středa, 19 leden 2022 12:59

Pražský komorní orchestr k výročí narození W. A. Mozarta

Autor:

Ve čtvrtek 27. ledna to bude dvě stě šedesát šest let od narození Wolfganga Amadea Mozarta. Jeho hudba zní na koncertech a nahrávkách Pražského komorního orchestru velmi často. Těleso se ostatně od počátku profilovalo jako orchestr takzvaného mozartovského obsazení. S Mozartem je úzce spojeno celé sedmdesátileté působení souboru. V těchto dnech se měl odehrát koncert k poctě tohoto hudebního génia, a to s klavírním sólistou Matyášem Novákem. Bohužel kvůli pozitivním testům některých hráčů tělesa musel být zrušen.

 

302

 

Již na prvním koncertu PKO, mimo nahrávací studia, zazněla hudba Wolfganga Amadea Mozarta. 14. června 1952, v rámci začínajícího festivalu Pražské jaro v Rudolfinu, zahrál orchestr jeho Malou noční hudbu,“ uvádí orchestr. Od té doby se Mozartovy skladby pravidelně objevují na koncertních programech PKO, jsou zařazeny do zájezdového repertoáru a stejně tak má orchestr na svém kontě mnoho mozartovských nahrávek.

 

112

 

V lednu 1991 zahajoval Pražský komorní orchestr svým koncertem Festival Mozart Rovereto. Projekt se konal k příležitosti dvoustého třicátého pátého výročí od Mozartova narození. Rovereto je s Mozartem spjato již od roku 1769. Tehdy se zde konalo první skladatelovo vystoupení v Itálii. 26. prosince 1769 koncertoval třináctiletý Mozart v Palazzo Todeschi – dnes je palác nazýván též La casa di Mozart – a o den později vystoupil v kostele San Marco. Salvatore Accardo, sólista roveretského koncertu, natočil s PKO všechny Mozartovy koncerty pro housle a orchestr. Nahrávky vyšly téhož roku pod názvem Salvatore Accardo plays Mozart. „Jedním z nejvýznamnějších nahrávacích počinů Pražského komorního orchestru jsou nahrávky všech Mozartových symfonií pod vedením australského dirigenta Sira Charlese Mackerrase. Během osmdesátých a devadesátých let minulého století tak vzniklo celkem jedenáct CD nahrávek u společnosti Telarc,“ doplňuje PKO.

 

303

 

V březnu roku 2002 odjel Pražský komorní orchestr na turné po Japonsku, které bylo věnováno Mozartovi. Na Mozart Grand Gala Concert zazněly mnohé autorovy symfonie, části z oper Don Giovanni, Kouzelná flétna a Figarova svatba a také koncerty pro lesní roh a orchestr a Koncert pro flétnu a orchestr. Během japonského turné orchestr navštívil Tokio, Kjóto, Ósaku, Kófu a Chigasaki. Každé z měst mělo svůj vlastí koncertní program a orchestr vedl německý dirigent Gerd Albrecht.

 

304

 

Wolfgang Amadeus Mozart bude vždy nedílnou součástí programů PKO. V letošní sezóně již na koncertech zazněl a několikrát ještě zazní. Mozarta si můžete také poslechnout na naší stránce na platformě Spotify. „Zajímavostí je rovněž to, že Mozartova hudba v oscarovém snímku Amadeus Miloše Formana zní také v podání Pražského komorního orchestru,“ doplňuje hudební těleso.

 

Foto: Fb PKO, www.visitrovereto.it, salvatoreaccardo.it, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.