středa, 12 srpen 2020 10:50

Plzeňská opera uvede Monteverdiho Korunovaci Poppey a balet Vámosovu Anastázii

Autor:

Po premiéře Prodané nevěsty z minulého týdne přicházejí soubory plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla s dalšími premiérami. Tomáš Ondřej Pilař a Vojtěch Spurný představí v sobotu 15. srpna od sedmi Monteverdiho Konunovaci Poppey. V hlavních rolích nové operní inscenace alternují Filip Dámec a Vojtěch Pelka jako Nerone, Lucie Kaňková a Anastasia Terranova jako Poppea a Markéta Böhmová a Markéta Cukrová jako Ottavia. V roli historické postavy filosofa Seneky, napsanou pro hluboký bas, se budou střídat Josef Kovačič a Jaromír Nosek. Hned o den později pak premiéru chystá plzeňský baletní soubor; uvede inscenaci Anastázie – poslední dcera cara. Choreograf Youri Vámos využil hudbu z Čajkovského baletu Spící krasavice a vystavěl příběh o dívce, která údajně přežila vyvraždění carské rodiny. Obě premiéry se měly uskutečnit na jaře tohoto roku. 

 

100

 

Ve Velkém divadle v Plzni začala nová sezóna ve velkém. Po premiéře Smetanovy Prodané nevěsty (ReflexiPlus Jiřího Fuchse najdete ZDE) připravil operní soubor premiéru opery Korunovace Poppey Claudia Monteverdiho. Představení bude historicky poučené, tak jak se ve své době interpretovala barokní hudba. Monteverdi využil společně s libretistou Giovannim Busenellem historický námět a premiéru měla jejich opera v roce 1642 v Benátkách. Mnoho odborníků ji považuje za vůbec nejlepší v 17. století. „Tuto operu najdeme na repertoáru mnoha světových divadel, nejen pro její působivou hudbu, ale i vděčné libreto propojující vážný příběh s komickými scénami. Závěrečný duet opery pak patří mezi nejkrásnější v celé operní literatuře,“ říká dramaturg plzeňského souboru Zbyněk Brabec. Monteverdiho opery jsou provozně i umělecky velice náročné, proto se s nimi setkáváme spíš výjimečně. V Plzni bude Korunovace Poppey inscenována poprvé.

Inscenaci o touze po moci, vášni i žárlivosti připravuje obdobný inscenační tým jako před dvěma lety autorovu operní prvotinu – Orfeo. Hudebního nastudování se ujal dirigent, klavírista a cembalista Vojtěch Spurný, režisérem inscenace je Tomáš Ondřej Pilař, který ke Korunovaci Poppey dodává: „Podobně jako v Orfeovi je síla hudebního výrazu založena na jeho jemnosti a velké porci klidu a ztišení. Stejně tak i její jevištní stránka se obrací k vnitřní harmonii a poezii obrazů výtvarně komponovaných podle benátských mistrů 17. století. Jsem přesvědčen, že klidná síla Monteverdiho opery strhne i ty diváky, kteří se s takto starou hudbou nikdy nesetkali.“

 

4

 

Opera Korunovace Poppey se odehrává v Římě, kde vládne císař Nero, který pro krásnou Poppeu vyžene svou ženu Octavii. „Všichni zpěváci musí být zároveň i skvělými herci, takže obsadit tuto operu znamenalo vypsat vloni velký konkurz. Nemohu nezmínit klíčovou roli císaře Nerona, který byl v době, kdy se opera odehrává, sotva dvacetiletý a jeho part je komponován pro hlas kastráta – v naší inscenaci jej ztvární mladí kontratenoři Filip Dámec a Vojtěch Pelka,“ podotýká Tomáš Ondřej Pilař. „Musím přiznat, že jsem si k Monteverdiho hudbě, našel ten opravdový vztah až v době, kdy jsem jeho díla začal studovat, o to víc je ale pro mě jeho hudba atraktivní a inspirativní,“ uvedl Vojtěch Pelka, který v Plzni hostuje už podruhé. V roli krásné, inteligentní, avšak chladně vypočítavé Poppy se představí italská koloraturní sopranistka Anastasia Terranova v alternaci s mladou sopranistkou Lucií Kaňkovou. „Přichází doba, kdy se bude barokní opera stále více prosazovat. Barokní hudba je velmi posluchačsky přístupná, není se čeho bát. Mé první operní produkce byly barokní a publikum vždy reagovalo skvěle a já pochopila, že i několik set let stará hudba v nás budí nemálo emocí. A co je na roli Poppey nejnáročnější? Nepřerazit se o obří sukni s vlečkami, nespadnout z houpačky a ve finále opery nezapálit divadlo. Proč? Nechte se překvapit!“, láká na inscenaci Lucie Kaňková. V dalších rolích se objeví Markéta Böhmová, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina, Tomáš Kořínek, Jana Piorecká, Andrea Frídová a další.

 

3

 

Balet Anastázie – poslední dcera cara měl světovou premiéru v roce 1992 v Basileji. Vznikl sice na hudbu k baletu Spící krasavice (Šípková Růženka) Petra Iljiče Čajkovského, ale od líbivé pohádky se značně odlišuje. I když znalci klasických baletů nacházejí v obou dílech podobné choreografické pasáže. Vámosova inscenace zachycuje život a zánik carské rodiny, která byla v roce 1918 v Jekatěrinburgu vyvražděna, a prolíná reálné situace ze života Anastázie, dcery cara Mikuláše II., s utkvělými představami Anny Andersonové, údajně přeživší Anastázie. „Do příběhu zasahuje i imaginární průvodce, ochránce i spasitel Anastázie ‚Osud‘, kterého v tomto baletu ztvárňuje tanečník, který zároveň tančí i Rasputina, charismatického, byť velmi podivínského léčitele a mystika. Původně byly tyto role tančeny dvěma tanečníky, posléze jen jedním, aby měl vybraný tanečník hodnotný sólový part,“ přibližuje Vámosovo pojetí příběhu baletní mistr Zuzana Hradilová.

 

1

 

V titulní roli Anastázie se v alternacích představí Mami Hagihara, Afroditi Vasilakopoulou a Sara Aurora Antikainen, která své účinkování v baletu komentuje slovy: „Momentálně je Anastázie moje nejoblíbenější role, pokud se to dá tedy počítat, když ještě neproběhla premiéra.“ V hlavní mužské roli Osudu se objeví Karel Audy, Justin Rimke nebo Gaëtan Pires.

Maďarský choreograf Youri Vámos po ukončení aktivní taneční kariéry působil jako šéf baletní souboru v Dortmundu, Bonnu a Basileji. Jako příznivec klasické baletní školy se ve své choreografické tvorbě vždy soustřeďoval na uchování tradice celovečerních baletů. Mezinárodní ohlas si vydobyl vlastními úpravami klasických děl, jejichž děj přetvořil vlastními představami a příběhy. U nás byla jeho díla uvedena v Brně, v Ostravě, ve Státní opeře Praha i v Národním divadle, kde měl úspěch hlavně jeho Louskáček. Plzeňský balet v roce 2019 nastudoval Vámosův balet Červený a černý.

 

222

 

Foto: Martina Root, Irena Štěrbová, archiv DJKT

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.