neděle, 14 červenec 2019 12:30

Nabucco pro dvakrát tři tisíce lidí

Autor:

Ve čtvrtek při zkoušce pršelo, ale pátečnímu večernímu představení se déšť vyhnul. Soubor Státní opery, součást pražského Národního divadla, pak v bavorském Řezně v sobotu odehrál i druhé představení. Na Zámecké slavnosti na venkovní scénu s vyprodaným hledištěm pro tři tisíce diváků přivezl svou loňsku novou inscenaci Verdiho opery Nabucco.

 

06

 

Scéna byla bez opony, lehce upravená pro open air. Orchestr doprovázel na dálku z interiéru – na této přehlídce nehraje pod jevištěm, ale v krásném sále na zámku. Schlossfestpiele Regensburg se konají od roku 2003 každé léto před kulisou zámku St. Emmeram, někdejšího benediktinského kláštera, od 19. století ve světském držení rodiny Thurn a Taxis. V pátek situace podle svědectví lidí z divadla vypadala z hlediska počasí děsivě, ale rozpršelo se – a hodně - až poté, co padla pomyslná opona.

Inscenace Nabucca v režii pěvce Josého Cury měla v Praze premiéru před rokem, a to v prostorách Hudebního divadla Karlín, kde Státní opera dočasně, během rekonstrukce vlastní budovy, vystupuje. José Cura je také autorem scény a světelného designu. „Nabucco je dílem mladého skladatele, který experimentováním s hudbou předznamenal budoucnost. Ryze virtuózní pasáže období bel canta už tady ustupují áriím a ansámblům stojícím zcela ve službě dramatickému napětí a spádu,“ nechal se slyšet Cura, který se už řadu let věnuje nejen zpěvu, ale také dirigování, kompozici, režii, fotografování a výchově mladých talentů. Opera zpracovává námět ze Starého zákona o babylónském králi Nebuchadnezzarovi a jeho židovských vězních a je od premiéry na konci první poloviny 19. století skutečným hitem - patří dodnes k nejhranějším a nejoblíbenějším operám vůbec.

 

15

 

Pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera zpívali v Řezně Martin Bárta, Anda-Luise Bogza, Jana Sýkorová, Josef Moravec, Pavel Švingr, Jan Ondráček, Hana Jonášová, Oleg Korotkov. V sobotu se přidali alternující pěvci Miguelangelo Cavalcanti, Kristina Kolar, Veronika Hajnová a Roman Vocel. Zkouška a představení se v Řezně odehrály pod dozorem Josého Cury, přítomna byla i kostýmní výtvarnice Silvia Collazuol, která se s Curou pro výtvarnou podobu inscenace inspirovala obrazy Vasilije Kandinského. S Curou spolupracuje od roku 2006. Soubor Státní opery se s Josém Curou poprvé potkal při společné práci na podzim 2001 při turné po Japonsku s inscenací Verdiho Aidy, kdy zpíval roli Radama, a pak v lednu 2015 na pražské scéně při představení Verdiho Otella s Curou v titulní roli.

 

05

 

Vedle pražského operního souboru, které v Řezně už předloni uvedl Verdiho Aidu, zastupuje v letošním programu klasickou hudbu tenorista Jonas Kaufmann, který před několika dny oslavil padesátiny. Zazpívá 18. července s orchestrem Hofer Symphoniker a dirigentem Jochenem Riederem. Festivalový program je tradičně mixem klasiky a dalších hudebních žánrů. Pro letošek jsou jeho dalšími protagonisty jazzová královna Diana Krall, německá popová hvězda Nena a formace Revolverheld a Haindling. Zařazeno je také hudební divadlo pro děti s názvem Michel aus Lönneberg. Pořadatelskou záštitu nad festivalem má kněžna Gloria von Thurn und Taxis. V pátek byla na Nabuccovi.

 

7

 

5

 

Foto: Národní divadlo

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.