čtvrtek, 30 květen 2019 11:10

Happening ZUŠ Open nově potrvá dva dny

Autor:

Zítra ožije celostátní happening ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené. Pro velký zájem všech příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se organizátoři rozhodli rozšířit letošní třetí ročník ZUŠ Open do dvoudenní akce v termínu 31. května až 1. června. Bude tak možné oslavit Den dětí uměním.

 

008

 

„Nesmírně nás těší, že školy přicházejí s obrovským nasazením a vzájemnou inspirací. Každým rokem celý program projde velkým kvalitativním posunem a právě i z tohoto důvodu jsme se letos rozhodli termín rozšířit o jeden den,“ říká za vedení projektu Irena Pohl Houkalová.

 

5

 

Zítra se v Anežském klášteře v Praze od 18:00 hodin uskuteční hudební setkání s názvem MenART pro ZUŠ OPEN 2019 – na fascinující cestě uměním. Koncert je součástí Pražského jara a představí se na něm první absolventi MenARTu, což je roční stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání. Je druhým projektem Nadačního fondu Magdaleny Kožené. Míří do základních uměleckých škol s cílem podpořit vyhledávání, rozvoj a podporu mladých talentů a inspirovat pedagogy. Mentory byli v oblasti hudby Tomáš Netopil, Ivo Kahánek, Kateřina Kněžíková, Beata Hlavenková, Terezie Kovalová a Lenka Nová a v oblasti výtvarného umění Petr Nikl, Maxim Velčovský a Milan Cais.

 

2

 

V Praze je na 1. června naplánována celodenní akce ZUŠ Open 2019 do Valdštejnské zahrady. Návštěvníci se mohou těšit na hudební a taneční vystoupení 850 dětí, výstavu výtvarných děl, dílničky a workshopy. Program je oslavou Dne dětí uměním a radosti z něj a je vhodný pro širokou veřejnost, zejména pak pro celé rodiny. Akce se zúčastní nespočet základních uměleckých škol ze všech koutů České republiky.

 

4

 

Celostátní happening ZUŠ Open aspiruje na největší kulturní událost v České republice. O víkendu se do programu ve všech regionech zapojí na čtyři stovky základních uměleckých škol a také řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů. Ve veřejném prostoru se objeví hudba, tanec, divadlo i výtvarné umění. Ožít mají náměstí, parky i ulice, zámky či kostely, ale třeba také vlaková nebo autobusová nádraží, kavárny a nákupní centra a děti přijdou rovněž do domovů důchodců a do mateřských a základních škol. V každém regionu se lze těšit na velkou open air scénu. Cílem je upozornit zejména na význam uměleckého vzdělávání a tedy i na samotný tuzemský unikátní systém základních uměleckých škol.

Magdaléna Kožená, která začínala s hudbou na jedné z brněnských ZUŠek, se vyznává: „Je úžasné vidět 420 zapojených škol a mnoho společných projektů napříč uměleckými obory. ZUŠky opět předvedou, že jsou nepřehlédnutelnou líhní umělecké kreativity, podělí se o radost z umění a představí mnoho mladých talentů. Držím všem malým umělcům palce, pedagogům děkuji za neúnavné předávání inspirace a přeji jim zaslouženou radost z realizovaných projektů.”

 

7

 

6

 

Foto: ZUŠ Open

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.