce Cori O´Lana. Moderní technologie doprovodí Musorgského Obrázky z výstavy, Fresky Piera della Francesa od Bohuslava Martinů a Hindemithovu symfonii Malíř Mathis. Festival potom zakončí v pátek 21. srpna písně skupiny Pražský výběr v symfonickém aranžmá.

 

3

 

Projekt spojující velká symfonická díla s vizualizací tvořenou na místě, v reálném čase, plánovala Filharmonie Brno původně provést již v březnu. Kvůli pandemii a náhlému ukončení všech kulturních produkcí pro veřejnost stihl orchestr projekt odehrát jen online. Nyní se k němu vrací v rámci festivalu Špilberk, kdy při open air zazní ve středu 19. srpna od osmi hodin Musorgského Obrázky z výstavy v instrumentaci Maurice Ravela, Fresky Piera della Francesa Bohuslava Martinů a symfonie Malíř Mathis Paula Hindemitha. Orchestr povede šéfdirigent Dennis Russell Davies, vizualizace v reálném čase ztvární Cori O´Lan.

 

4

 

Specializací Coriho O´Lana je vytváření doprovodných vizualizací v reálném čase, kdy je každý grafický prvek odvozen přímo z aktuálně zahraného akustického materiálu. Zvuky transformuje počítač do grafických prvků a vytváří samotnou vizualizaci. Podkladem pro vizualizace budou jak reálné fresky z italského Arezza, které inspirovaly Bohuslava Martinů, tak abstrakce, nebo také Kandinského kresby z 20. let.

Na velkém nádvoří hradu Špilberk zakončí letní brněnský festival páteční večer 21. srpna s názvem Pražský výběr Symphony. Hity legendární rockové skupiny zazní v symfonickém aranžmá v podání Michaela Kocába a Michala Pavlíčka, Jana Hasenöhrla, Hany Kosnovské, Viktora Dyka a Michala Skořepy. Český národní symfonický orchestr zahraje pod vedením svého šéfdirigenta Stevena Mercuria. Hlediště nádvoří bude rozděleno na dvě sekce, k dispozici budou místa k sezení i stání.

 

2

 

Foto: Fb a archiv festivalu, archiv KlasikyPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.