neděle, 15 listopad 2020 10:29

Vídeňská státní opera nebo Albertina online

Autor:

Významné vídeňské kulturní instituce sice mají opět zavřeno, avšak jako na jaře nabízejí kulturní zážitky online a zdarma. Mezi nejzajímavější nabídky patří záznamy z Vídeňské státní opery nebo komentované prohlídky Albertiny a Rakouské národní knihovny.

 

11

 

Vídeňská státní opera otevřela své archivy minimálně do konce listopadu a každý den nabízí jeden videozáznam zdarma. Začíná vždy v 19 hodin a je celosvětově k dispozici čtyřiadvacet hodin. V tuto chvíli lze ještě zhlédnout operu Manon Julese Masseneta. Jedná se o představení ze 6. června minulého roku, kdy asi nejznámější operní hvězdou inscenace byl tenorista Juan Diego Flórez. Dnes vídeňský operní stánek umožní od sedmi večer sledování Straussovy opery Ariadna na Naxu v inscenaci z roku 2014, kdy pod taktovkou Christiana Thielemanna zpíval později zesnulý proslulý jihoafrický tenorista Johan Botha. Zítra dojde na pravé italské belcanto – v Donizettiho opeře Anna Boleynová, která se hrála v roce 2011, vystoupí například sopranistka Anna Netrebko, mezzosopranistka Elīna Garanča či tenorista Francesco Meli.

 

2

 

I další kulturní instituce nabízejí online obsah. „Galerie Albertina nabízí například komentované prohlídky aktuálními výstavami prostřednictvím platformy Zoom. Účast je bezplatná, kapacita prvních ohlášených prohlídek už ale byla vyčerpána. Prostory Albertiny je však možné navštívit i digitálně bez průvodce, prostřednictvím samostatné online prohlídky, kterou doplňují informace i videa k vystaveným uměleckým dílům z výstavy My Generation: Die Sammlung Jablonka. Část sbírek, konkrétně 225 000 uměleckých děl od 15. do 21. století, nabízí Albertina i ve svém trvalém online archivu, kde nechybí ani ty nejznámější kousky. Pro zájemce o zákulisní informace Albertina připravuje videoseriál s ředitelem Klausem Albrechtem Schröderem. První díl o aktuálním lockdownu  je k vidění na youtube,“ informuje Zahraniční kancelář města Vídně a doplňuje, že bezplatné virtuální prohlídky nabízí například i Rakouská národní knihovna, která se zaměřuje na Prunksaal (Dvorská knihovna) v paláci Hofburg. Barokní skvost lze navštívit prostřednictvím komentované prohlídky s registrací nebo kdykoliv na platformě Google Street View.

 

33

 

Foto: Harald Eisenberger, Fb Rakouské národní knihovny, Michael Pöhn

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.