pondělí, 02 srpen 2021 08:07

Cena Artis Bohemiae Amicis pro primabalerínu Olgu Borisovou-Pračikovou

Autor:

Medaili Artis Bohemiae Amicis předal na Ministerstvu kultury významné české primabaleríně Olze Borisové-Pračikové ministr Lubomír Zaorálek. Prestižní resortní ocenění laureátka dostala za systematickou uměleckou činnost a šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Slavnostní akt se uskutečnil na konci července.

 

103

 

„Olga Borisová-Pračiková je výraznou osobností ostravské taneční scény, umělkyní, která svůj život zasvětila baletu. Úspěšně vystoupila na celé řadě zahraničních pódií a nyní své zkušenosti předává začínajícím tanečníkům. Děkuji za tuto práci a blahopřeji k udělení ceny Artis Bohemiae Amicis,“ uvedl Zaorálek.

 

101

 

V Rusku narozená tanečnice Olga Borisová-Pračiková v sedmi letech začala studovat balet a posléze se stala členkou Kyjevského národního divadla opery a baletu. V roce 1993 nastoupila do divadla v Českých Budějovicích jako sólistka baletu. Od roku 1995 je sólistkou baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a od roku 1998 vyučuje na ostravské Janáčkově konzervatoři. V průběhu své taneční kariéry hostovala v Japonsku, Francii, Dánsku, Německu, Itálii, Švýcarsku, Polsku, Rakousku, Maďarsku, Kanadě i USA. „V Národním divadle moravskoslezském za dobu svého působení ztvárnila Borisová-Pračiková většinu hlavních rolí baletního repertoáru. Díky bravurní technice bez komplikací zvládá klasiku, neoklasiku i modernu. Velký ohlas měla jako Giselle či jako Klára/Máša v Louskáčkovi. Spolupracovala s řadou významných žijících choreografů a nastudovala role v baletech slavných choreografů minulosti,“ doplňuje profil umělkyně Ministerstvo kultury.

 

Foto: Fb Olgy Borisové-Pračikové, Martin Popelář

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.