úterý, 30 červenec 2019 10:13

VÝHERCE VSTUPENEK:
Songs of Exile v Českém Krumlově

Autor:

Vyhlašujeme VÝHERCE VSTUPENEK na MHF Český Krumlov.
Program s názvem „Songs of Exile“ připravují na 2. srpna soubor The Naghash Ensemble a smyčcová sekce Jihočeské filharmonie pod taktovkou arménsko-amerického dirigenta a zároveň autora hudby Johna Hodiana. Půjde o kombinaci arménských lidových písní s klasickou hudbou, současným post-minimalismem a energií rocku a jazzu. Arménští instrumentalisté hrají na duduk, oud, dhol a klavír. Zazní hudba založená na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe. „Songs of Exile“ jsou hlubokou meditací o vztahu člověka k Bohu z pohledu kněze, který byl donucen žít mnoho let v exilu. Koncert se koná v Zámecké jízdárně.

Ptali jsme se: Z kterého roku pochází první písemná zmínka o městě Český Krumlov?
Správná odpověď je: První zmínka je zachována v písemnosti z roku 1253, kde je Krumlov označován jako Chrumbenowe.

Výhercem se stává: Štěpánka Hnízdilová, České Budějovice - GRATULUJEME!

 

Bez-nzvu

 

John Hodian je arménsko-americký skladatel, dirigent a pianista, do jehož hudby se promítají jeho arménské kořeny a mísí se s klasickou skladatelskou technikou a volnou improvizací. Narodil se ve Philadelphii a prvního hudebního vzdělání ve hře na klavír a v oblasti skladby se mu dostalo ve 13 letech. Později získal bakalářský a magisterský titul v oboru skladba a dirigentství na Philadelphia College for the Performing Arts. Léta trávil v Naropa Institutu v Boulderu v Coloradu, kde studoval hru na klavír a improvizaci pod vedením Arta Landeho a Ralpha Townera a literaturu pod vedením Allena Ginsberga a Williama Burroughse. V době, kdy učil skladbu a teorii hudby na University of the Arts ve Philadelphii, působil současně jako dirigent tělesa Philadelphia New Music Ensemble a jako zástupce dirigenta ansámblu Philadelphia Youth Orchestra. Mezi lety 1984 a 2010 napsal hudbu k více než třem stovkám celovečerních a dokumentárních filmů a získal New York Emmy Award za nejlepší hudbu pro dokumentární film. Vytvořil řadu děl ve spolupráci s divadelními a tanečními společnostmi a je autorem komorních hudebních děl, jevištních dramat a skladeb pro hudební divadla. John Hodian je zakladatelem a jediným skladatelem souboru The Naghash Ensemble.

 

FKWEBUmelci445x24010edit

 

Soubor The Naghash Ensemble, založený roce 2010, hraje hudbu Johna Hodiana, která vychází z textů arménského středověkého mystického básníka a kněze M’krtiche Naghashe. Tigran Mansurian popsal tvorbu souboru jako „zvuk starověké Arménie znovuobjevený pro 21. století“. The Naghash Ensemble kombinuje duchovno arménských lidových písní s novou klasickou hudbou, současným post-minimalismem a energií rocku a jazzu. Jeho „Songs of Exile“ jsou hlubokou hudební meditací nad vztahem člověka k Bohu z pohledu mnicha, který je nucen žít mnoho let v exilu. Soubor v posledních pěti letech absolvoval turné po Evropě a jeho členy jsou hudebníci a zpěváci, kteří patří k těm nejlepším v Arménii. V roce 2014 The Naghash Ensemble vydal CD s názvem „Songs of Exile“, jako první ze série tří. Druhé CD s názvem „Songs of Exile, Volume II: Credos & Convictions“ následovalo v roce 2016. Třetí a poslední CD ze série „Songs of Exile“ bude vydáno na podzim roku 2019. Při vystoupení na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov The Naghash Ensemble spojí síly s Jihočeskou filharmonií a představí evropskou premiéru orchestrální verze „Songs of Exile“.

 

xtj

 

Jihočeská filharmonie byla založena v Českých Budějovicích v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a zůstává jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich. Orchestr vedle samozřejmé interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál stále více sleduje i současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Členy orchestru jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty. Ambicí Jihočeské filharmonie je udržet žádoucí zájem stávajících abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost tak, aby přišli i ti Jihočeši, které tzv. vážná hudba doposud míjí.

Foto: Archiv MHF ČK

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.