neděle, 18 prosinec 2022 10:44

Klarinetista Matěj Kotal laureátem cen Città di Carlino a Saverio Mercadante

Autor:

Student pardubické konzervatoře Matěj Kotal si přivezl letos na podzim dvě ocenění z klarinetových soutěží pořádaných v Itálii. První byla v Città di Carlino na severu, druhá nesoucí jméno Saveria Mercadanta se konala v Bari na jihu země.

 

2022-12-18-Matej-Kotal-4

 

Prestižní klarinetová soutěž Città di Carlino, která se konala letos v říjnu, má v kategorii Junior A vítěze z České republiky – Matěje Kotala, studenta prvního ročníku Konzervatoře v Pardubicích. Kotal, syn neméně úspěšného otce, získal v soutěži vůbec nejvyšší počet bodů – s celkovými devadesáti sedmi body ze všech kategorií pohodlně zvítězil. Šestnáctiletý instrumentalista vystoupil s Concertinem Es dur op. 26 pro klarinet s orchestr od C. M. von Webera a se skladbou Quasi Kwazi pro sólový klarinet od Marcela Chyrzyńského. Porota, udělující i cenu Special Prize memory of Vito Marsico, pracovala ve složení špičkových pedagogů jako Paolo Beltramini, Shirley Brill, Giovanni Punzi, Sauro Berti, Nuno Silva, Antonio Tinelli, Eddy Vanoosthuyse, Lara Diaz či Ludmila Peterková.

Dalším čerstvým úspěchem, kterým se může mladý budoucí umělec pyšnit, je druhá cena v junior kategorii soutěže Saverio Mercadante v italském městě Bari, nesoucí jméno významného skladatele 19. století. Porota tam ocenila Kotalovu interpretaci Concertina B dur pro klarinet a orchestr Gaetana Donizettiho a kompozici Quasi Kwazi, kterou pro sólový klarinet napsal Marcel Chyrzyński.

 

2022-12-18-Matej-Kotal-1

 

Matěj Kotal se narodil roku 2006 v České republice do hudebně zaměřené rodiny. Jeho otcem je rovněž klarinetista, člen orchestru Národního divadla v Praze a profesor pardubické konzervatoře Jiří Kotal. Na klarinet začal hrát, když mu bylo osm, výrazného hudebního projevu dosáhl již ve třinácti. V současné době studuje na anglickém Gymnáziu v Pardubicích (AGYS), a od září roku 2022 je i studentem na tamní konzervatoři. Mezi jeho pedagogy patří Karel Dohnal, Igor Františák, Gabor Varga, Arkadiusz Adamski, Ludmila Peterková, Marek Švejkar, Milan Polák, Vít Spilka, Vlastimil Mareš, Jiří Hlaváč a Anna Paulová. Kotal se účastnil například Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2022 a v září téhož roku pobyl u Wenzela Fuchse, hráče Berlínských filharmoniků a profesora na salcburském Mozarteu, který vedl kurzy v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Za dobu svého krátkého působení získal už řadu zajímavých cen, například v rámci Celostátní soutěže hry na dřevěné dechové nástroje „Litvínovské dřevohraní“, kde obsadil první místo za mimořádný klarinetový výklon, nebo první místo v celostátní soutěži Nadace Bohuslava Martinů v roce 2022.

 

2022-12-18-Matej-Kotal-3

 

Foto: Fb M. Kotala

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.