sobota, 07 březen 2020 08:40

Berlinale: Ocenění pro Šifry Jana Kapra

Autorka:

Berlinale ocenilo Kapr Code, ve kterém zpívají členové Českého filharmonického sboru Brno a sólista Karel Jakubů. Připravovaný celovečerní film režisérky Lucie Králové, dokumentární opera Šifry Jana Kapra, zvítězil v rámci projektů ve fázi výroby (work in progress) na prestižním mezinárodním pitchingu IMZ International Music Centre + Media Market a Sunny Side of the Doc, pořádaném v rámci letošního Berlínského mezinárodního filmového festivalu.

 

88

 

Vítězný film je v současné době ve fázi střihu, premiéra bude v roce 2021. Porotu Berlinale zaujal inovativní způsob operního zpracování, Kaprův příběh i humor Kaprových archivů. Dokumentární opera objevuje hudebního skladatele, inovátora a experimentátora Jana Kapra (1914-1988). Autorkou hudby je skladatelka Petra Šuško. Libreto Jiřího Adámka zpracovává osobní Kaprův archiv. Šestnáct zpěváků Českého filharmonického sboru Brno a sólista Karel Jakubů zpívají určující scény Kaprova života, včetně jeho dopisů prezidentovi Zápotockému nebo milostné korespondence. Sbormistr a dirigent Petr Fiala, sám též hudební skladatel, je přitom Kaprův poslední žijící student. Film mapuje i celý proces vzniku dokumentární opery.

 

2

 

Jan Kapr patří ke skladatelské špičce Nové hudby. Obdržel řadu významných zahraničních ocenění, včetně olympijské medaile za skladbu v Londýně z roku 1948 a prestižní ceny UNESCO v roce 1968. Jeho skladby zněly na předních scénách u nás i po celém světě až do doby, kdy byl po roce 1968 státní mocí postupně „vymazán“ z oficiální paměti. Podobně jako šlo Kaprovi o nalezení nového hudebního jazyka, i dokument využívá svébytný jazyk "nové opery", těžící z Kaprova vizuálního talentu a hravé stylizace jeho unikátních filmových dílek.

 

3

 

Foto: Jan Komárek, Alexander Klebe, archiv Českého filharmonického sboru Brno 

 

 

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.