čtvrtek, 25 březen 2021 09:00

Sběr použitých strun pro muzikanty v chudých částech světa v režii Police Symphony Orchestra

Autor:

Českým koordinátorem dobročinné mezinárodní aktivity String For All (Struny pro všechny), která má kromě hudebního také ekologický rozměr, se stal Symfonický orchestr Police Symphony Orchestra (PSO) z Police nad Metují. Jedná se o projekt, který se snaží vybírat od hudebníků všech zaměření staré, leč stále ještě použitelné struny a ty pak dále posílat muzikantům po celém světě. Akce má předcházet faktu, že v chudých oblastech se děti přestávají hře na hudební nástroje věnovat.

 

111

 

Podle organizátorů je nezanedbatelnou složkou tohoto charitativního projektu také osvěta k péči o naši planetu a o prostředí kolem nás. „Autorem celé myšlenky je náš švýcarský kamarád, hudební manažer, producent a dirigent Sam Goldscheider, který minulý rok založil iniciativu Harmonic Progression. Oslovuje lidi působící především ve světě klasické hudby,“ vysvětluje genezi projektu koordinátorka pro Českou republiku Karolína Soukupová z PSO a doplňuje: „Momentálně se tedy zaměřujeme na distribuci použitých houslových, violových, violoncellových, kontrabasových, kytarových a harfových strun lidem po celém světě, tam kde je nedostatek prostředků na jejich nákup. Struny se navíc vyrábí z vyčerpatelných materiálů, tímto způsobem tedy maximálně využijeme jejich skutečnou životnost.“

V tuto chvíli se zapojilo už více než deset evropských zemí, například Anglie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Belgie, Německo a další, v nichž se o koordinaci starají dobrovolníci. U nás se k tomu přihlásili právě mladí muzikanti z Police Symphony Orchestra, a to tak, že okamžitě oslovili hudební tělesa a instituce v celé zemi a nabídli jim možnost spolupráce. „Účast už přislíbila například PKF – Prague Philharmonia, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové nebo Plzeňská filharmonie. Postupně se přidávají další. A zapojit se může úplně kdokoliv, komu není vzdálená muzikantská sounáležitost a lhostejný stav naší planety. Po opětovném zahájení prezenčního vyučování, osloví organizátoři také umělecké školy po celé zemi,“ seznamují s plánem organizátoři.

 

161985761

 

V první vlně je možné posílat použité struny do letošního 15. dubna a podmínkou je, aby dárci použité struny zabalili – každou zvlášť – a popsali, tedy uvedli druh struny, z jakého je nástroje a jeho velikost. Struny je pak možné zaslat na adresu:

 

Police Symphony Orchestra, z. s. U Damiánky 268 549 54 Police nad Metují

 

„V roce 2021 jsou v plánu zhruba 3 sbírkové termíny, proto stačí sledovat sociální sítě PSO. Případně neváhejte kontaktovat koordinátorku projektu Karolínu Soukupovou (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.),“ vyzývá Police Symphony Orchestra.

 

113

 

Foto: PSO

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.