středa, 24 červenec 2019 09:17

Mráček a Golonka: Dva sólisté, dva nástroje, jeden velký zážitek na festivalu Hudební léto Kuks

Autor:

„Perfektního provedení se dočkaly dvě části z houslové Sonáty g moll Johanna Sebastiana Bacha.“

„Mladý houslista vsadil na virtuózní kousky evropských romantických autorů. Proložila je Mendelssohnova třívětá varhanní sonáta.“

„Jediným společným výstupem byl Dvořákův Romantický kus.“

 

001

 

Kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu hostil v sobotu 20. července již třetí koncert letošního jubilejního 10. ročníku festivalu Hudební léto Kuks. Sérii velmi kvalitních klasických hudebních vystoupení rozšířili dva umělci a mistři svých nástrojů: český houslista Jan Mráček a polský varhaník Wacław Golonka. Repertoár vybraný napříč celým spektrem hudebních stylů doplnil svou kompozicí, která vznikla přímo pro tento koncert, Eduard Douša.

Večer se nesl ve znamení kontrastu mezi dvěma sólovými nástroji, z nichž každý střídavě mohl nabídnout něco trochu jiného. Osobnosti pozvané na tento večer se postaraly o to, aby každý z nástrojů poskytl k poslechu to nejlepší, co může. Wacław Golonka, přední polský varhaník, který má na svém kontě ceny z několika soutěží, nespočet koncertů po celém světě a sedm natočených CD, představil posluchačům nejprve renesanční varhanní tvorbu svých domácích autorů, především Mikołaje z Krakowa. Prostor dostala také česká klasicistní kompozice Františka Xavera Brixiho. O tom, že varhany nejsou tento večer jediným nástrojem schopným polyfonie, přesvědčil posluchače Jan Mráček, přední český houslista své generace, laureát mezinárodních soutěží a koncertní mistr České filharmonie. Perfektního provedení, technicky bezchybného, ale zároveň plného výrazných barev a citů, se dočkaly dvě části z vážné barokní houslové Sonáty g moll Johanna Sebastiana Bacha. Ve zbytku večera vsadil mladý umělec na virtuózní kousky evropských romantických autorů, včetně Itala Niccoly Paganiniho či Belgičana Eugèna Ysaÿe. Proložila je Mendelssohnova pátá majestátní třívětá varhanní sonáta.

 

HLK-2072019-JMracekWGolonka-8

 

HLK-2072019-JMracekWGolonka-10

 

Interpreti nebyli ovšem jedinými přítomnými hudebníky. Příležitost premiéry své varhanní kompozice si nenechal ujít oslovený skladatel a pedagog Eduard Douša, který přímo pro festival na Kuksu napsal na motivy šporkovské Hubertské árie skladbu nesoucí jméno Phantasia Kuksensis de Virtutis a Fuga baroque. V osobitém provedení varhaníka Golonky zazněla z kůru nejprve patetická fantazie, složená z několika charakterově odlišných částí, následovaná krátkou fugou v barokním stylu.

 

HLK-2072019-JMracekWGolonka-14

 

Měl-li někdo očekávání společných houslových a varhanních vystoupení, nebyla naplněna. Jediným takovým výstupem v průběhu večera byl Dvořákův první Romantický kus. Tato skladba bývá často uváděna jako přídavek a stejný osud ji čekal i na Kuksu.

To, že festival Hudební léto Kuks vedený jeho ředitelem Vítem Havlíčkem přináší svým početným příznivcům klasickou hudbu interpretovanou na vysoké úrovni, je pravidlem, které ani tentokrát nebylo porušeno. Hudební vystoupení podtržená prostředím barokního hospitalu a ozdobená akustikou tamního kostela jsou důvodem k návštěvě, ať už hudebníky vyhledávajícími pestrý program a přední interprety, tak i širokou veřejností vyhledávající příjemnou možnost strávení sobotního večera.

 

HLK-2072019-JMracekWGolonka-18

 

Foto: Jan Frýzl

 

Lukáš Červený

Mladý trutnovský hudebník, student houslí na Konzervatoři Pardubice pod vedením houslistky Ivy Svobodové-Kramperové. Jako sólista na klavír i na housle má za sebou řadu koncertů včetně večera s Trutnovským symfonickým orchestrem. Působí především jako pedagog a dirigent orchestru na Základní umělecké škole Trutnov, kde s jejími žáky realizuje různorodé projekty včetně několika autorských. Jako autor hudby spolupracuje mimo jiné s tanečním souborem Moving point. Je členem několika neprofesionálních hudebních těles včetně pražského Symfonického orchestru Uměleckého sdružení ČVUT.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.