pondělí, 02 prosinec 2019 10:39

VÝHERCE DVOJICE VSTUPENEK:
Zemlinského kvarteto a Michel Lethiec

Autor:

Známý francouzský klarinetista Michel Lethiec vystoupí po boku Zemlinského kvarteta. Společně uzavřou sérii večerů s názvem 4plus, který toto uznávané smyčcové kvarteto pořádá. Závěrečný koncert se koná ve středu 4. prosince od půl osmé ve Velkém sále Městské knihovny v Praze.
Vyhlašujeme výherce vstupenek.

Ptali jsme se: Ve kterém roce vzniklo Zemlinského kvarteto?
Správná odpověď je: 1994
Výhercem je Santiago López, Praha 7 - GRATULUJEME!

 

Zemlinskeho-kvarteto-4Plusfoto-Ilona-Sochorov

 

„Díky vlastní sérii koncertů v Praze, kterou si sami dramaturgicky plánujeme, se můžeme častěji prezentovat našemu domácímu publiku, představit pestrý program a zajímavé hosty, s nimiž jsme se setkali během naší celosvětové koncertní činnosti,“ vysvětluje Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, který celou sérii koncertů organizuje.

Na programu bude napřed smyčcový kvartet Josepha Haydna, tak jak je tomu na každém koncertě letošní řady Zemlinského kvarteta. Tentokrát půjde o slavný Skřivánčí kvartet op. 64/5. Pak se přidá Michel Lethiec a zazní klarinetový kvintet Arboretum času Kryštofa Mařatky, který bude přítomen osobně a divákům popíše inspiraci, která ho vedla k vytvoření tohoto díla. Ve druhé půli večera pak zazní pozdní kvartet Ludwiga van Beethovena, jehož součástí je i slavná Velká fuga uváděná také samostatně jako op. 133. Toto nadčasové dílo bylo ve své době zcela nepochopeno, později ale posunulo světovou kvartetní tvorbu o velký milník vpřed.

 

Zemlinskeho-kvartetofotoIlona-Sochorov

 

ZEMLINSKÉHO KVARTETO tvoří houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin. Už od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux (2010), je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika a zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích. V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Repertoár tělesa zahrnuje více než dvě stě děl předních českých i světových skladatelů. Jeho sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“.

Foto: Ilona Sochorová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.