pátek, 16 listopad 2018 22:30

Pěvci z Asie dobývají Evropu. I Karlovy Vary

Autor:

 

„Od prvního kola až po finále jsem se snažila ukázat porotě i obecenstvu to nejkrásnější, co dělá operu operou.“

„Byla tu spousta dobrých účastníků, hodně mi to dalo, hodně jsem se tu naučil.“

„Mnozí z těch, co nepostoupili až do finále, už odjeli. Ať už smutně, nebo s úlevou.“

 

vtzka-a-Randov-DSC3113

 

„Kdo se bojí, nezpívá,“ říká v dokumentárním filmu o Dvořákově pěvecké soutěži v Karlových Varech jeden z účastníků. „Kdo zpívá s láskou a s přesvědčením, že je to náplň jeho života, musí pokračovat,“ přidává k tomu tenorista Peter Dvorský, dlouholetý předseda soutěžní poroty. Účastníci letošního 53. ročníku soutěže sice film promítaný na páteční dopolední konferenci neviděli, ale chovali se tak, jak v něm řečeno. Směle přicházeli na pódium a přinejmenším finalisté, ale vlastně asi i všichni ostatní, dávali víc než jasně najevo, že tam nejsou náhodou, neradi, ani omylem.

 

koncert-DSC3165

 

Končí koncert laureátů, odezněly árie a všech devět mladých pěvců je poprvé na scéně pohromadě. Dostávají květiny, klanějí se a pak naposledy odcházejí do zákulisí. Končí intenzívní epizoda v jejich životě, týden naplněný zkoušením, zpíváním, vystupováním, týden plný nervů a také euforie, ale možná je to konec celé etapy. Laureátský titul z renomované soutěže by nemusel být jen položkou v životopise, ale opravdovou pobídkou. Pro ně, aby pokračovali, a pro organizátory hudebního života, aby s nimi počítali.  

„Tento třiapadesátý ročník je významný hlavně tím, že bylo neuvěřitelně mnoho přihlášených účastníků, sto a pět zpěváků z celého světa, řada různých národností,“ vypočítává portálu KlasikaPlus pěvkyně Eva Randová a dává najevo, že se soutěž nesoucí jméno Antonína Dvořáka dostává dál a dál opravdu do široké zahraniční povědomosti. „Ve snaze získat cenu z této soutěže přijelo mnoho mladých lidí, z šestadvaceti zemí, a úroveň tohoto roku byla mimořádně vysoká. Jsem šťastná, že jsem mohla být členkou mezinárodní poroty jako její předsedkyně.“

 

vtzka-DSC3140

 

Absolutní vítězka mezinárodní pěvecké soutěže, vítězka hlavní kategorie sopranistka Li Keng, je z Tchaj-wanu. „Angažmá ještě nemám, pokouším se o to. Zpívat bych chtěla v Číně i v Evropě, ale vzhledem k tomu, že bydlím v Římě, tak toho nakonec asi bude víc zde,“ usmívá se. Má dva manažery, zastoupení v Itálii a v Rakousku. Takže už ví, že ji čekají příští rok koncerty v Asii a také v Německu. Karlovarskou soutěž objevila už loni, ale tehdy neměla podle svých slov dost času, abych se zúčastnila. „Ale letos jsem udělala všechno pro to, abych se zúčastnit mohla. I proto, že Česká republika je tak krásná země. Jedna moje kamarádka už tady byla na mistrovském kurzu a říkala mi, že to stojí za to, i konkrétně o Karlových Varech hovořila. Tak jsem se rozhodla, že pojedu,“ vypráví Li Keng bezprostředně po vyhlášení výsledků.

V Římě získala veškeré vzdělání a diplom. Svůj hlas označuje za lyrický soprán, „trošku spinto, trošku těžší“. Takže zpívá například Pucciniho Butterfly, účinkuje ve Verdiho Maškarním plese, příští rok se pustí do Beethovenova Fidelia. Porotu v Karlových Varech přesvědčila jak árií Leonory z Trubadúra, tak árií Rusalky. Loni měla, jak říká, pěvecký koncert v Taipei, ve vlasti, a tam už árii o měsíčku zpívala. „Není to tady moje úplně první soutěž, byla jsem už na mnoha, ale za první cenu jsem vděčná. Od prvního kola až po finále jsem se snažila vydat ze sebe to nejlepší, ukázat porotě i obecenstvu to nejkrásnější, co dělá operu operou,“ shrnuje pro KlasikuPlus uplynulý týden mladá žena.

 

Randov-DSC2935

 

V Evropě podle Evy Randové studuje čím dál víc mladých lidí z Asie. Řada jich působí v Německu, takže to nemají do Čech daleko, uvažuje proslulá pěvkyně, sama také žijící v Německu. „Na vysokých hudebních školách jsou ze značné části studenti z Asie, i v instrumentálních oborech,“ pokračuje předsedkyně poroty. „Jsou to pilné děti, pracovitost si přinášejí se svou mentalitou. Držím jim palce. Do interpretace se dovedou vžít, ani nevnímám, kdo odkud je,“ tvrdí Eva Randová. Hudba totiž není řeč, hudba jsou tóny a emoce a ty jsou podle ní společné lidem po celé Zemi. Jak připouští, když byla na vrcholu své aktivní dráhy, na jevištích se v Evropě s asijskými pěvci tolik nesetkávala. „Je to vývoj. Však ani v Pekingu ještě před deseti lety neměli Operu. A dnes je tam klasické operní divadlo. Něco se tedy dostává i obráceně z Evropy do Asie,“ uzavírá.

 

vtz-DSC3148

 

Také mezi muži je v hlavní operní kategorii prvním pěvec z Asie. Jihokorejský barytonista Beom Seok Choi zazpíval ve finále i při koncertě vítězů známou árii Figara z Rossiniho Lazebníka sevillského takovým způsobem, že se divadlem ozývalo „bravo“. Jednoznačně chce zůstat v Evropě. „Ukončil jsem mistrovské studium v Drážďanech, v březnu nastupuji do Operního studia v Lübecku,“ říká na otázku portálu KlasikaPlus po vyhlášení cen. Neví ještě přesně, co ho tam čeká, nedostal dosud plán, ale ví už, že nejbližším jiným úkolem je Mercucio v Gounodově opeře Romeo a Julie v divadle v Rijece v Chorvatsku. Debut. Ví, že mnoho divadelních zkušenosti musí teprve získat. „Jsem lyrický baryton, půjdu určitě postupně dál, ale zatím by bylo krásné, kdybych měl role, jako jsou Hrabě ve Figarově svatbě, Figaro v Lazebníku sevillském, Jeleckij v Pikové dámě, Belcore v Nápoji lásky…“

Beom Seok Choi absolovoval bakalářské studium doma, ale pak se rozhodl, že mistrovské studium chce mít v Evropě. Chtěl do Německa. Lákala ho německá hudba, písňový repertoár, v Německu je také hodně divadel. V Drážďanech studoval dva roky. „U nás už jsem soutěžil a také v Chorvatsku, ale v Karlových Varech jsem poprvé v nějaké soutěži získal první cenu. Byla tu spousta dobrých účastníků, hodně mi to dalo, hodně jsem se tu naučil,“ přiznává.

 

Vondrov-DSC2843

 

Druhá byla v hlavní kategorii Ruska Daria Rositskaia, třetí Laura Teivane z Lotyšska. Mezi muži byl druhý Číňan Hongyu Chen a o třetí cenu se dělí Ukrajinec Andrii Kharlamov a Polák Janusz Žak. Jediná česká finalistka v operní kategorii, Petra Vondrová, obdržela spolu s dalšími účastnicemi čestné uznání. Není to tak, že Češi doma neuspěli? „Nikoli. Čeští pěvci si nevedou hůř než dříve,“ nesouhlasí Eva Randová. „Uděleny byly i zvláštní ceny – a těch bylo předáno víc českým účastníkům než těm zahraničním,“ upozorňuje.

A pak je tu kategorie Junior. Tam byla mezi ženami nejlepší Linda Mellenová ze Slovenska, za ní pak skončily Češky Kristýna Kůstková a Linda Kunclová. Veronika Kaiserová, také z České republiky, dostala čestné uznání. V kategorii juniorů mužů vyhrál český barytonista Tadeáš Hoza, za ním skončil Čech Robin Červinek, třetí cena nebyla udělena.

 

Jeek-DSC2926

 

Při předávání cen už v Karlových Varech někteří účastníci nejsou. „Mnozí z těch, co nepostoupili do finále, už odjeli. Ať už smutně, nebo s úlevou,“ krčí rameny Alois Ježek. Mimochodem – klíčová postava karlovarské soutěže od jejích počátků v šedesátých letech. Pak byl sice po dvě desetiletí politicky nežádoucí osobou, ale po roce 1989 se vrátil a od té doby určuje podobu každoroční akce - jako ředitel Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka a ředitel soutěže - pevnou rukou. Začal tehdy na začátku 90. let tím, že z původně studentského klání československých škol učinil mezinárodní soutěž otevřenou účastníkům do 35 let. Později přibyly další kategorie – Junior, Píseň a Operní naděje.      

 

divadlo-DSC2898

 

53. MEZINÁRODNÍ PĚVECKÁ SOUTĚŽ ANTONÍNA DVOŘÁKA

KARLOVY VARY 2018

LISTINA VÍTĚZŮ

 

OPERNÍ NADĚJE ŽENY

1. cena                 Monika Machovičová            

2. cena                 Anna Tetruashvili  (Izrael) a Karolína Levková

3. cena                 Kristýna Grösslová a  Inka Kořínková

Čestné uznání     Veronika Vandová

 

OPERNÍ NADĚJE MUŽI

1. cena                 Radek Martinec

2. cena                 Ondřej Benek

3. cena                 Vojtěch Pošvár a Martin Kreuz

 

PÍSEŇ 

1. cena                   Daria ROSITSKAIA   (Ruská federace)

2. cena                   Tadeáš HOZA (Česká republika)           

3. cena                   Teaa AN (Jižní Korea) a  Laura TEIVANE (Lotyšsko)                                  

Čestná uznání   Lucie KAŇKOVÁ, Zuzana KOPŘIVOVÁ, Kristýna KŮSTKOVÁ a Eliška ZAJÍCOVÁ

 

JUNIOR ženy

1. cena               Linda Mellenová (Slovensko)

2. cena               Kristýna Kůstková (Česká republika)

3. cena               Linda Kunclová (Česká republika)

Čestné uznání   Kristina Kazarian (Arménie)  a Veronika Kaiserová (Česká republika)

 

JUNIOR muži

1. cena               Tadeáš Hoza (Česká republika)

2. cena               Robin Červinek (Česká republika)

3. cena               neudělena

Čestné uznání    Adam Nádler (SK)

 

OPERA ženy

1. cena               Li Keng  (Tchaj-wan)

2. cena               Daria Rositskaia (Ruská federace)

3. cena               Laura Teivane (Lotyšsko)

Čestné uznání    Eva Bodorová (Slovensko), Teaa An (Jižní Korea), Valentyna Halushko (Ukrajina) a Petra Vondrová (Česká republika)

 

OPERA muži

1. cena                 Beom Seok Choi (Jižní Korea)

2. cena                 Hongyu Chen (Čína)

3. cena                 Andrii Kharlamov (Ukrajina) a Janusz Žak (Polsko)  

Čestné uznání      Alexandr Mikhalev (Ruská Federace)

 

Titul absolutního vítěze letošního ročníku získává   Li KENG (Jižní Korea)  

 

ZVLÁŠTNÍ CENY VYPSANÉ PRO ROK 2018:

 

Tadeáš Hoza a Beom Seok Choi -  

Cena divácké poroty

 

Daria Rositskaia (Ruská federace)  -

Cena Národního divadla v Praze – nastudování operní role nebo hostování v představení Národního divadla v Praze v sezóně 2019 nebo 2020.   

 

Eva Bodorová (Slovensko) –

Cena Národního divadla Brno – hostování v operním představení Národního divadla Brno v sezóně 2019 nebo 2020.  Cena Slovenského národního divadla v Bratislavě – hostování v operním představení Národného divadla v Bratislavě v sezóně 2019 nebo 2020.  Cena Českého rozhlasu Vltava a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. - Cena Jana Lucemburského pro českého a slovenského pěvce

 

Laura Teivane (Lotyšsko) -

Cena Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě – nastudování operní role a hostování v operním představení podle stávajícího repertoáru v sezóně 2018 nebo 2019.

 

Andrii Kharlamov (Ukrajina) -

Cena Divadla J. K. Tyla v Plzni – nastudování operní role pro představení Divadla J. K. Tyla v Plzni v sezóně 2019 nebo 2020.

 

Petra Vondrová (Česká republika) -

Cena Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro – nabídka vystoupení v rámci festivalu Pražské jaro v roce 2019 nebo 2020.

 

Eliška Zajícová (Česká republika) -

Cena Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů v kategorii PÍSEŇ

 

Tadeáš HOZA (Česká republika)

Cena ředitele Českého rozhlasu Plzeň PhDr. Zdeňka Levého pro nejlépe umístěného českého pěvce v kategorii Píseň. - Cena hejtmanky Karlovarského kraje

 

Kristýna Kůstková (Česká republika)

Cena Jarmily Novotné nejlépe umístěné české účastnici III. kola soutěže. Součástí ceny je vystoupení v rámci Festivalu Jarmily Novotné v Litni.  - Cena Společnosti Antonína Dvořáka Praha za nejlepší interpretaci písní Antonína Dvořáka. - Cena Karlovarského symfonického orchestru – vystoupení s KSO v rámci koncertní sezóny 2018/2019. - Cena Carangelo Belcanto Academy I. za nejlepší výslovnost a interpretaci italského repertoáru, určená českým a slovenským účastníkům soutěže.

 

Robin Červinek (Česká republika) -

Cena Viléma Zítka nejmladšímu oceněnému českému účastníkovi III. kola. Součástí ceny je pozvání na recitál v Muzeu Bedřicha Smetany. - Cena Beno Blachuta. - Cena Milana Bürgera za interpretaci některé z Dvořákových Biblických písní nebo Cigánských melodií. - Cena Jana Lucemburského pro českého a slovenského pěvce

 

Li Keng (Tchaj-wan) -  

Cena Antonína Dvořáka za interpretaci árie z opery Antonína Dvořáka. - Cena Carangelo Belcanto Academy II. za nejlepší interpretaci barokní árie

 

Juraj Kuchar (Slovensko) -

Cena Gustava Mahlera – účinkování na festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2019 – cenu udílí ředitel Festivalu Gustava Mahlera doc. PhDr. Jiří Štilec, CSc.

 

Hongyu Chen (Čína) -

Cena dirigenta Františka Drse za mimořádný hudebně-interpretační výkon a honorované vystoupení na koncertu v Kutné Hoře v rámci festivalu Operní týden v červnu 2019.

 

Lucie Kaňková (Česká republika) -

Cena pěvecké třídy profesorky Sarah Meredith Livinston za nejlepší anglickou výslovnost.

 

Kristina Kazarian (Arménie) 

Cena Hlasového centra Praha za barvu hlasu

 

Daria Rositskaia (Ruská federace) –

Cena za nejlepší interpretaci Mozartovy árie

 

Kateřina OCHMANOVÁ (Česká republika) -

Cena Grandhotelu Ambassador Národní dům za vynikající klavírní doprovod

 

Jaroslav ŠAROUN (Česká republika)

Cena ředitele společnosti Bohemia lázně a. s. za vynikající klavírní doprovod

 

Foto: KlasikaPlus

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.