středa, 29 květen 2019 09:06

VÝHERCI PĚTI CD:
Bennewitzovo kvarteto a terezínští autoři

Autor:

Nové CD Bennewitzova kvarteta nedávno vydal Supraphon. Nahrávka spojuje osudy a tvorbu skladatelů s hudebním životem Československa v období mezi dvěma světovými válkami, ale také s židovským ghettem v Terezíně a se zrůdností německého nacismu. Na CD jsou díla Viktora Ullmanna, Hanse Krásy, Erwina Schulhoffa a Pavla Haase.

Pět z vás právě toto CD vyhrává…

Ptali jsme se: Podle které osobnosti nese Bennewitzovo kvarteto své jméno? 

Správná odpověď: Soubor nese již od roku 1998 jméno houslisty a ředitele Pražské konzervatoře Antonína Bennewitze (1833-1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. Mezi jeho žáky patřil Otakar Ševčík, František Ondříček, ale také Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal, jimž dal podnět k založení slavného Českého kvarteta. 

Vylosovali jsme tyto výherce - GRATULUJEME!
1) Olga Kiršina, Praha 13
2) Olga Réblová, Přerov
3) Václav Dvořák, Praha 10
4) Dušan Škrlant, Tlustice
5) Petr Černý, Aš

CD vám vydavatel pošle na Vaši adresu.

 

su4265

 

Viktor Ullmann působil mezi válkami jako kapelník Nového německého divadla v Praze. Jeho Kvartet č. 3 vznikl přímo v Terezíně. Hans Krása své Téma s variacemi dokončil roku 1936, ale provedení se dočkal až v Terezíně společně s dětskou operou Brundibár. Erwin Schulhoff napsal svých Pět kusů z nadšení pro rytmus a tanec. Je z nich zřejmá inspirace hudbou vídeňských salonů, Itálie i Španělska. Druhý kvartet Pavla Haase z roku 1925 svědčí o tom, že byl právem považován za nejnadanějšího žáka Leoše Janáčka. V říjnu 1944 odvážel Pavla Haase stejný transport společně s Viktorem Ullmannem a Hansem Krásou na smrt do koncentračního tábora v Osvětimi.

 

BennevitzovoKvarteto

 

U příležitosti vydání nového alba Bennewitzova kvarteta jsme položili několik otázek houslistovi Štěpánu Ježkovi:

Štěpáne, jaká cesta vedla Bennewitzovo kvarteto k nahrání skladeb terezínských autorů?

Skladby terezínských autorů hrajeme v podstatě od samého počátku existence našeho kvarteta, tedy už přibližně dvacet let. Právě tato dlouhodobá zkušenost byla jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli tento repertoár natočit.  

Co bylo pro vás při nastudování těchto skladeb nejdůležitějším kritériem?

Hudba terezínských autorů má mnoho kvalit. Na jedné straně je ovlivněna moderními skladebnými technikami první poloviny 20. století – od avantgardy až k velmi intelektuálnímu přístupu Druhé vídeňské školy a na straně druhé je protkána tradiční českou měkkostí,  melodikou a poezií. V naší interpretaci jsme se snažili vystihnout obě dvě tyto kontrastní polohy.

Hrajete skladby z tohoto alba také na koncertech?

Skladby terezínských autorů hrajeme na našich tuzemských i zahraničních koncertech pravidelně. Přestože bylo již učiněno mnoho, aby tato hudba vešla do obecného povědomí, stále je bohužel vnímána spíše jako ozvláštnění programu. Vzhledem k tomu, že se obecně snažíme propagovat českou hudbu, jsou pro nás tato skvělá, ale méně známá díla ideální možností, jak nabídnout program, obohacený právě těmito zajímavými a neotřelými skladbami.

 

 

Na CD jsou tyto skladby: Viktor Ullmann (1898-1944) - Smyčcový kvartet č. 3; Hans Krása (1899-1944) - Téma a variace pro smyčcové kvarteto; Erwin Schulhoff (1894-1942) - Pět kusů pro smyčcové kvarteto; Pavel Haas (1899-1944) - Smyčcový kvartet č. 2 "Z Opičích hor"

Bennewitzovo kvarteto si svůj mezinárodní respekt začalo budovat vítězstvím na prestižních soutěžích v Ósace (2005) a Prémio Paolo Borciani v Itálii (2008). Od té doby jsou pravidelnými hosty na nejvýznamnějších pódiích (Wigmore Hall, Musikverein Vídeň, Konzerthaus Berlín, Théâtre des Champs-Elysées Paříž, New York, Seoul) a na festivalech (například Salzburger Festspiele, Luzerne Festival nebo Rheingau Musik Festival). Bennewitzovo kvarteto hraje ve složení Jakub Fišer - 1. housle, Štěpán Ježek - 2. housle, Jiří Pinkas - viola, Štěpán Doležal - violoncello. V nahrávce skladby Pavla Haase "Z Opičích hor" hraje na bicí jako host Pavel Rehberger.

 

BennewitzQuartet

 

Foto: Kamil Gheis 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.