středa, 08 červenec 2020 08:20

Třeboňská nocturna zakončí v srpnu Adam Plachetka

Autorka:

Festival Třeboňská nocturna bude letos kratší než obvykle. Od čtvrtka 9. do soboty 11. července přivítá houslisty Milana Al-Ashaba a Bohuslava Matouška, Ensemble 18+, Dvořákovo klavírní kvarteto a Pražský filharmonický sbor. Na začátku srpna pak festival uzavře basbarytonista Adam Plachetka.

 

2

 

Zahájení festivalu se ujme ve čtvrtek 9. července od půl osmé v Konírně třeboňského zámku houslista Milan Al-Ashab. Na program svého recitálu vybral Partitu č. 2 d moll Johanna Sebastiana Bacha, Sonátu č. 2 a moll Eugèna Ysaÿe, Regerovo Preludium č. 2 g moll i virtuózní skladby Heinricha Wilhelma Ernsta nebo Nathana Milsteina. V pátek 10. července zahraje od půl osmé Dvořákovo klavírní kvarteto v Divadle J. K. Tyla Klavírní kvartet g moll  Wolfganga Amadea Mozarta a Schumannův Klavírní kvartet Es dur.

Na sobotu 11. července připravil festival dva koncerty. Na Malém nádvoří třeboňského zámku se od tří hodin představí Pražský filharmonický sbor  pod vedením Lukáše Vasilka ve výběru operních a operetních sborů, s doprovodem čtyřručního klavíru. Zazní díla Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Oskara Nedbala a Bedřicha Smetany. Večerní koncert bude vyvrcholením červencové části festivalu. Na Malém nádvoří Zámku Třeboň vystoupí houslista Bohuslav Matoušek v doprovodu souboru Ensemble 18+. Zazní dva houslové koncerty Josepha Haydna, Divertimento in D Johanna Michaela Haydna, Sinfonia in f Franze Aspelmayra a Mozartova Kirchensonate in D.

 

3

 

Festival slavnostně zakončí v pátek 7. srpna v Divadle J. K. Tyla barytonista Adam Plachetka. Večery bude moderovat Martina Kociánová. V zimní části nocturen vystoupí například vokální soubor Martinů Voices, klavíristé Jan Čmejla a Klára Gibišová, soubory Eve Quartet a Brasstet, nebo pěvci Daniel Matoušek a Lukáš Hacek.

 

4

 

1

 

Foto: archiv KlasikyPlus, Fb L. Hacka

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.