pátek, 06 březen 2020 15:00

Dva-G-rát G dur

Autor:

„Koncert řídil šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc Jakub Klecker, který vede orchestr od letošní sezóny.“

„Zřetelné jednotlivé hlasy, vystínovaná dynamika a soulad kontrastů odhalily plasticitu formy Haydnovy symfonie.“

„Markéta Böhmová má v hrdle překrásný nástroj, který s jistotou a lehkostí ovládala.“

 

7

 

Abonentní koncert Moravské filharmonie Olomouc z 5. března 2020 s názvem Mistři symfonismu nabídl plně zaplněné Redutě Symfonii č. 88 G dur od Josepha Haydna a po přestávce Symfonii č. 4 G dur Gustava Mahlera.

Poněkud kriticky se stavím k názvu koncertu. Že byli Haydn i Mahler mistři symfonií, o tom není nejmenších pochyb, ale symfonie s koncovkou „-ismus“ ve mně spíše probouzí představu o díle, které nese prvky symfonie nebo pouze evokuje symfonii, ovšem skutečnou symfonií není.

Jednoduchá chronologická dramaturgie zařadila nejprve Haydnovu symfonii a po přestávce tu Mahlerovu. Možná pouhou shodou okolností, možná záměrně – obě symfonie v G dur. Nijak mi to nevadilo, ale další skladbu už bych v G dur poslouchat nechtěl. Skladby také pojí pozitivní náboj a rustikální prvky a jistě by se toho dalo nalézt více. Osobně bych dal přednost mladším skladatelům a Josepha Haydna hrál spíše zřídka, neboť jeho hudba mi jako mladému posluchači už moc neříká.

 

4

 

Koncert řídil šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc Jakub Klecker, který vede orchestr nově od letošní sezóny 2019/2020. Klecker studoval u Jiřího Bělohlávka a Tomáše Koutníka a sám momentálně vyučuje dirigování na Hudební fakultě JAMU v Brně. Jako aktivní umělec má za sebou na padesát operních titulů s operními soubory v Brně, Ostravě, Praze i z dalších míst. Mimo působení v Moravské filharmonii pracuje jako hudební ředitel Opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Ze zahraničních zkušeností lze jmenovat hostování ve Státním divadle v Norimberku a poněkud kuriózní je jeho prvenství v dirigování Rusalky na Arabském poloostrově, konkrétně v Ománu. Japonští posluchači mohli pana Jakuba Kleckera vidět během japonského turné Filharmonie Brno v letech 2007 a 2009 a evropští na předních hudebních festivalech (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáček Brno, Rheingau Musik Festival).

Přehledná kompozice Symfonie č. 88 G dur potvrdila slova o dirigentovi z leporela, že „oplývá schopností neobyčejně precizní práce s orchestrem při výstavbě hudebního díla.“ Zřetelné jednotlivé hlasy, vystínovaná dynamika a soulad kontrastů odhalily plasticitu formy Haydnovy symfonie. Hudbu bych charakterizoval jako hravou a obzvláště půvabné bylo Trio z části Menuetto.

 

5

 

Sopranistka Markéta Böhmová byla ozdobou večera a poslední věta byla skvělým završením celého koncertu. Markétu Böhmovou pojí s Jakubem Klecerem město Brno, kde vystudovala Masarykovu univerzitu a předtím zpívala v Dětském sboru Brno při Národním divadle Brno. Ve studiích pokračovala v italském Campobassu pod vedením zpěvačky Aldy Caiello. Debut na operní scéně se Markétě Böhmové podařil roku 2016 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde hrála Servilii v Mozartově opeře La clemenza di Tito, od stejného roku je členkou Czech Ensemble Baroque. O rok později zpívala poprvé v Národním divadle v Praze v Janáčkově opěře Její Pastorkyňa. Z úspěchů ze soutěží se zpěvačce podařilo dostat do finále prestižní pěvecké soutěže Cesti Competition v Innsbrucku (2018) a v roce 2014 získala dvě zvláštní ceny za interpretaci na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

 

2

 

Markéta Böhmová má v hrdle překrásný nástroj, který s jistotou a lehkostí ovládala. Srozumitelná artikulace, jistota ve frázování a příjemná barva výborně ladily s orchestrem a Mahlerovo idylické vyznění závěru 4. symfonie G dur rezonovalo Redutou v Olomouci. Především poslední dvě věty symfonie, tedy píseň „Nebeský život“ ze čtvrté věty, připomínající lehkostí písně Franze Schuberta, po přemýšlivé, citlivé a vážné třetí větě, by mohly být dobrým vzorem pro současnost. Nedůstojný strach ze smrti a všudypřítomná panika kolem epidemie koronaviru by potřebovala trochu uklidnit delším, vážným a především soucitným zpracováním situace v našich srdcích. Věřím, že leckomu by se potom ulevilo a zůstaly by pozitivní pocity a především naděje. Orchestr hlavně ze začátku působil poněkud nejistě, ale v průběhu skladby dal na vše špatné zapomenout a ve finále byl ve vzduchu hudební entusiasmus.

 

1

 

Foto: Moravská filharmonie Olomouc

František Hamajda

Muzikolog, sinolog.

Narodil se 22. 12. 1993 v Benešově u Prahy, v letech 2013 až 2017 vystudoval obor muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouc. Během té doby absolvoval v letech 2015 až 2016 roční pobyt ve Francii na Univerzitě Jean Monnet. Po krátkém navazujícím studiu hudební vědy na UK v Praze se rozhodl změnit obor a momentálně dokončuje na olomoucké univerzitě obor Čínské filologie. Z bohatého hudebního repertoáru má nejraději hudbu první poloviny 20. století a hudbu soudobou, ovšem hluboký vztah k hudbě má napříč staletími, světadíly i žánry.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.