čtvrtek, 30 leden 2020 09:20

Festivalová Příbram odtajnila svůj program

Autorka:

Celkem patnáct klasických koncertů, dvě operní představení pro děti, komponovaný pořad věnovaný vlivu Antonína Dvořáka na americkou hudbu a open air projekt Den s Antonínem Dvořákem s dvacítkou koncertních vystoupení a edukativními programy - to vše nabídne 52. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Koná se na nejrůznějších místech Příbramska od 25. dubna do 4. června.

 

8

 

Motto letošního festivalu, Váš oddaný Antonín Dvořák, chce poukázat nejen na velikost Dvořákova umění, ale také na mimořádně lidský rozměr jeho osobnosti. Na koncertech budou zastoupena díla přátel Antonína Dvořáka i díla věnovaná Antonínem Dvořákem jeho přátelům a rodinným příslušníkům. V rámci festivalu proběhne také tradiční benefiční koncert pro vilu Rusalka. Zahajovacího koncertu se 25. dubna ujmou tenorista Petr Nekoranec, sopranistka Lenka Máčiková Kusendová a Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera. V příbramském Divadle A. Dvořáka představí dílo Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Giacoma Pucciniho a oživí dílo moravského skladatele poloviny 20. století Rudolfa Heidera. Na druhém koncertě 28. dubna zazní v Zrcadlovém sále Zámku Dobříš Serenády Antonína Dvořáka a jeho přítele P. I. Čajkovského v podání Pražských komorních sólistů v čele s Janem Mráčkem a Radkem Baborákem.

 

2

 

Komponovaný pořad vytvořený speciálně na zakázku festivalu se bude věnovat žákům a následovníkům Antonína Dvořáka v Americe. Koná se v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v podání Debashise Chaudhuriho a jeho manželky, klavíristky Jany Chaudhuri. Citace z korespondence A. Dvořáka spojily ve svém programu Martina Kociánová a harfistka Kateřina Englichová. Koncert se koná v Reprezentačním sále Městského úřadu v Březnici a bude průřezem barokního a romantického repertoáru. Následující koncerty festivalu jsou věnované komorní hudbě. V kostele sv. Jakuba v Příbrami vystoupí žesťový soubor Czech Brass, crossoverový koncert Unique kvartet je naplánován do Domu Natura a klarinetista Karel Dohnal vystoupí společně se Smyčcovým triem České filharmonie v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Třebsku, v místě přímo spojeném s životem skladatele.

 

3

 

Z dalších účinkujících přivítá festival populární a cappella sextet Skety v čele s Petrem Wajsarem, Zemlinského kvarteto nebo laureáty Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. Program sestavený z předeher a árií z operet Franze Lehára zazní na nádvoří Svaté Hory na open air operetním gala koncertě v „piknikovém“ stylu v podání Luisy Albrechtové, Amira Khana, Západočeského symfonického orchestru a dirigenta Chuheie Iwasakiho. Na 2. června je plánovaná velká open air akce zahrnující téměř 20 samostatných koncertů nazvaná Den s Antonínem Dvořákem. Součástí akce budou dva Koncerty přátelství, na kterých vystoupí v kostele sv. Jakuba v Příbrami umělecká tělesa reprezentující partnerská města: Filharmonie Středního Saska z německého Freibergu a sbor Coro Incanto Alpine z italského Valle di Ledro. 52. ročník festivalu završí díly Antonína Dvořáka a jeho přátel společný koncert „klanu Klánských“ a Epoque Quartet s podtitulem Klánští – koncert virtuosů.

 

6

 

Foto: Archiv festivalu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.