pondělí, 20 září 2021 23:43

VÝHERCE VSTUPENEK:
Dvořákova Praha, Camerata Salzburg, François Leleux

Autor:

Předposlední večer festivalu nabídne program složený ze skladeb W. A. Mozarta a A. Dvořáka, který patřil k obdivovatelům salcburského mistra. Interprety budou proslulý soubor Camerata Salzburg , který povede hobojista a dirigent François  Leleux. Koncert se koná ve čtvrtek 23. září od 20 hodin ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Soutěžní otázka: François Leleux kromě úzké spolupráce s Cameratou Salzburg působí v současné sezoně 2020/21 také jako rezidenční umělec jiného tělesa. Kterého?

Odpověď je: City of Birmingham Symphony Orchestra

Výhercem je Jiří Horák, Kolín - GRATULUJEME!

 

IV1365

 

Kdyby Antonín Dvořák viděl program koncertu, ve kterém vedle jeho vlastních skladeb stojí hudba Wolfganga Amadea Mozarta, snad by se spokojeně usmál. Byl to právě Dvořák, kdo možná jako první nazval vídeňského génia „sluníčkem“, jeho hudbu obdivoval a občas se k ní i přihlásil – například slovy učitele Bendy v opeře Jakobín. Český skladatel by byl možná ještě spokojenější, kdyby zjistil, že orchestr přijede z Mozartova rodiště Salcburku. Přední světové komorní těleso Camerata Salzburg rozdělil program spravedlivě mezi oba dva skladatele, kteří k sobě měli i přes časový odstup nesmírně blízko. Mozartova i Dvořákova díla jsou vesměs prozářená vnitřním světlem, které je vzájemně spojuje měkkými pouty.

V případě Serenády d moll pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas se ovšem Dvořák přímo inspiroval skladbou svého kolegy, kterou slyšel ve vídeňském Musikvereinu. Podobně víceúrovňové spojení hudby a místa provedení přinese také Mozartova „Pražská“ symfonie, která zazní v závěru koncertu. Výběr z Dvořákových Legend a Mozartův Koncert pro hoboj a orchestr C dur přenesou posluchače od baladického vyprávění ke zvukovému kouzlu hudby jednadvacetiletého Mozarta, který se právě rozhodoval, že definitivně opustí Salcburk. Sólistou večera i uměleckým vedoucím orchestru bude hobojista François Leleux, jeden z nejuznávanějších mistrů svého nástroje.

 

Program:

Antonín Dvořák: Serenáda d moll pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas, op. 44, B. 77

Antonín Dvořák: Legendy, op. 59, B. 122, výběr – č. 10, 8, 4, 1, 3

Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro hoboj a orchestr C dur, K. 314

Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 38 D dur, K. 504, „Pražská“

 

Francois-Leleux2cJean-Baptiste-Millot

 

Francouzský hobojista a dirigent François Leleux je všestrannou uměleckou osobností. Svou pozoruhodnou profesionální dráhu zahájil jako osmnáctiletý, kdy se stal prvním hobojistou v pařížské opeře. Jako úspěšný sólista následně vystoupil s řadou předních orchestrů, mj. s Newyorskou filharmonií či Symfonickým orchestrem NHK. Také jako dirigent vystoupil s věhlasnými orchestry jako Oslo Philharmonic či BBC Scottish Symphony Orchestra a ve snaze o rozšíření hobojového repertoáru inicioval u řady soudobých skladatelů vznik nových děl pro tento nástroj.

 

Cameratac-Pia-Clodi

 

Komorní orchestr Camerata Salzburg založil roku 1952 dirigent a hudební pedagog Bernhard Paumgartner z učitelů a žáků vysoké hudební školy Mozarteum. Těleso často koncertuje na významných světových pódiích a doma pravidelně vystupuje v rámci proslulého Salcburského festivalu, na festivalu Mozartův týden i na vlastních koncertech. Doménou orchestru je hudba Wolfganga Amadea Mozarta, avšak věnuje se i interpretaci hudby dalších skladatelů především z období vídeňského klasicismu a romantismu. Soubor se mezinárodně proslavil zejména v době, kdy byl jeho dirigentem vynikající maďarský znalec Mozartova díla Sándor Végh (1978–1997), díky němuž se specifický zvuk orchestru stal pojmem v celém hudebním světě. Mezi umělecké vrcholy posledních sezon patří vystoupení na BBC Proms v Londýně a v newyorské Carnegie Hall. Soubor má na svém kontě řadu nahrávek pro vydavatelství Decca, Sony Classical aj., z nichž mnohé získaly prestižní mezinárodní ocenění.

 

Foto: archiv festivalu, Jean Baptiste Millot, Pia Clodi

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.