sobota, 17 listopad 2018 10:33

Letem světem s laureáty dvořákovské soutěže

Autor:

„Soutěž má nezaměnitelnou atmosféru na průsečíku mezinárodní účasti, regionálních požitků, generačního dialogu a českého a světového repertoáru.“ 

„První cenu má pěvkyně Li Keng evidentně právem.“   

„Beom Seok Choi má jako Figaro co nabídnout.“

 

2-vtz-DSC3145

 

Devět účinkujících, sedm národností, deset árií. To byl program koncertu vítězů, kterým se v pátek v Karlových Varech uzavřel 53. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Nositelé a nositelky hlavních cen měli jako vždy prostor pro jedno číslo, jedině absolutní vítězka zpívala během večera dvakrát.

 

2-vtzka-DSC3143

 

Stala se jí o den dřív sopranistka Li Keng z Tchaj-wanu, žijící nyní v Římě. Zpívala v druhé polovině večera árii Leonory z Trubadúra a předtím jako poslední číslo před přestávkou árii o měsíčku z Rusalky. Dvořáka s obstojnou českou výslovností, procítěně, s dostatečnými dynamickými rozdíly, ne zcela lyricky. Verdiho značně dramaticky, hodně naplno, zejména v závěrečné části výstupu jako opravdovou velkou operní scénu. Vlastně zpívala dost vypjatě obě árie. Má v podstatě hotový hlas, který zřejmě bude směřovat k dramatičtějším úlohám. Aniž by se snažila nadměrně oslnit, neomezovala se – vzhledem k nevelké kubatuře divadla bylo hlasu až dost, v nejvyšších polohách už dokonce něco málo ztratil z příjemnosti. První cenu má ale pěvkyně evidentně právem.   

 

ervinek-DSC2819

 

Po ceremoniálu s předáváním cen byl prvním sólistou večera český barytonista Robin Červinek, nositel druhé ceny v kategorii juniorů. Jeho světlejší hlas se příjemně poslouchá. Jako hrabě z Mozartovy Figarovy svatby nepůsobil však příliš charismaticky, scénu - aniž by emocionálně přehrával - spíše zazpíval, než prožil. Má v každém případě pro tento typ repertoáru velké předpoklady.

 

2-Kstkov-DSC3071

 

Sopranistka Kristýna Kůstková má mezi ženami také druhou cenu v kategorii Junior. Rovněž ona zopakovala árii, kterou zpívala o den dříve ve finále soutěže – velkou scénu Rosiny z Lazebníka sevillského. Nejde o extrovertní a strhující projev, ale rozhodně jde o víc než jen o nějaký školní výkon. Pěkná technika, docela pěkné vysoké tóny, ve výraze v charakteristice role dostatek inteligence a rozvernosti, ale ne přebytek humoru… Přiměřený soutěžní výkon, který s přibývajícími a postupujícími divadelními zkušenostmi dává naději na dobrou sólovou dráhu.   

 

2-Hoza-DSC3055

 

Tadeáš Hoza má mezi juniory první cenu. Sympaticky ve finále i na koncertě vítězů zazpíval árii Voka ze Smetanovy Čertovy stěny. Má pro ni ušlechtile znějící, moc hezky posazený hlas, s pěknou barvou ve spodních polohách a s prozatím hraničními nejvyššími tóny; má dobrou dikci, je přesvědčivý, zpívá opravdu „o něčem“, předává prožitek. Evidentně pěvec, kterého by mohla čekat pěkná budoucnost.  

V hlavní kategorii Opera získala druhou cenu Ruska Daria Rositskaia. Zpívala hned po přestávce mezzosopránovou árii Sesta z Mozartova Tita. Předvedla sytý, pěkně vedený, zajímavý hlas, ovládaný v dynamice i ve výrazu, hlas napnutý pro drama a pro ozdoby a zjihlý pro náznak dalších emocí. Předvedla – spolehlivě přesně spolu s klarinetovým sólem – velmi dobře zvládnutou techniku, árii má zažitou a přinesla jí opravdové posluchačské potěšení.

Andrii Kharlamov z Ukrajiny má mezi muži v kategorii Opera třetí cenu. Výjev z Čajkovského Pikové dámy podal obdobně jako už předtím ve finále – zrnitějším naturálnějším hlasem s vibrací na konci každé fráze, s nadbytečným zvukovým přeplňováním všech vypjatějších tónů, se zřetelným omezením na tónech nejvyšších, přesto se zanícením a prožitkem.

 

2-DSC3078

 

Linda Mellenová ze Slovenska v juniorech mezi ženami vyhrála. Scéna Santuzzy z Mascagniho Sedláka kavalíra byla v jejím podání verismem se vším všudy – plná emocí, pěvecky vypjatá, se zabarvenými hlubokými tóny, ale zatím s ne stoprocentně pěknými tóny nejvyššími.   

 

2-DSC3130

 

Druhá mužská operní cena, to byl Číňan Hongyu Chen. V árii Renata z Verdiho Maškarního plesu byl jeho baryton až příliš znělý, zbytečně napnutý a silný, přepínaný, nelaskavý. Pěvec však už dobře umí pracovat s dojmem, ponor do role dal v závěru na klíčovém slově naplno najevo a získal uznání.   

 

2-vtz-DSC3154

 

Poslední číslo programu bylo celkem logicky svěřeno mužskému vítězi kategorie Opera, mimo jiné i proto, aby nekončily obě poloviny večera vystoupením stejné vítězky - ženy. Navíc ovšem populární a efektní Figarova cavatina Figara z Rossiniho Lazebníka sevillského je ideálním číslem na závěr – a jihokorejský barytonista Beom Seok Choi v ní má co nabídnout. Ocitl se na vrcholu večera právem. Jeho projev je v roli téměř ideální, sytý, přesný – a především sympatický a příjemný. Jeho hlas stoupá bez námahy nahoru, pěvec náznakem roli také hraje, i když někteří sólisté do ní dávají na koncertních pódiích ještě víc. Ani on nešetřil zvukem, ale nebylo to přes míru. I on má první cenu právem.

 

2-Ders-DSC3150

 

Zpěváky doprovázel ve finále i při koncertě vítězů Karlovarský symfonický orchestr. Obětavě, se snahou pomoci a překonat rutinu, co nejlépe, přesto občas, zejména na místech náhlých proměn, v základních parametrech souhry ne zcela přesně spolu, zvláště v případě skupiny smyčců. Měnili jinak na pultech noty jako v rychlíku, árii za árií, vesměs naštěstí známá čísla. Dirigent František Drs, který patří k soutěži už stejně neoddělitelně a patrně i nenahraditelně jako její ředitel Alois Ježek, s přehledem a šarmem zpěváky doslova provázel – ukazoval, pozorně sledoval, odhadoval agogiku kdekoli uprostřed a tím spíš i na konci árií, byl doopravdy moderátorem mezi sólisty a hráči, nutil orchestr, aby soustředěně vnímal sólový hlas, usměrňoval. Skutečně vlastně „v přímém přenosu“ ukazoval, jak funguje intuice, co vše se dá vytěžit z praxe, jak se hudba tvoří a dotváří.

 

Jeek-DSC3126

 

O karlovarské soutěži hovoří zasvěcení lidé jako o velmi pozitivní, jako o platformě, která chce studenty a mladé začínající profesionály především podchytit, motivovat, povzbudit. Z organizačního týmu vyzařuje duch nadšenectví. Soutěž má díky němu svou nezaměnitelnou atmosféru, vytvářející se na průsečíku několika vlivů - mezinárodní účasti, regionálních požitků, generačního dialogu a světového a českého repertoáru. 

Koncert vítězů ukazuje, že i ti nejlepší nejsou ještě úplně hotoví, natož vyzrálí, ale o některých prozrazuje, že jsou pravými divadelními typy: žádní introverti, ale suverénní interpreti, komunikující – ať už více či méně naučenými grify, nebo zcela spontánně - s publikem. Tyto předpoklady a schopnosti jsou ostatně při hodnocení jejich výkonů parametry stejně důležitými jako třeba kvalita hlasového materiálu, výraz, intonace a srozumitelnost textu.

 

2-vtzka-primtorka-DSC3123

 

Foto: KlasikaPlus

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.