pondělí, 02 listopad 2020 08:45

Mezinárodní violová soutěž Oskara Nedbala 2020 vyhlásila výsledky

Autor:

Letošní, druhý ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala se i přes restriktivní vládní opatření podařilo uskutečnit, a to díky internetovému prostředí. Do soutěže se původně přihlásilo třiaosmdesát violistů z třiceti zemí světa, své nahrávky pak poslalo čtyřiapadesát soutěžících z jednadvaceti zemí. Českou republiku reprezentovali tři violisté. První cenu vybojoval Nicholas Algot Swensen z Dánska, druhou francouzsko-nizozemský umělec Sào Soulez Larivière. Třetí cena udělena nebyla.

 

Nicholas-Algot-Swensen

 

V prvním kole se všichni soutěžící představili ve zhruba patnáctiminutovém sólovém programu. Do druhého kola mezinárodní porota vybrala sedmnáct soutěžících, kteří měli za úkol zahrát první větu ze sonáty pro violu a klavír dle svého výběru a povinnou skladbu soutěže – Romantický kus, op. 18 Oskara Nedbala. Oproti loňskému ročníku soutěže se účastníci představili z logických důvodů za doprovodu svých domáckých klavírních partnerů.

„Výkony soutěžících byly i navzdory novým soutěžním parametrům a komplikované situaci fantastické a všichni by si zasloužili nějaké ocenění. Bylo opravdu obtížné vybrat pouze jednoho vítěze. Ráda bych poděkovala všem kolegům porotcům, kteří zvládli nestandardní situaci skvěle a byli celému soutěžnímu týmu velikou oporou,“ říká naše přední violistka, ředitelka a zakladatelka soutěže Kristina Fialová. Porotci poslouchali nahrávky ze svých domovů a komentovali je přes konferenční videohovory.

 

002

 

Vítěz soutěže, Nicholas Algot Swensen, si odnesl mimo jiné mistrovský smyčec od Luboše Odlase a laureáti kromě finančních cen získali věcné ceny od společností Gewa Strings, Pirastro či České hudební nástroje. Celkem šest soutěžících, jmenovitě Fiachra de Hora (Irsko), Serhiy Havrylyuk (Ukrajina), Mark Liu (USA), Martina Santarone (Itálie), Rica Schultes (Německo) a Samantha Souppaya (Francie), si vysloužilo od porotců čestná uznání. Cenu za nejlepší provedení díla Oskara Nedbala získal výše jmenovaný vítěz soutěže a cena za nejlepší provedení díla Bohuslava Martinů připadla také už jmenovanému Sào Soulez Larivièrovi. Nejlépe hodnoceným českým účastníkem byl Jakub Čepický.

O soutěži, která se původně měla konat v sále Martinů na HAMU, jsme psali zde.

 

Foto: archiv soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.