úterý, 28 duben 2020 10:00

Filharmonie Hradec Králové odehraje příští sezónu „Na vlnách tónů“

Autorka:

Barvy duhy představí ve své 43. koncertní sezóně hradecká filharmonie. Koncertní řady nesoucí názvy barev Bílá, Žlutá, Modrá, Stříbrná, Zelená a Oranžová, budou reprezentovat klasickou symfonickou, varhanní, operetní a muzikálovou hudbu. Chybět nebude hudba pro děti, mimořádné koncerty a tradiční přehlídka světové soudobé tvorby Hudební fórum Hradec Králové.

 

1

 

„Výkon naší umělecké práce je právě pozastaven, všechny zkoušky a koncerty jsou zrušeny. Nevíme, na jak dlouho, ale přesto se držíme plánu, protože věříme a doufáme, že se brzy budeme moci vrátit do běžného života. Každý den začínám studiem partitury. Skladba, práce skladatele, je semínkem z jádra hudby, je základním materiálem, který nám nikdo nemůže vzít. Mám ze srdce radost, když během zkoušek s naším úžasným orchestrem vidím hudbu rozkvétat, a my můžeme předávat plody své práce našemu váženému publiku. Věřím, že nejpozději nyní, kdy jsou koncerty zakázány, si uvědomíme, co je důležité,“ vzkazuje v brožuře filharmonie šéfdirigent Kaspar Zehnder.

 

2

 

Filharmonie Hradec Králové se v příští sezóně chystá oslavit výročí K. J. Erbena, v programu se objeví hudba francouzská, německá, ruská, americká, španělská i severská. Novinkou fondu nástrojů orchestru a ozdobou nové sezóny bude zbrusu nový mistrovský klavír Petrof. Bílá abonentní řada reprezentující velká symfonická díla nabídne mezi účinkujícími španělskou pianistku Judith Jáuregui, houslistu Ivana Ženatého, varhaníka Pavla Kohouta, klavíristu Karla Košárka, Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem, violoncellistku Michaelu Fukačovou a tympánistu Rudolfa Kuchárika. Pod vedením šéfdirigenta Kaspara Zehndera a dirigentů Andrease Sebastiana Weisera a Christopha-Mathiase Müllera zazní například Ravelovo Bolero, Sukova Pohádka, Debussyho Předehra k Faunovu odpoledni, Rachmaninovův Ostrov mrtvých a Klavírní koncert č. 3, Hindemithova Symfonie Malíř Mathis, Čajkovského Symfonie č. 6 Patetická, nebo Gershwinův Američan v Paříži.

 

3

 

Malý symfonický cyklus v podobě Žluté řady představí v dílech klasiků Dvořákovo trio, houslistu Jiřího Vodičku nebo klavíristu Kolju Lessinga. Nadcházející 150. výročí úmrtí Karla Jaromíra Erbena připomene Dvořákův Zlatý kolovrat a premiéra skladby od Juraje Filase s názvem Záhořovo lože aneb Vykoupení, a to v podání sopranistky Michaely Gemrotové, tenoristy Pavla Černocha, barytonisty Filipa Bandžaka a Kühnova smíšeného sboru a pod vedením Leoše Svárovského. Cyklus Mezi proudy nabídne v Modré řadě koncert k výročí skladatele Zdenka Merty, představí pěvecké kvarteto Bohemia Voice, kapely Petra Bendeho a Sto zvířat.

 

4

 

Stříbrná abonentní řada se přesune mezi diváky ze současné karantény, kde bylo možné sledovat koncertní varhany online. Sólové varhany se rozezní v podání Jaroslava Tůmy, komorně představí varhany Pavel Kohout ve spojení s harfou Jany Bouškové a Marek Vrábel s flétnistkou Monikou Štreitovou. Dojde i na varhanní koncerty starých mistrů, kde se varhany představí v podání Přemysla Kšicy ve spojení s orchestrem.

 

5

 

V sále Filharmonie zazní i slavná operetní a muzikálová představení, a to v Zelené abonentní řadě. Hosty filharmonie budou postupně soubory Divadla F. X. Šaldy Liberec se Straussovým Netopýrem, Jihočeské divadlo přiveze Nedbalovu Polskou krev, první český filmový muzikál Starci na chmelu zazní v podání Moravského divadla Olomouc, které celý cyklus zakončí romantickou operetou ve stylu Offenbacha – dílem Cornevillské zvonky Roberta Planquetta.

 

6

 

Hosty Hudebního fóra Hradec Králové budou v následující sezóně Orchestr Berg a Martinů Voices, kteří společně provedou dílo amerického skladatele Davida Langa ověnčené Pulitzerovou cenou – The Little Match Girl Passion. V podání skotského perkusisty Colina Currie zazní Koncert pro bicí nástroje Andy Akiho, houslistka Olga Šroubková zahraje společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava Widmannův Houslový koncert č. 2 a klavírista Daniel Wiesner Ammannův Klavírní koncert Gran Toccata.

 

7

 

Foto: Fb FHK, Fb Judith Jáuregui, Fb Dvořákova Tria, archiv KlasikyPlus, archiv Divadla F. X. Šaldy Liberec, Marco Borggreve

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.