úterý, 27 srpen 2019 08:30

Zahájení Zlaté Pecky s varhanami, v kostele

Autor:

„Zlatá Pecka má letos podtitul Festival ve znamení díla Antonína Dvořáka.“

„Te Deum znělo slavnostně, silný zvuk velkého sboru pod vedením Tomáše Židka podporovaly varhany.“

„Mladý varhaník Adam Suk zahrál skladbu v pevném tempu a přesvědčivě, nezalekl se fortissima nástroje.“

 

01

 

Slavnostní zahájení hudebního festivalu Zlatá Pecka se v neděli večer uskutečnilo v Chrudimi v gotickém chrámu Nanebevzetí Panny Marie v rámci mše. Zaznělo při ní Dvořákovo Te Deum a Biblické písně. Vedle iniciátorky přehlídky Dagmar Peckové byli přítomni i regionální politici a vzácným hostem se stala zpěvačka Marta Kubišová. Po skončení bohoslužby následovalo v rámci cyklu Zlatá Pecka podporuje mladé talenty vystoupení varhaníka Adama Suka.

Hudební festival Zlatá Pecka je nejmladším z festivalů v regionu. V Chrudimi, které se říká Athény východních Čech, je proto, že odtamtud pochází známá mezzosopranistka Dagmar Pecková, která tak chce vzdávat hold městu. Je ústřední osobou události po všech stránkách. Festival vstoupil do povědomí široké veřejnosti zejména kvůli medializovaným sporům a nebylo jisté, jestli se vůbec uskuteční. Naštěstí se vše urovnalo a letošní ročník se koná.

 

03

 

Zahájení probíhalo ve slavnostním duchovním hávu; mši sloužil arciděkan Jiří Heblt. Ještě před jejím začátkem přednesla Dagmar Pecková za varhanního doprovodu Pavla Svobody přítomné Martě Kubišové Modlitbu pro Martu. Píseň Jindřicha Brabce a Petra Rady, v roce 1968 v podání Marty Kubišové nesmírně populární, měla symbolický význam – připomněla nedávné smutné výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Dagmar Pecková Martě Kubišové poděkovala za její přínos české kultuře a předala jí květiny.

 

06

 

O hudební doprovod při mši se postaral varhaník Pavel Svoboda a spojené sbory - Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice, Continuo Pardubice a Pěvecký sbor Vlastislav Heřmanův Městec za řízení chrudimského regenschoriho Tomáše Židka. Zpívala také Dagmar Pecková, a to dvě z Dvořákových Biblických písní. Sopranistka Kristýna Vylíčilová spolu s barytonistou Jiřím Brücklerem přednášeli sóla z Dvořákova Te Deum. Jeho hudba zněla, protože má letos Zlatá Pecka podtitul Festival ve znamení díla Antonína Dvořáka. Od jeho úmrtí uplynulo 115 let; Chrudim častokrát navštívil a přednesl tam své skladby. Seznámil se také s místním hudebním skladatelem Aloisem Hniličkou. Zřejmě proto zněly během mše Hniličkovy duchovní skladby á capella zpracovávající ordinarium.

 

04

 

Te Deum znělo slavnostně, silný zvuk velkého sboru pod vedením Tomáše Židka podporovaly varhany. Svoboda se příkladně snažil napodobit zvukovost symfonického orchestru. Občasná pěvecká sóla se zřetelně nesla chrámovou lodí. Po mši, během níž vyslovil arciděkan Heblt požehnání celému festivalu, následovalo vystoupení čtrnáctiletého talentovaného varhaníka Adama Suka. Je žákem Pavla Svobody a před několika dny zvítězil v kategorii Junior ve varhanní soutěži v Severním Irsku. Publiku zahrál Menuet ze známé Gotické suity francouzského romantika Léona Boëllmanna. Mladý varhaník předvedl skladbu v pevném tempu a přesvědčivě, nezalekl se fortissima nástroje.

 

05

 

Škoda jen, že účastníci bohoslužby nebyli seznámeni přesně s názvy jednotlivých kompozic a s jejich interprety. Jen hudebně znalí posluchači poznali, co zrovna zní a kdo zpívá a hraje. Kostel byl plný návštěvníků, mnoho lidí stálo. Celý večer se nesl v příjemné atmosféře duchovního rozpoložení a kvalitní hudby.

 

08

 

010

 

07

 

Foto: Festival Zlatá Pecka

Petr Vacek (I.)

Absolvoval Konzervatoř Pardubice v oborech hra na varhany a dirigování a JAMU v Brně taktéž ve dvou hlavních oborech, a to ve hře na varhany a dirigování orchestru. V rámci toho se věnoval i dirigování sboru, a to u předních českých sbormistrů. Je koncertně činný jako sólista (Teplické varhanní léto, Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka v České Třebové, Bachův varhanní podzim, Litoměřické varhanní léto), doprovází také sólisty i pěvecké sbory, diriguje orchestry a sbory (Královéhradecký komorní orchestr, Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster Přelouč). Obdržel cenu Sbormistr-junior v roce 2013 od Unie českých pěveckých sborů za přínosnou sbormistrovskou činnost. Velmi ho baví také hudební pedagogika, jíž se věnuje na ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové. V minulosti účinkoval ve hře Petera Schaffera Amadeus ve Východočeském divadle Pardubice, kde hrál menší roli. Dálkově se věnuje studiu Muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Od září 2021 je pedagogem Konzervatoře Pardubice.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.