pátek, 01 květen 2020 13:00

Nová sezóna Berlínských filharmoniků, to bude i Suk a Smetana

Autor:

„Kirill Petrenko vstupuje v pozici šéfdirigenta do druhé sezóny od svého oficiálního jmenování.“

„Koncem září zahraje orchestr v rámci abonentních koncertů Sukovu Pohádku léta.“

„Mimořádnou příležitost slyšet legendárního pianistu Yefima Bronfmana bude mít berlínské publikum v průběhu května.“

 

000

 

Šéfdirigent Kirill Petrenko, Daniel Harding, Andris Nelsons, Susanna Mälkki nebo třeba Iván Fischer. To jsou jen některá jména, která se vystřídají v nové sezóně 2020/2021 za dirigentským pultem Berlínských filharmoniků. U orchestru, který právě dnes slaví narozeniny a večer má svůj tradiční televizní Evropský koncert, se objeví také významní sólisté - Tabea Zimmermann, Dmytro Popov, Daniil Trifonov, Truls Mørk nebo Lisa Batiashvili. Nadcházející sezóna nabízí pestré koncertní projekty a mimo jiné i početné zastoupení české hudby.

Kirill Petrenko vstupuje v pozici šéfdirigenta do druhé sezóny od svého oficiálního jmenování. V současnosti opouští místo hudebního ředitele Bavorské státní opery, a svoje síly tak hodlá věnovat výhradně berlínským aktivitám. Chystá v tomto směru zajímavé kulturní projekty jako například další uvedení díla Josefa Suka. Koncem září zahraje orchestr v rámci abonentních koncertů Sukovu Pohádku léta.

 

0

 

Petrenko se hodlá věnovat i německým a rakouským autorům období romantismu a pozdního romantismu, kteří tradičně patří mezi pilíře repertoáru Berlínských filharmoniků. Orchestr uvede některá z děl Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Johanessa Brahmse nebo Richarda Strausse. V lednu zazní koncertní provedení opery Sergeje Rachmaninova Francesca da Rimini za účasti sopranistky Kristiny Mkhitaryan a tenoristy Dmytra Popova. Pražský filharmonický sbor bude účinkovat při koncertních uvedeních Čajkovského opery Mazepa v průběhu dubna.

V květnu uvede orchestr pod Petrenkovým vedením Symfonii č. 9 Gustava Mahlera a k orchestru se vrátí i pianista Daniil Trifonov. Ten uvede Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Sergeje Prokofjeva. Na koncertu zazní i Symfonie Fis dur Ericha Wolfganga Korngolda. Trifonov také doprovodí orchestr na přelomu srpna a září při koncertech v Salcburku a Londýně (pokud se uskuteční) a uvede Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 3. V obou městech uvede orchestr i Sukovu Symfonii Asrael. Příjemnou zajímavostí je, že ve stejnou dobu, kdy Berlínští filharmonici představí Asraela na turné, uvede Jakub Hrůša s Bamberskými symfoniky Asraela ve velkém sále Berlínské filharmonie v rámci festivalu Musikfest Berlin.

 

1

 

Rezidenční umělkyní pro sezónu 2020/2021 bude německá houslistka Tabea Zimmermann. Pro Berlínskou filharmonii připravila cyklus hudby Paula Hindemitha. Pod vedením Francouze François-Xaviera Rotha, který se vrací do Berlína přesně po roce, uvede například Hindemithův koncert pro housle a orchestr Der Schwanendreher. Po dvou letech se také k orchestru vrací britský dirigent Daniel Harding. Řídit bude sobě blízkou Symfonii č. 5 Gustava Mahlera a uvede evropskou premiéru díla Keyframes for a Hippogriff rakouské skladatelky Olgy Neuwirth. Mahlerova Symfonie č. 1 zazní i v prosinci pod vedením populárního Andrise Nelsonse, stejně jako Offertorium Sofie Gubaiduliny za účasti mladé litevské houslové virtuózky Baiby Skride.

 

4

 

Po delší době se k orchestru vrací i dirigent Marek Janowski. V říjnu neuvede nic jiného než Brucknerovu hudbu. Na programu bude Symfonie č. 3, dále pak Koncert pro housle a orchestr č. 1 Maxe Brucha. Jako sólista se představí současný první koncertní mistr Berlínských filharmoniků, Američan Noah Bendix-Balgley. Brucknerova Symfonie č. 9 zazní i v květnu pod vedením nestárnoucího Zubina Mehty.

 

3

 

Daniel Barenboim k Berlínským filharmonikům neodmyslitelně patří a v nové sezóně tomu nebude jinak. Po několikerém provedení Mé vlasti Bedřicha Smetany mimo Berlín uvede toto ikonické dílo i ve velkém sále Berlínské filharmonie, a to na konci října. V listopadu bude pokračovat třemi koncerty. Na programu bude Lutosławského Koncert pro orchestr a Berliozova Fantastická symfonie. Koncert pro violoncello a orchestr Antonína Dvořáka v podání Trulse Mørka zazní v Berlíně pod vedením Tugana Sochijeva v prvním adventním týdnu. Pravidelný berlínský host, maďarský dirigent Iván Fischer uvede na konci prosince s orchestrem Dvořákovu Symfonii č. 8. Mladý hvězdný pianista Seong-Jin Cho dále pod jeho vedením zahraje Rachmaninovův Koncert pro klavír a orchestr č. 3. Společným projektem Berlínských filharmoniků, Filharmonie Los Angeles a symfoniků ze San Francisca bude uvedení opery Mörder, Hoffnung der Frauen Paula Hindemitha a Berlínského requiem Kurta Weilla pod vedením skotského dirigenta Donalda Runniclese.

 

7

 

V lednu se do Berlína vrátí Semjon Byčkov. Řídit bude Čajkovského Koncert pro housle a orchestr (sólistka Lisa Batiashvili) a Šostakovičovu Symfonii č. 8. Mladý rusko-německý pianista Igor Levit, který si za poslední roky vybudoval značné renomé v interpretaci Beethovenovy hudby, uvede jeho císařský Koncert pro klavír a orchestr č. 5 pod vedením pravidelného berlínského hosta, dirigenta Paava Järviho. Mimořádnou příležitost slyšet legendárního pianistu Yefima Bronfmana v Brahmsově Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 bude mít berlínské publikum v průběhu května, stejně jako koncertní provedení opery Modrovousův hrad Bély Bartóka za účasti mezzosopranistky Ildikó Komlósi a barytonisty Johannesa Martina Kränzleho. Koncert zaštítí finská dirigentka Susanna Mälkki. Do Berlína se vrací i Sir Simon Rattle, který uvede oratorium Sen Gerontiův Edwarda Elgara. Hostem populárního koncertu v berlínském venkovním amfiteátru ve Waldbühne bude rakouský perkusista Martin Grubinger. Všechny koncerty bude možné tradičně zhlédnout také online v rámci Digital Concert Hall.

 

Foto: archiv Berlínských filharmoniků, Wikipedia

Jan Průša

Hudební publicista

Jan Průša (*1990) pochází ze Soběslavi. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy v Praze a religionistiku v Brně. Pravidelně přispívá svými recenzemi a dalšími texty o klasické hudbě. Mimo portál Klasika Plus spolupracuje s Českou televizí. Zaměřuje se na období pozdního romantismu, expresionismu a autory nové hudby. Jednou by rád interpretoval na klavír Cageovu slavnou kompozici 4’33.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.