čtvrtek, 08 září 2022 17:22

Janáčkova opera zvala brněnským koncertem na nadcházející premiéry

Autor:

Zahajovacím koncertem na piazzettě před Janáčkovým divadlem Národní divadlo Brno pozvalo ve středu veřejnost k nové divadelní sezoně. Zazněly ukázky z připravovaných premiér, jako je Lehárova Veselá vdova, ale i ukázky z oper Otello, Alcina či Řecké pašije jako ohlédnutí za výsledky a úspěchy minulé sezóny. Vystoupili sólisté souboru Janáčkovy opery Jana Šrejma Kačírková, Pavla Vykopalová, Roman Hoza, Ondřej Koplík, Tadeáš Hoza, Jan Šťáva a Václava Krejčí Housková i hosté jako Anastasiya Martyniuk či Doubravka Součková. K opernímu orchestru a sboru se připojil Český akademický sbor a Dětský sbor Brno, dirigoval Marko Ivanović.

 

DSCF8867

 

První operní premiérou sezóny Národního divadla Brno je 2. listopadu 2022 v Janáčkově divadle projekt, kterým se otvírá osmý ročník festivalu Janáček Brno – scénické uvedení Janáčkovy opery Z mrtvého domu a jeho Glagolské mše. Režisérem neobvyklé a osobité inscenace bude Jiří Heřman, dirigentem Jakub Hrůša, pro kterého, třebaže pochází z Brna, půjde o první spolupráci s brněnským operním souborem. Díla zazní v hlavních rolích s Peterem Bergerem, Romanem Hozou, Gianlucou Zampierim, Kateřinou Kněžíkovou a dalšími. A hned 6. listopadu novou inscenaci uvidí v live streamu prostřednictvím OperaVision i publikum po celém světě.

 

DSCF8978

 

Dalším titulem je opereta Veselá vdova od Franze Lehára, kterou na 3. února 2023 v Janáčkově divadle připraví dirigent Jakub Klecker. Na brněnské jeviště se dílo, zachycující kouzlo Paříže na přelomu století, vrací po téměř třiceti letech. Ujme se ho režisérka Magdalena Švecová spolu s choreografem Martinem Packem a výtvarníky Zuzanou Přidalovou a Davidem Janoškem, kteří jsou autory výpravných inscenací oper Ferda Mravenec a La bohème. V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Janu Šrejmu Kačírkovou, Veroniku Holbovou, Romana Hozu a Jiřího Hájka. Připojí se i kolegové z činoherního souboru – Pavel Čeněk Vaculík a Martin Veselý.

 

DSCF9021

 

Na 5. dubna 2023 je v Janáčkově divadle ohlášena premiéra opery Falstaff. Mistrovské dílo inspirované slavnou Shakespearovou postavou je posledním operním opusem Giuseppe Verdiho. Napsal hořkosladkou komedii, které se v komických operách těžko něco vyrovná a kterou uzavírají slova: Všechno na světě je jen fraška… Režisérem bude Ondřej Havelka, dirigenty Ondrej Olos a Robert Kružík a titulní role se ujme španělský barytonista Luis Cansino.

Čtvrtou operní premiérou sezóny má být 17. června 2023 v Janáčkově divadle Straussova Salome – krátká, expresivní a šokující. Sejdou se při ní dirigent Marko Ivanović a režisér David Radok. Linda Ballová se představí jako Salome, Eva Urbanová v roli Herodias a Jaroslav Březina jako Herodes. Příběh o Salome, dceři krále Heroda, a její obsesivní lásce k prorokovi Jochanaanovi vyvolal při premiéře skandál. Dívka tančí, aby krále potěšila, a požaduje za to jediné: uťatou hlavu muže, který nechce opětovat její lásku. A tu pak líbá na ústa… Silná dramatická hudba s bohatými orchestrálními barvami a Tancem sedmi závojů je vnímána jako světová senzace.

 

DSCF8898

 

Koncerty operního souboru nabídnou 4. a 18. prosince Rybou Českou mši vánoční a Missu pastoralis in C boemica od moravského kantora Josefa Schreiera, vtipně mísící latinský text s texty ve valašském nářečí, známou také jako Moravská mše vánoční „Čuj, Miko, čuj!

 

DSCF9033

 

Foto: z open-air koncertu k zahájení sezony 2022/2023 - Národní divadlo Brno

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.