úterý, 03 květen 2022 09:49

Zdeněk Mikulášek slaví 75 let zasvěcených astronomii a amatérskému muzicírování

Autorka:

„Symfonický orchestr železničářů postupně generačně zanikl v roce 1994. Několik hudebníků na dechové nástroje se ale běhu času vzepřelo a založili Komorní dechovou harmonii a hrají dodnes.“

„Jsme hodně flexibilní, jsme vlastně zdvojené dechové kvinteto, ke kterému přidáváme i bicí. Dokážeme hrát i jako trio v různých obsazeních a jsme tedy jako hudební složka dost oblíbení.“

„Své ostruhy si tu brousili dnes už ostřílení profesionálové, jako jsou Jakub Hrůša, Jakub Klecker nebo Robert Kružík. A souborem prošli i mnozí špičkoví instrumentalisté ještě jako studenti.“

 

IMG0531

 

Na prvního máje v Hvězdárně Brno výjimečně astronomie ustoupila hudebnímu umění a jako hvězda zde zazářila Komorní dechová harmonie. Soubor pod taktovkou Filipa Urbana zahrál koncert k poctě pětasedmdesátých narozenin svého zakladatele, klarinetisty Zdeňka Mikuláška, profesí astronoma, vysokoškolského pedagoga a popularizátora astronomie.

Amatérské muzicírování si představujeme především v salonech 18., 19. a ještě snad i 20. století, ale s rozvojem elektroniky a médií, které nám až do uší přinášejí reprodukovanou hudbu v kvalitním provedení, už si nedokážeme představit, že někdo hraje jen tak s přáteli pro potěšení.

A přece jsou mezi námi lidé, kterým působí radost, že si sednou s přáteli a zahrají klasickou hudbu, přestože jejich interpretace nedosahuje špičkových parametrů. To, že společně vytvářejí hudební produkci, kterou pak mohou předvést svým přátelům, je naplňuje hrdostí. Ještě v polovině tohoto století byly amatérské hudební soubory běžné. V Brně existoval Symfonický orchestr železničářů, který ale postupně generačně zanikl v roce 1994. Několik hudebníků na dechové nástroje se ale běhu času vzepřelo a založili Komorní dechovou harmonii a hrají dodnes.

 

KDH-na-Mesici

 

Hrajeme pro naše fanoušky minimálně tři koncerty za rok, ale je jich ve výsledku daleko víc. Jsme hodně flexibilní, jsme vlastně zdvojené dechové kvinteto, ke kterému přidáváme i bicí. Dokážeme hrát i jako trio v různých obsazeních a jsme tedy jako hudební složka dost oblíbení,“ pochvaluje si duše a zakladatel souboru, profesor Zdeněk Mikulášek, který hraje výborně první klarinet. „Hrajeme nejen klasicismus, ale i romantismus a i třeba francouzský impresionismus. Dokonce pro nás píší i současní brněnští skladatelé!“ chlubí se hrdý oslavenec.

A opravdu, prvomájový koncert, který byl původně připravován už loni jako koncert vánoční, přinesl skladbu Ludwiga van Beethovena Allegretto ze Symfonie č. 7 A dur, op. 92, kterou napsal v lázních Teplice. Vtipná a svižná skladba brněnského skladatele Pavla Blatného Prolog a Epilog byla napsána přímo pro tento soubor, ale autor loni zemřel, takže už ji tentokrát neuslyšel. Premiéroval ji v roce 1998 mladý David Mareček. Následovala Pavana fis moll francouzského novoromantika Gabriela Faurého a na závěr zazněla Symfonie č. 101 Hodiny Josepha Haydna, která patří do jeho „londýnských“ symfonií a je častým repertoárovým kusem. Skladby známé a efektní a v uskupení tak malém znělo kupodivu vše docela kompaktně i plasticky, přestože se intonační nepřesnosti samozřejmě objevily, ale byly hned zažehnány.

 

05-80let-JGrygar-Trio-profZdenka-Mikulaska

 

Před uskupení se postavil mladý dirigent Filip Urban, student magisterského studia JAMU, který byl podporován svým pedagogem Janem Zbavitelem. Spolupráce souboru s mladými dirigenty je už tradiční, své ostruhy si tu brousili dnes už ostřílení profesionálové, jako jsou Jakub Hrůša, Jakub Klecker nebo Robert Kružík, dokonce si zde dirigentské umění vyzkoušel i dnešní ředitel České filharmonie David Mareček. A souborem prošli i mnozí špičkoví instrumentalisté ještě jako studenti, kterým se tato praxe velmi hodila do symfonického či divadelního orchestru.

Instrumentaci dělám sám společně s kolegou klarinetistou Jaroslavem Strmiskou. Oba jsme matematici a přistupujeme tedy k úpravám stejným způsobem. Hudba má mnoho společného s matematikou, když se do toho člověk ponoří, najde v partituře matematické systémy, které když dodrží, je možné i symfonickou skladbu zkoncentrovat pro uskupení, jako je naše. To není nic nového, vždyť na to přišel už Jean-Jacques Rousseau nebo Pythagoras,“ prozradil Mikulášek. Sám hrál na klarinet už jako gymnazista, ale dal před JAMU přednost studiu na Přírodovědecké fakultě, kde je dnes profesorem v oboru teoretická fyzika a astrofyzika. I když zastával mnoho let funkci ředitele brněnské Hvězdárny, stále se hudbě a souboru Komorní dechová harmonie věnoval. Proto také dodnes na Hvězdárně koncerty provozují a dávají této instituci širší společenský a kulturní rozměr. Takový koncert krásné hudby pod zářícími hvězdami, ten má neopakovatelné kouzlo. Hvězdy a hudba odedávna patří k sobě a domácí muzicírování zde má jedinečnou atmosféru. Koncert na počest oslavence a zakladatele souboru měl velký ohlas a jistě bude mít brzy další pokračování.

 

Semilasso20

 

Foto: ilustrační - archiv Komorní dechové harmonie

Karla Hofmannová

Hudební a divadelní publicistka, novinářka, kulturoložka

Pochází z Brna, kde žije a pracuje. Vystudovala pěveckou konzervatoř v Brně a kulturologii v Praze. Pracovala na různých pozicích v kultuře, jako zpěvačka, pedagožka, působila v marketingu a managementu kulturních institucí, což ji přivedlo ke kulturní politice a k žurnalistice. V současné době je v důchodu a působí jako nezávislý novinář, píše recenze především na opery a koncerty klasické hudby a realizuje rozhovory se zajímavými lidmi, kteří se profilují v oblasti kultury. Zajímá se o historii a cestování a jejím velkým koníčkem a relaxací jsou malá vnoučata.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.