pátek, 10 červen 2022 19:17

Jakub Hrůša s úspěchem u orchestru Santa Cecilia

Autor:

Jakub Hrůša právě s úspěchem uzavírá svoji první sezónu v pozici hlavního hostujícího dirigenta legendárního italského orchestru Santa Cecilia v Římě. Pro závěrečnou trojici koncertů vybral Dvořákovu Novosvětskou symfonii a Janáčkovu Glagolskou mši s českými a slovenskými sólisty. Včerejší koncert odměnili diváci nadšeným a dlouhým potleskem. Stejný program zazní ještě dnes a v sobotu.

 

99

 

Závěr sezóny pojal Jakub Hrůša jako prezentaci dvou nejznámějších orchestrálních děl Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. „Mnozí Italové českou hudbu stále teprve objevují, chtěl jsem jim představit výrazná díla slovanské hudební literatury, která patří u každého z autorů k nejhranějším,“ říká Jakub Hrůša. „Vedle notoricky známé a posluchačsky velice vděčné Dvořákovy Novosvětské symfonie může být Glagolská mše Leoše Janáčka trochu odlišným, ale silným a syrovějším zážitkem. Všiml jsem si, že v Itálii vyznávají kulturní autenticitu, a i když místní posluchače a hudebníky starý slovanský liturgický text a zemitost Janáčkova stylu budou jistě provokovat, budou tím vším zároveň taky nesmírně fascinováni“, dodává. Ke spolupráci si český dirigent vybral čtveřici našich renomovaných interpretů, kterými jsou sopranistka Kateřina Kněžíková, altistka Jarmila Balážová, tenorista Richard Samek a basista Jozef Benci.

 

100

 

Jakub Hrůša se před římským publikem se jako hlavní hostující dirigent tohoto orchestru představil na inauguračním koncertu na podzim, kdy v přímém televizním přenosu řídil provedení Mahlerovy Druhé symfonie „Vzkříšení“. Spolupráce ale trvá už déle. V roce 2016 úspěšně provedli Smetanovu Mou vlast a po ní další dva programy v letech 2018 a 2019. V minulé sezoně s orchestrem Santa Cecilia oslavil svátek založení Italské republiky v přímém přenosu na italské televizní stanici RAI 1 za přítomnosti italského prezidenta a dalších členů společenské i politické reprezentace země.

Během stávající sezony si jinak Jakub Hrůša stihl připsat řadu úspěchů. Kromě svých závazků v pozici šéfdirigenta Bamberských symfoniků a hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie řídil Berlínské filharmoniky, hostoval na festivalu v Lucernu, absolvoval dvě velká americká turné s Newyorskými, Bostonskými, Clevelandskými a Chicagskými filharmoniky, kde se dočkal, podobně jako při provedení Wagnerova Lohengrina v londýnské Královské opeře Covent Garden, superlativních recenzí a ohlasů. Také získal společně s Bamberskými symfoniky Cenu německé hudební kritiky „Schallplatenkrittik Preis“ za nahrávku Mahlerovy 4. symfonie a s nahrávkou Brucknerovy 4. symfonie prestižní ocenění International Classical Music Award. Za album Houslové koncerty č. 1 a č. 2 Bohuslava Martinů byl opět společně s Bamberskými symfoniky a houslistou Frankem Peterem Zimmermannem nominován na cenu BBC Music Magazine v kategorii Concerto.

 

101

 

Nejbližším projektem Jakuba Hrůši teď bude Janáčkova opera Káťa Kabanová v Salcburku. Premiéra je naplánovaná na 7. srpna. Režie se ujal Barrie Kosky, hrát budou Vídeňští filharmonikové. Spolu se sopranistkou Corrine Winters, která ztvární titulní roli Káti, vystoupí Evelyn Herlitzius, David Butt Philip, Jaroslav Březina, Benjamin Hulett, Jarmila Balážová a Jens Larsen.

 

Foto: Fb a archiv Accademia Nazionale di Santa Cecilia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.