neděle, 25 srpen 2019 08:00

Varhanní duchovní hudba ve Filipově

Autor:

„V 70. letech 20. století hrozilo zřícení kostela. Díky zájmu místních se tak ale naštěstí nestalo.“

„V roce 2009 se uskutečnila generální rekonstrukce nástroje, a to opět firmou Eule, což bylo vynikající řešení.“

„Koncerty se těší velkému zájmu posluchačů, bazilika je vždy takřka zaplněna.“

 

01

 

Už třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Varhanní duchovní hudba ve Filipově se opět konal během léta v bazilice minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově v obci Jiříkov nedaleko města Rumburk v severních Čechách. Program nabídl osm různých koncertů, které začínaly vždy v neděli od 14:00 hodin. Na festival přijíždějí účinkovat umělci i sbory z České republiky i ze zahraničí a vždy se rozezní i místní varhany od firmy Herman Eule z nedalekého Budyšína. Poslední koncert letošního ročníku se koná dnes, v neděli 25. srpna.

Tamní varhany postavila v letech 1887-1888 varhanářská firma Herman Eule z Budyšína, německy Bautzen. Jedná se o mistrovský nástroj, romantické varhany, vhodné zejména pro interpretaci německé varhanní romantické hudby od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Maxe Regera, Roberta Schumanna atd. Mají dva manuály, pedál a celkem 22 rejstříků. Traktura je mechanická kuželková. Svým krásným zvukem dovedou varhany zaplnit celou baziliku, stejně jako zaševelit jemným pianissimem. V roce 2009 se uskutečnila generální rekonstrukce nástroje, a to opět firmou Eule, což bylo vynikající řešení. Tyto varhany jsou v České republice unikátní, kéž by takových u nás bylo více.

 

5

 

Filipovská bazilika je známým poutním místem přezdívaným Lurdy severních Čech, nachází se v těsné blízkosti hranic s německou spolkovou zemí Sasko.

Třináctého ledna roku 1866 ve čtyři hodiny ráno se tam totiž podle legendy zjevila těžce nemocné tkadleně Magdaleně Kade Panna Maria, díky níž se zcela uzdravila. Sdělila jí následující větu: „Mein Kind, von jetzt en heilt´s.“ - česky: „Mé dítě, od nynějška se to hojí.“ Další dny do jejího domu přicházeli lidé, jelikož tuto událost považovali za zázrak. Církevní autority ji po prošetření nezakázaly. V letech 1870-1873 vyrostla na místě domu paní Kade milostná kaple Uzdravení nemocných a v letech 1873-1885 byla vedle kaple postavena jednolodní novorománská bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů se dvěma věžemi v průčelí podle návrhu Franze Hutlera z Vídně. V roce 1926 byla bazilika prohlášena papežem Piem XI. bazilikou minor a téhož roku se konala i korunovace sochy Panny Marie Filipovské. V 70. letech 20. století dokonce hrozilo zřícení kostela, díky zájmu místních se tak ale naštěstí nestalo.

 

6

 

Bazilika ve Filipově není jen místem duchovním, ale i kulturním – koná se tam mezinárodní varhanní festival, a to každoročně již od roku 2007. Každou neděli v červenci i srpnu je na programu varhanní koncert. V minulosti na něm vystoupili přední čeští varhaníci – například Jaroslav Tůma, Pavel Černý nebo Jan Hora - i mladí začínající interpreti. Většinou je doplňuje nějaký instrumentální sólista či zpěvák, někdy pěvecký sbor či dokonce recitátor. Jednotlivé koncerty se těší velkému zájmu posluchačů, bazilika je vždy takřka zaplněna.

Do budoucna lze přát místním organizátorům, zejména Jiřímu Chlumovi, místnímu varhaníkovi a organizátorovi ze spolku Arte Musica, aby se jim dílo i nadále takto dařilo a aby spolupráce s institucemi a sponzory byla co možná nejhladší.

Poslední koncert letošního ročníku se uskuteční 25. srpna od 14:00, vystoupí na něm německý varhaník Michael Pöche a německý trumpetista Robert Wintzen. Pohled na varhaníka je vždy přenášen kamerou na obrazovku umístěnou vedle oltáře. Vstupné je dobrovolné.

 

4

 

Foto: FB Bazilika Filipov, stránky Arte Musica

Petr Vacek

Absolvoval Konzervatoř Pardubice v oborech hra na varhany a dirigování a JAMU v Brně taktéž ve dvou hlavních oborech, a to ve hře na varhany a dirigování orchestru. V rámci toho se věnoval i dirigování sboru, a to u předních českých sbormistrů. Je koncertně činný jako sólista (Teplické varhanní léto, Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka v České Třebové, Bachův varhanní podzim, Litoměřické varhanní léto), doprovází také sólisty i pěvecké sbory, diriguje orchestry a sbory (Královéhradecký komorní orchestr, Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster Přelouč). Obdržel cenu Sbormistr-junior v roce 2013 od Unie českých pěveckých sborů za přínosnou sbormistrovskou činnost. Velmi ho baví také hudební pedagogika, jíž se věnuje na ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové. V minulosti účinkoval ve hře Petera Schaffera Amadeus ve Východočeském divadle Pardubice, kde hrál menší roli. Dálkově se věnuje studiu Muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.