středa, 21 listopad 2018 11:02

Studenti a jejich vzory společně na Svátcích hudby

Autorka:

„Energické vystupování a entuziasmus jejich dirigenta nemohl nestrhnout členy orchestru k zapálenému přednesu.“

 „Hlaváčovo skvělé provedení zdatně doprovázel orchestr konzervatoře, který ukázal, že ani moderní hudba mu není cizí.“

 „Pozitivita čišela i z  Václava Hudečka, kterému úspěchy jeho mladých kolegů dělají jistě radost.“

 

1Y3A9086

 

Mladí interpreti spolu s kapacitami české nástrojové hry na jednom pódiu. Ve společnosti talentovaných studentů se v sále Pražské konzervatoře na druhém koncertu Svátků hudby představili 20. 11. houslista a pořadatel festivalu Václav Hudeček a klarinetista a saxofonista Jiří Hlaváč, kterému byl koncert věnován k jeho životnímu jubileu.

 

1Y3A9010

 

Po necelém měsíci od zahajovacího koncertu se v Praze konal další koncert  festivalu Svátky hudby, který letos již po dvacáté sedmé pořádá Václav Hudeček. Jedním z Hudečkových dlouhodobých cílů je podpora mladých nadějných umělců. Na koncertech jeho Svátků hudby proto nadaní studenti pravidelně dostávají svůj prostor a nejinak tomu bylo i na listopadovém festivalovém večeru. Václavu Hudečkovi se na koncertě podařilo harmonicky propojit vystoupení mladých hudebníků s těmi, kteří ve studentských lavicích už nějakou dobu nesedí, což dokresloval i podtitul koncertu Můj vzor aneb Setkání studentů s inspirujícími osobnostmi. Hudeček však  koncert nevěnoval jen studentům, ale i svému spolužákovi a dlouhodobému příteli Jiřímu Hlaváčovi, který v říjnu oslavil sedmdesáté narozeniny.

 

1Y3A9108

 

Na koncertě vystoupil Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře, který tvoří studenti třetího a čtvrtého ročníku. Přestože se hráči v orchestru neustále střídají, rozhodně to neubírá na kvalitě hudebního projevu, který jen čiší nadšením ze hry. Orchestr řídí dirigent japonského původu Chuhei Iwasaki. Jeho vedení má nepochybně velký podíl na celkově skvělém výkonu tělesa. Energické vystupování a entuziasmus jejich dirigenta nemohl nestrhnout členy orchestru k zapálenému přednesu.

 

1Y3A9230

 

Koncert zahájil orchestr  Divertimentem D dur K. 136 Wolfganga Amadea Mozarta. Na pročištěné klasicistní hudbě se často nejlépe ukáže kvalita orchestru, studenti konzervatoře ale podali jistý výkon značící dobré pochopení skladby. Na Mozarta navázal Koncert pro housle, klarinet a smyčce B dur od Karla Stamice. Houslového partu se chopil Václav Hudeček a klarinetu Anna Paulová. Studentka Akademie múzických umění v Praze je laureátkou Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro z roku 2015 a ve Stamicově koncertu po boku Václava Hudečka předvedla své výjimečné nadání a měkký procítěný přednes.

 

1Y3A9260

 

Po klasické náladě první poloviny koncertu přišel po přestávce výrazný předěl. Oslavenec Jiří Hlaváč se představil ve skladbě Hommage à Karel Krautgartner soudobého skladatele Josefa Vejvody. Autor dílo věnoval klarinetistovi a saxofonistovi Karlu Krautgartnerovi (1922-1982) a provedení své skladby si vyslechl z publika. Hlaváč v průběhu kompozice vystřídal sopránový a altový saxofon a mezi první a druhou část vložil krátkou recitaci s tématem jazzové hry. Jazzové vlivy celkově formovaly celou Vejvodovu skladbu. Hlaváčovo skvělé provedení zdatně doprovázel orchestr konzervatoře, který ukázal, že ani moderní hudba mu není cizí.

 

1Y3A9304

 

Hudba nedávno zesnulého Otomara Kvěcha, spolužáka Václava Hudečka a Jiřího Hlaváče, zazněla jako další v pořadí. Spolu s orchestrem vystoupila devatenáctiletá houslistka Terézia Hledíková, která v minulém roce byla ještě na místě svých kolegů v konzervatorním orchestru. Nyní se ale chopila sólového partu v Kvěchově skladbě Proměna - Symfonieta pro sólové housle a smyčcový orchestr. Interpretačně náročné kompozice s velkým množstvím sólových pasáží se zhostila s naprostým přehledem a znovu dokázala, že Pražská konzervatoř vychovává interprety na velmi vysoké úrovni.

Koncert zakončila v citlivém podání studentského tělesa Suita č. 3 z cyklu Antiche danze ed arie Ottorina Respighiho z roku 1932. Skladatel se inspiroval italskými loutnovými barokními kusy, syntéza starého a nového zde tedy výborně korespondovala s celkovým vyzněním koncertu, kdy Václav Hudeček dal možnost mladým interpretům zahrát si s renomovanými hudebníky s mnoha zkušenostmi.

 

1Y3A9403

 

S dramaturgicky rozmanitým koncertem, který obsahoval hudbu různých žánrů, se všichni interpreti velmi dobře popasovali. Celý koncert se nesl v pozitivním a příjemném duchu, k čemuž jistě přispělo nadšení mladých umělců. Domácí prostředí sálu konzervatoře studentům svědčilo. Byli uvolnění, radostní a hudbu si viditelně užívali, což ocenili i posluchači ve zcela naplněném sále velkým aplausem. Publikum studentům jistě odpustilo drobné nedostatky, zvláště v oblasti rytmu, které jsou zcela pochopitelné. Malé chyby vyvážila citlivá dynamika a intonačně velmi slušný přednes. Pozitivita čišela i z pořadatele Václava Hudečka, kterému úspěchy jeho mladých kolegů dělají jistě radost.

 

1Y3A9209

 

Foto: Radovan Šubín

Markéta Milerová

Vystudovala bohemistiku a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Spolupracuje s Českým rozhlasem na pořadech o staré hudbě a má zkušenosti i v oblasti televizní tvorby a dramaturgie. Od malička se věnuje sborovému zpěvu a hře na klavír a na další nástroje. Od ledna 2019 žije v americkém Seattlu, kde pracuje v hudebním divadle 5th Avenue Theatre a je členkou pěveckého sboru Seattle Chamber Singers.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.