neděle, 27 říjen 2019 07:24

Šaldovo divadlo v Liberci otevře po rekonstrukci operním Gala

Autorka:

Po pětiměsíční odstávce kvůli rekonstrukci otevře svou historickou budovu liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Orchestr opery a pěvci s ní spojení chystají slavnostní galakoncert nazvaný OPERA GALA. Vystoupí na nich trojice kmenových sólistů divadla, Věra Poláchová, Lívia Obručník Vénosová a Sergey Kostov a jako host večera basista Luděk Vele, který je významně kulturně propojen s libereckou operou i regionem. Dirigentem galakoncertu, který zazní dvě po sobě následující soboty 2. a 9. listopadu vždy od sedmi hodin, bude šéf opery Martin Doubravský.

 

img53916

 

Na programu budou árie z Mozartova Dona Giovanniho, Bizetových Lovců perel, Dvořákova Jakobína – tedy z děl, která v Libereci nastudují v roce 2020. Zároveň představí každý ze sólistů další kousky z tvorby Giuseppe Verdiho, z Gounodovy opery Romeo a Julie, z Pucciniho Manon Lescaut, z Čajkovského Evžena Oněgina, či ze Smetanových Dvou vdov a Prodané nevěsty.

Divadlo přichystalo i doprovodný program, třeba výstavu unikátních fotografií a dokumentů z období sametové revoluce, která má připomenout její letošní třicáté výročí. Pro liberecké divadlo má svůj speciální význam, Divadlo F. X. Šaldy bylo totiž prvním mimopražským divadlem, které v roce 1989 vyhlásilo stávku.

 

img40229

 

img40235

 

Foto: Archiv divadla

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.