neděle, 30 červenec 2023 09:29

Zájem překonal očekávání. Startují hornové kurzy v Broumově

Autor:

Na devátý ročník Letních hornových kurzů Broumov míří celkem pětaosmdesát účastníků mimojiné z Ukrajiny, Itálie, Japonska, Jižní Koreje, Réunionu a Německa. Kurzy se konají ode dneška do soboty 5. srpna v broumovském klášteře a řadí se mezi největší evropské akce podobného typu. Během týdne nabídnou koncerty účastníků i lektorů. V premiéře a v obsazení celé pětaosmdesátky lesních rohů zazní i „Halali“ rezidenčního skladatele festivalu Za poklady Broumovska Jana Kučery.

 

2023-07-30-letni-hornove-kurzy-2023-01

 

Na první srpnový týden přichystaly Letní hornové kurzy pro veřejnost koncerty mladších i starších účastníků, všechny v areálu broumovského kláštera. Středeční koncert se uskuteční v rámci festivalu Za poklady Broumovska v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích. Před samotným koncertem zazní premiéra Halali letošního rezidenta festivalu Za poklady Broumovska Jana Kučery a novinkou bude vystoupení Jihočeských trubačů, hráčů na lesnice. „Těší mě, že rozvíjíme myšlenku vytváření nového repertoáru pro lesní roh a spolupracujeme se skvělými skladateli – letos to je Jan Kučera, v minulých letech například Kryštof Marek nebo Tomáš Ille,“ říká zakladatelka kurzů, hornistka Zuzana Rzounková a dodává: „Letošní zájem o kurzy překonal naše očekávání a jsem nesmírně šťastná, že kurzy lákají účastníky i z tak vzdálených zemí, jako jsou Jižní Korea, Japonsko nebo Réunion.

Lektorskou základnu tvoří domácí lektoři – zakladatelka a garant kurzů Zuzana Rzounková, sólohornistka pražských symfoniků (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK) a pedagožka JAMU, sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, proděkan JAMU Brno Jindřich Petráš, první hornista pražských symfoniků Martin Sokol, pedagožka polické a broumovské ZUŠ Lenka Němcová a profesor Pražské konzervatoře a vedoucí skupiny lesních rohů pražských symfoniků Petr Hernych. Klavírní doprovod zajišťují pianistky Jana Goliášová, Kamila Kolářová a Mio Sakamoto. Atraktivitu kurzů dotvářejí dva zahraniční hosté – italský hornista a pedagog Luca Benucci, první hornista Maggio Musicale Fiorentiono, a Christian Lampert, pedagog na hudebních akademiích v Baselu a Bernu, který působil jako první hornista frankfurtské opery a orchestru Bayreuther Festspiele. Je prezidentem mezinárodní hudební soutěže v Markneukirchenu. Oba lektoři mají v plánu zařadit do programu masterclassy s tématy dechových technik, zvládání trémy a další.

 

2023-07-30-letni-hornove-kurzy-2023-02

 

Foto: Martin Máslo

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.