sobota, 18 srpen 2018 12:50

Víno, ženy, zpěv… a pomoc na zámku

Autorka:

Kratochvle2„Ve prospěch postižených vystoupí v pondělí dvojnásobná držitelka Thálie, Jana Šrejma Kačírková.“

„Snad na chvíli zapomenou na bolesti a trápení a nechají se unést do mého světa.“

„Koncerty jsou pro mě náročnější než divadlo, snadněji vnímám diváky.“

„Pokusím se načerpat romantickou atmosféru zámku Kratochvíle.“

„Můj cíl je potěšit diváky, dostat je pryč z běžného světa, vyvolat v nich emoce.“

 

Vlahý letní večer plný hudby na podporu lidí s postižením – to je myšlenka, která provází benefiční koncerty na jihočeském zámku Kratochvíle u Netolic. Letos pro proběhne už 4. ročník, vstupné je tradičně dobrovolné a výtěžek opět půjde ve prospěch Chelčického domova sv. Linharta.

V pondělí 20. srpna od 18 hodin vystoupí dvojnásobná držitelka Thálie, sopranistka Jana Šrejma Kačírková, na klavír ji doprovodí Šárka Knížetová a slovem návštěvníky inspiruje herečka Lenka Ebelová. Po koncertě pak bude pro všechny připravena v zámecké zahradě číše vína, občerstvení a hudební doprovod jazzové kapely DyeJazzedEve.

„Bude mi velkým potěšením udělat radost lidem, kteří v životě neměli tolik štěstí jako já a hlavně lidem, kteří o ně s láskou pečují nebo jim věnují prostředky na lepší život. Snad na chvíli zapomenou na své bolesti a trápení a nechají se unést do mého světa, který umí být kouzelný,“ říká Jana Šrejma Kačírková.

 

pozvanka-kratochvile-kacirkovaweb-1Jak jste se dostala právě k této benefiční akci?

Zavolala mi paní redaktorka a moderátorka Lenka Pokorná, která mě oslovila na tuto charitativní akci. Básnila mi o krásném, úžasně vedeném a organizovaném domově Sv. Linharta, který by si přál, abych jim udělala benefiční koncert. Dlouho jsem už přemýšlela, že bych lidem s postižením nebo lidem v seniorských domovech chtěla nějak přispět a tohle byla skvělá příležitost.

Máte nějaký osobní vztah k zámku Kratochvíle nebo k Chelčickému domovu sv. Linharta, který má koncert podpořit?

Na zámek Kratochvíle jsme jezdili jako děti a nedávno jsem tam zpívala na svatbě mojí kamarádky. Je to krásný zámek, moc se tam těším a doufám, že i Chelčický domov sv. Linharta, se kterým jsem nikdy dřív nespolupracovala, bude spokojen s naším vystoupením.

KratochvleBenefice je možná snazší než exponovaná role v opeře, ale zas jde o cizí zájmy a dobro. Co je pro umělce víc zavazující, charitativní akce nebo běžné vystoupení?

Vůbec bych neřekla, že je to jednodušší. Vlastně nevím, co můžu čekat. V opeře je člověk na jevišti a nevidí do tváří lidí, hraje svou roli. Koncerty jsou pro mě náročnější, snadněji vnímám diváky a to mě dostává z koncentrace. Samozřejmě si užívám i koncerty, je to úplně něco jiného než opera, ale nikoliv méně náročné. Zavazující je to obojí. Všichni lidé přicházejí na koncert s očekáváním a já nechci zklamat. Můj cíl je potěšit obecenstvo, dostat lidi pryč z běžného světa, vyvolat v nich emoce. To je to, co jim zůstane napořád.

Jak je to s výběrem repertoáru, máte volnou ruku nebo naopak pevné zadání? Koresponduje program s posláním večera?

Vybrala jsem myslím repertoár, který není podbízivý, ale je krásný. Jsou tam dvě árie z Rusalky, Straussova píseň Morgen, Zuzančina árie z Figarovy svatby a šperková árie Markétky z Gounodova Fausta, Pucciniho árie O mio babbino caro a árie Magdy z opery Vlaštovka. Také jsem zařadila do programu finální árii z Donizettiho opery Roberto Devereux, tak snad je příliš nevyděsím. Posláním večera je potěšit všechny příchozí, kteří podporují Chelčický domov sv. Linharta, a to repertoár splňuje, teď to musím ještě splnit já.

Na klavír Vás doprovodí Šárka Knížetová, vystupujete spolu často?

Šárka Knížetová je výborná korepetitorka a klavíristka. Jsem ráda, že přijala moje pozvání na společný koncert, který bude naší společnou premiérou. Pracujeme spolu často, ale na koncertní jeviště se dostaneme společně až nyní.

Je pro Vás koncert v tak pěkném prostředí pracovní romantikou, stačíte ji vnímat, užít si ji?

22851924102111665319413402113594246234385390nVzhledem k tomu, že se snažím užívat si všechno, co dělám a co je kolem mě, tak se jistě pokusím načerpat romantickou atmosféru na tomto krásném místě.

Blíží se další sezóna, kde Vás budeme mít možnost slyšet a vidět?

Kromě repríz představení v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě mě jako první čeká premiéra Prodané nevěsty v Českých Budějovicích. Současně s tím už začíná nová inscenace Lišky Bystroušky, která bude 17. Listopadu 2018 znovuotevírat Janáčkovo divadlo v Brně. V prosinci se objevím jako host na koncertě Pavla Černocha v Praze a čeká mě znovu turné s Pavlem Šporclem. Do konce roku bych měla ještě stihnout vstup do Prodané nevěsty v Brně a Silvestrovský koncert ve Stavovském divadle v Praze. Snad to s mojí parťačkou Aničkou a s manželem nějak zvládneme!


***


IMG9692Výtěžek z pondělního koncertu na zámku Kratochvíle využije Chelčický domov sv. Linharta na provoz sociálně terapeutických dílen. „Ty se věnují dospělým lidem s mentálním, tělesným i kombinovaným postižením, kteří mají sníženou schopnost soběstačnosti v základních životních dovednostech a nemohou najít pracovní uplatnění na běžném ani chráněném trhu práce. Peníze pomohou těmto lidem prožívat aktivně a plnohodnotně svůj život,“ upřesňuje Klára Kavanová Mušková, ředitelka domova. Loňský benefiční večer navštívily necelé dvě stovky lidí, provoz Chelčického domova podpořili částkou 20 532 Kč.

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.