úterý, 20 srpen 2019 15:52

Čtrnáctiletý varhaník Suk vítězem soutěže v Severním Irsku

Autor:

„Soutěžilo se v Armaghu – v městě, které je v legendách spojováno se svatým Patrikem.“

„Adam Suk je žákem Základní umělecké školy Pardubice v Havlíčkově ulici.“

„Talentovaného mladého varhaníka čeká vystoupení na festivalu Zlatá Pecka.“

 

0DEB79EB-A279-4F37-9421-43FE9F67389C

 

Adam Suk, čtrnáctiletý varhaník z Pardubic, získal dnes první cenu v kategorii Junior na mezinárodni soutěži Northern Ireland International Organ Competition Armagh 2019 v Severním Irsku. Představil se před mezinárodní porotou v St. Malachy’s Church. Hrál program sestavený ze skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a Davida Germana. 

Adam Suk žije v Dražkovicích u Pardubic a je žákem Základní umělecké školy Pardubice v Havlíčkově ulici. Ve třídě Markéty Janouchové se učí na klavír, u Pavla Svobody na varhany. V roce 2018 se zúčastnil mezinárodní soutěže ProBohemia v Ostravě, kde jako nejmladší účastník získal zvláštní cenu poroty. Vystoupil již na několika koncertech a natáčel v Příbrami na nových varhanách na Svaté Hoře v rámci projektu Hudební a taneční fakulty AMU v Praze. 

V nejbližší době čeká Adama Suka vystoupení na festivalu Zlatá Pecka, iniciovaném ve východních Čechách pěvkyní Dagmar Peckovou. Festival také podporuje mladé talenty a v rámci tohoto projektu Suk zahraje v neděli 25. srpna v Chrudimi v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Pak také vystoupí 21. září na Festivalu F. L. Věka v Deštném v Orlických horách.

 

Armgh-IRL

 

Severoirská soutěž se koná od roku 2011 v Armaghu – v nevelkém městě, které je v legendách spojováno se svatým Patrikem, a proto je od jeho dob střediskem církevní správy pro celý ostrov. Porotě letos předsedal Martin Baker, Master of Music ve Westminsterké katedrále v Londýně a předseda Royal College of Organists. Dále v porotě usedli novozélandská varhanice Katherine Dienes-Williams a David Hill, hudební ředitel sboru Bach Choir a šéfdirigent Scholy Cantorum na Yale College v americkém státě Connecticut. David Hill je také uměleckým ředitelem Letní školy Charlese Wooda v Armaghu.

 

66F987B7-8779-4568-B0E8-E170CBD6E1ED

 

„Účast v soutěži a příprava na ni je náročná nejen co do vydané energie, ale i finančně. Proto patří velké poděkování mecenášce paní Karle Lažanské a dále Pardubickému kraji, který cestu také podpořil,“ řekl portálu KlasikaPlus varhaník Pavel Svoboda, poslední dva roky Sukův  učitel. „Skvěle reprezentoval svou školu, město, kraj i republiku,“ dodal. Za Adamem Sukem se v juniorské kategorii umístil maďarský varhaník Gergö Kiss.

 

3551E99C-06DB-427D-9D4C-3D5B099F930A

 

Foto: Pavel Svoboda, Parish Armagh

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.