čtvrtek, 27 květen 2021 12:32

Úspěšný první absolventský koncert Pražské konzervatoře s Karlovarským symfonickým orchestrem

Autor:

„Specifická doba si žádá specifická řešení. Díky tomu absolventky a absolventi Pražské konzervatoře o svůj absolventský koncert nepřišli.“

„Faethón – obraz pro symfonický orchestr je svěží a intenzivní kus mladého autora, kterého se vyplatí do budoucna sledovat.“

„Sympatický a úspěšný koncert po všech stránkách, jehož premiéra proběhla 26. května 2021, je nadále k dispozici profilu YouTube Pražské konzervatoře.“

 

102

 

Pražská konzervatoř nechtěla v letošním specifickém roce ochudit absolventky a absolventy o koncert na závěr studia, a proto zorganizovala koncert bez publika, z něhož vznikl jak obrazový, tak zvukový záznam. Online se představila harfenistka Kateřina Valášková v Glièrově koncertu, akordeonista Filip Kratochvíl v koncertu Jindřicha Felda, hornistka Zuzana Meierová v koncertu Jiřího Pauera a v premiéře zazněla také kompoziční práce absolventa Šimona Rahmana s názvem Faethón.

Specifická doba si žádá specifická řešení. Díky tomu absolventky a absolventi Pražské konzervatoře o svůj absolventský koncert nepřišli. Ačkoliv nebylo donedávna možné provozovat veřejně živé umění, rozhodla se Pražská konzervatoř angažovat Karlovarský symfonický orchestr a dát postupně prostor všem, kdo v tomto problémovém roce končí studium. Koncerty s velkým symfonickým tělesem byly natočeny počátkem dubna v Karlových Varech a vznikl z nich nejen obrazový záznam, ale také nahrávka. Její části budou mít jednotlivé absolventky a absolventi k dispozici jak pro svoji uměleckou propagaci, tak třeba pro další studium.

Možnost zahrát si s profesionálním orchestrem, a navíc hru zaznamenat, je ideální příležitostí pro každou začínající umělkyni a umělce. Za Karlovarský symfonický orchestr se postavila česká dirigentka a pedagožka Miriam Němcová, která vede na Pražské konzervatoři Oddělení dirigování. Za normálního stavu by pravděpodobně stála před „domáckým“ Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře, který dirigentsky i umělecky vede. Tentokrát tomu bylo jinak a nutno dodat, že pro další využití nahrávky je angažmá profesionálního orchestru více než dobře.

 

101

 

Nejprve se představila harfenistka Kateřina Valášková, která absolvovala studium pod vedením Lydie Härtelové. S lehkostí a precizností provedla zvukově přitažlivý Koncert pro harfu a orchestr Es-dur op. 74 sovětského skladatele Reinholda Moriceviče Glièra. Tato třívětá neoromantická skladba z roku 1938 kombinuje vídeňský klasický styl s ruskými akcenty a nabízí sólistovi nepřeberné množství hráčského uplatnění; v podání Kateřiny vyzněl neobvykle působivě. Především ve střední části harfenistka čaruje a unáší posluchače až do filmových obrazů.

Jako druhý se uvedl na akordeon Filip Kratochvíl, který studoval u Josefa Hřebíka. Zvolil si Koncert pro akordeon a orchestr z roku 1973 od Jindřicha Felda mladšího, hudebního skladatele, který absolvoval a poté pedagogicky působil na Pražské konzervatoři. Tuto ryze moderní a pro sólistu náročnou skladbu zahrál Filip opravdu povedeně. Vedl ji s dostatečnou přesností až přísností směrem k jejímu neutuchajícímu dramatickému výrazu. Takové dílo nelze zahrát, pokud by hráč nedokázal bravurně ovládat svůj nástroj.

 

103

 

Trojici uzavírá hornistka Zuzana Meierová, která studovala u Petra Hernycha. Představila Koncert pro lesní roh a orchestr dalšího absolventa Pražského konzervatoře, Jiřího Pauera. Zuzaně sedla expresivní první věta a pak také finále, které ovládla suverénně a přesvědčivě. Ve střední elegické části zaujal lahodný tón horny ve spojení s houslemi. Je potřeba upozornit na dobrou souhru sólistky a orchestru. Karlovarský symfonický orchestr s Miriam Němcovou v čele uvedl technicky skvěle i premiéru nové kompozice Šimona Rahmana. Ten absolvoval studium skladby u Jiřího Gemrota. Faethón – obraz pro symfonický orchestr je svěží a intenzivní kus mladého autora, kterého se vyplatí do budoucna sledovat.

 

104

 

Sympatický a úspěšný koncert po všech stránkách, jehož premiéra proběhla 26. května 2021, je nadále k dispozici na YouTube profilu Pražské konzervatoře. Premiéra druhého absolventského koncertu proběhne 2. června 2021, taktéž na YouTube Pražské konzervatoře. Jistě se vyplatí sledovat!

 

Foto: Pražská konzervatoř / KlasikaPlus

Jan Průša

Hudební publicista

Jan Průša (*1990) pochází ze Soběslavi. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy v Praze a religionistiku v Brně. Pravidelně přispívá svými recenzemi a dalšími texty o klasické hudbě. Mimo portál Klasika Plus spolupracuje s Českou televizí. Zaměřuje se na období pozdního romantismu, expresionismu a autory nové hudby. Jednou by rád interpretoval na klavír Cageovu slavnou kompozici 4’33.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.