čtvrtek, 27 září 2018 07:32

Klarinet, spirituály i varhany na Lípě Musice

Autor:

"Milan Řeřicha zahraje působivé klarinetové kvintety Mozarta a Brahmse."

"Nohy by se u varhan měly pohybovat stejně rychle jako ruce."

"Občas to bývá pořádný tělocvik, při kterém dostává zabrat i břišní svalstvo."

 

milan1

 

Tradiční svatováclavské zastavení, žánrový odskok i královský nástroj přinese třetí víkend Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. 

Program v pátek zahájí v pořadí už desátý svatováclavský koncert zasazený do kostela sv. Vavřince v Jezvé. Letos představí vynikajícího českého klarinetistu Milana Řeřichu, který si přizval renomované švýcarsko-německé kvarteto Energie Nove, se kterým zahraje působivé klarinetové kvintety Mozarta a Brahmse. 

 

en3

 

Milan Řeřicha je zkušeným interpretem a laureátem řady národních i mezinárodních soutěží. Od roku 2013 je uměleckým ředitelem CCA - Czech Clarinet Art, mezinárodní klarinetové soutěže. Kromě toho je spoluzakladatelem a velvyslancem českého výrobce ručně vyráběných klarinetů značky RZ, které navrhuje a na které hraje. V roce 2011 si ho vybral Gonzalez Reeds za svého  mezinárodního umělce, zároveň je také umělcem značky Silverstein. Na švýcarské hudební akademii v Lugánu vede patnáct let koncertní klarinetovou třídu, jejíž absolventi získávají sólistický diplom.

Sobota nabídne odlehčení. V Kamenickém Šenově vystoupí populární a jedna z nejstarších českých folkových skupin Spirituál Kvintet. Kapela hraje bez přestávky už osmapadesát let.

 

fotostrunypodzimu2014fotopetrahajska

 

V neděli festival poprvé zavítá do městečka Mikulášovice, ukrývají skvostné varhany, které svého času patřily k největším v Čechách. Původní nožířská obec na Šluknovsku, do jejíž historie se stejnou měrou vepsaly česká i německá linka, ukrývá skutečný hudební skvost. Varhany se nacházejí v místním barokním kostele sv. Mikuláše, který patří sám k největším v regionu.  O Velikonocích roku 1901 je dostavěla postavila firma bratří Riegerů z Krnova. Před první světovou válkou byly údajně třetími největšími v Čechách (po varhanách v oseckém klášteře a pražském Rudolfinu). Pořízeny byly za 21 000 korun. Přestože se někdy uvádí, že mají více jak 3 000 píšťal, jejich skutečný počet je 2 166, což je rovněž úctyhodné. Mají dva manuály a 36 rejstříků. V období po druhé světové válce varhany notně zchátraly a přestaly fungovat. Jejich rekonstrukce za přispění zejména místních rodáků proběhla v roce 2011. Královský nástroj regionu rozezní recitál jednoho z předních českých varhaníků Vladimíra Roubala.

 

rdsc2675


 
„Ač se to zdá neuvěřitelné, nohy by se měly pohybovat stejně rychle jako ruce. Jako u všech artistických výkonů – a za takový se hra na varhany dá považovat – je potřeba důkladná příprava, trénink a schopnost naučit mozek vnímat to rozšířené schéma pohybu. Klaviatura pro nohy se nazývá pedál a plní většinou funkci basu. Je důležité naučit se synchronu hry na pedál s oběma rukama, každou zvlášť i dohromady. Občas to bývá pořádný tělocvik, při kterém dostává zabrat i břišní svalstvo. Abychom dosáhli rychlejšího pohybu nohou, musíme se naučit přesně směřovat nohu – špičku, patu – směrem, kterým se pohybuje melodie hraná pedálem. Také výběr vhodné obuvi hraje roli pro volný pohyb po pedálu, ideální jsou taneční boty,“ říká Vladimír Roubal a ke svému mikulášovickému koncertu dodává: „O varhanách v Mikulášovicích vím a velmi se na ně těším, protože k nástrojům bratří Riegerů mám velmi dobrý vztah. I proto jsem do programu zařadil právě improvizaci na motiv B-A-C-H.“ Kromě té zahraje také improvizaci k poctě Jména Panny Marie a skladby Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga Böhnera, Felixe Mendelssohna Bartholdyho a Léona Boëllmanna. 

 

34-mikulasovice

 

Foto: www.lipamusica.cz, www.ceskevarhany.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.