pátek, 08 duben 2022 08:32

Koncert laureátů Mladého klavíru Pražské konzervatoře zítra. Budou i absolventské koncerty

Autor:

Čtyři laureáti mezinárodní soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře 2021, kteří vyšli vítězně ze soutěže v prosinci minulého roku, vystoupí zítra od 18:30 v Koncertním sále školy. Budou jimi Semjon Yakimov, Klára Skalková, Veronika Jaklová a Ásta Dóra Finnsdóttir. Pražská konzervatoř a její koncertní činnost nyní vstupují do nejaktivnější části školního roku – blíží se absolventské koncerty sólové i orchestrální. Po generální obnově Komorního sálu Pálffyovského paláce zářícího nyní nejen novotou, ale i pravým zlatem obnovených barokních ornamentů se bude koncertní činnost po dlouhé pauze odehrávat i tam. Součástí toho bude i nový koncertní klavír Steinway „C“, který dodá tomuto příjemnému komornímu prostoru i náležitou zvukovou kvalitu. Informace o všech koncertech školy najdete snadno na https://prazskakonzervator.cz/ .

 

01

 

Semjon Yakimov se narodil v ruském Petrohradu. Na klavír hraje od dvou let, také skládá a improvizuje, hraje i na varhany. Od roku 2011 byl žákem Hudební školy hlavního města Prahy a od roku 2018 je studentem Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy, vždy ve třídě Libuše Tiché. Jako model předmětu Vyučovatelská praxe na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze, pod vedením Aleny Vlasákové, vystoupil v roce 2021 na koncertě Metodického centra Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, které profesorka Vlasáková rovněž vede. Semjon vystupoval na koncertech a festivalech v Rusku, Německu, Izraeli a Francii. Jako varhaník spolupracuje se svojí spolužačkou, sopranistkou Leonou Michajlovou, a doprovází i na mších v kostele svatého Remigia v Praze-Čakovicích. Vedle skladeb pro klavír a komorní obsazení je i autorem hudby k filmu Alexeje Zlobina Lorik a také k divadelním představením. Jeho mimohudebními zájmy jsou především jazyky jako angličtina, němčina, irština a italština.

 

3

 

Klára Skalková začala hrát na klavír ve čtyřech letech na Základní umělecké škole Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních pod vedením své maminky Marie Skalkové. V roce 2020 studovala na Konzervatoři Plzeň ve třídě Věry Müllerové a od roku 2021 je studentkou Pražské konzervatoře ve třídě Milana Langera. Na začátku tohoto měsíce získala první cenu a absolutní vítězství v Mezinárodní soutěži Broumovská klávesa, jejíž součástí by mělo být i vystoupení se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně. S tím, a s Karlovarským symfonickým orchestrem pod taktovkou Jana Kučery, spolupracovala už v roce 2019. Klára se pravidelně účastní mistrovských kurzů Wolfganga Manze v německém městě Bad Steben nebo Mezinárodních letních klavírních kurzů Pražské konzervatoře. V minulém roce využila také příležitosti zúčastnit se horažďovické Ševčíkovy akademie ve třídě Lukáše Vondráčka a Yuryho Shadrina.

 

2

 

Veronika Jaklová začala hrát na klavír v pěti letech ve třídě Kateřiny Pirochové-Valkovičové na ZUŠ Klapkova v Praze. Od sedmi let se pravidelně úspěšně účastní národních i mezinárodních soutěží. Veronika má za sebou mnoho koncertních vystoupení, mimo jiné recitály například v Jihlavě nebo ve Zlíně. Absolvovala mistrovské kurzy u Ivana Klánského, Andrzeje Jasińského, Dmitriho Bashkirova, Min Kwon, Einara Steen-Nøkleberga, Avedise Kouyoumdjiana, Martina Kasíka, Iva Kahánka a dalších. Pravidelně navštěvuje Mezinárodní letní klavírní kurzy Pražské konzervatoře, zúčastnila se prestižního Alion Baltic International Music Festivalu v lotyšské Rize nebo mezinárodních interpretačních kurzů v polských Katovicích. V listopadu 2021 vystoupila v Praze jako sólistka Koncertu č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Rachmaninova spolu s Pražským studentským symfonickým orchestrem za řízení Táni Vaculové. Je členkou klavírního tria s Kristianem Mráčkem a Davidem Pěruškou a komorní hudbě se věnuje i jako klavírní partnerka různých instrumentalistů. Má ráda klasickou literaturu, sama píše básně, aktivně se věnuje i modernímu tanci. V současnosti studuje klavír na Pražské konzervatoři ve třídě Milana Langera a zároveň se zde věnuje studiu kompozice pod vedením Pavla Trojana.

 

4

 

Ásta Dóra Finnsdóttir je studentkou Hudebního institutu Barratt Due v Oslu pod vedením Mariny Pliassové a Reykjavik College of Music v Reykjavíku, kde je jejím pedagogem klavíru Peter Máté. Ásta Dóra spolupracovala jako sólistka s těmito orchestry: Islandský symfonický orchestr, Athens camerata, Symfonický orchestr Barratt Due v Oslu a Akademický symfonický orchestr Regionální filharmonie Záporoží na Ukrajině. Účinkovala na festivalech ve Finsku, Dánsku, Řecku, Belgii, Norsku a na Islandu. Absolvovala mistrovské kurzy u různých pedagogů, mezi nimi například Nikolaje Luganského nebo Marca-Andrého Hamelina. Ráda improvizuje, skládá, čte knihy, píše příběhy a dělá animace.

 

5

 

3401

 

Foto: archiv konzervatoře, Pixabay

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.