pátek, 02 červen 2023 17:40

Příbramský festival Antonína Dvořáka vzdal hold Václavu Havlovi

Autor:

Závěrečný program Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram si vzal do názvu třicáté výročí nástupu Václava Havla do funkce prvního českého prezidenta. K mottu 54. ročníku středočeské hudební přehlídky, které znělo Moudro v nás, se připomínka tří desetiletí samostatné České republiky a jejího nejvyššího představitele, oceňovaného ve světě jako myslitele, hodila velmi dobře. A tak první červnový večer v příbramském Divadle Antonína Dvořáka vhodně propojil pomaleji plynoucí hudbu s podnětnými myšlenkami o krizi spirituality, o odpovědnosti a svědomí i o morálce a politice.

 

2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-01

 

Hudebními protagonisty programu byli spolu s hornistou Radkem Baborákem hráči komorního souboru Arti Allegre, který z kolegů a přátel působících v tuzemsku i v zahraničí sestavil a umělecky vede houslista Ondřej Lébr. Hráli v sestavě 5-4-3-2-1, tedy v pěti u pultů prvních houslí a se čtyřmi u houslí druhých a se třemi violami, dvěma violoncelly a jedním kontrabasem.

 

2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-06

 

Součástí večera bylo vyhlášení Ceny města Příbrami. Dostal ji Ján Chvalník, který udržuje tradici betlémářství na Příbramsku tím, že restauruje staré cenné betlémy, ale vyrábí i úplně nové.

Radek Baborák se objevil na pódiu několikrát. Zahrál virtuózního Mozarta a Donizettiho, nabídl neoposlouchanou apartní Mondscheinmusik z opery Capriccio Richarda Strausse a přidal krásně měkké sólo z Čajkovského Páté symfonie; všechna čísla za citlivého doprovodu smyčcového souboru.

 

2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-03

 

Úvod patřil procítěné Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave, zařazeno bylo působivě jemné Adagio od Samuela Barbera a došlo i na osmý z Dvořákových Slovanských tanců. Tištěný program uváděl trochu jiné pořadí děl, než jak nakonec čísla přicházela na řadu, u Janáčkovy Suity pro smyčce se publikum v dalších a dalších částech skladby, v programu neotištěných, ztrácelo, takže sice váhavě, ale pořád a pořád tleskalo, nicméně étos večera tkvěl ve střídání hudby a slova, ne v klasickém naslouchání velkým plochám a v opájení se interpretačními detaily.

 

2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-09

 

Mezi hudebními skladbami zaznělo postupně šest poučeně vybraných úryvků z prezidentových projevů a úvah. Klidným a kultivovaným způsobem je přednesl Jan Štastný. Výňatky, ani dlouhé, ani příliš stručné, obsáhly především devadesátá léta, ale pikantně se dostalo i na text z října 1989. Václavu Havlovi, představiteli „nepolitické politiky“, moudrému, zdravě morálně autoritativnímu a jasnozřivě a nadčasově pravdivému, vzdal příbramský festival hold vkusně, nepateticky a citlivě – tak tiše, jak zněla ten večer i hudba.

 

2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-05

 

******
 
 
2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-02
 
 
2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-08
 
 
2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-10
 
 
2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-07
 
 
2023-06-02-HFAD-Baborak-Havel-04
 
 
 
20230601210438
 
 
Foto: Martin Andrle, Petr Veber
Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.