*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

901 Druhý koncert festivalu Qu@rtet+ nabídne dnes večer z Gröbeho vily Doležalovo kvarteto. Kvůli současné pandemické situaci se opět odehraje online. K vidění bude od 19 hodin na Youtube kanálu souboru, přes odkaz na webové stránce souboru a na stránkách Městské části Praha 2. Na koncertě zazní raný kvartet A dur Josefa Myslivečka a poutavý Kvintet C dur se dvěma violoncelly Franze Schuberta. Hostem večera bude violoncellista Jean-Guihen Queyras. “Máme radost, že můžeme přivítat na našem festivalu osobnost takového formátu! Vždyť Jean-Guihen patří v současnosti k nejlepším světovým violoncellistům. A jak nám ukázalo společné zkoušení, tak není jen výborným cellistou, ale i skvělým člověkem”, říkají členové Doležalova kvarteta. Další koncerty jsou v plánu 30. září v obřadní síni Libeňského zámku a 19. listopadu v Sále Martinů na pražské HAMU. Nový festival komorní hudby pod názvem Qu@rtet+ pořádá od letošního roku Doležalovo kvarteto u příležitosti blížícího se 50. výročí založení souboru. Přehlídka nabízí čtyři koncerty, které se konají v tradičních i méně běžných lokalitách Prahy. Ambicí festivalu je totiž zároveň dostat hudbu i na místa, kde nezaznívá tak běžně. Hosty Doležalova kvarteta budou postupně klavíristé Ivo Kahánek a Jan Bartoš a violoncellista Jean-Guihen Queyras. Vedle světového repertoáru zazní i kvartety Josefa Myslivečka, které soubor nahrál v roce 2020 poprvé na CD pro Supraphon.

358

Dnes a zítra slaví své významné dny Portugalsko, připomíná si Den svobody a Karafiátovou revoluci. Oslavy se staly součástí evropského projektu Europe for citizens – Total Peace (Totální mír), v rámci kterého šest zemí představí své osobnosti, které se zasloužily o demokracii, a symbolické květiny. Vedle Portugalska to budou i Česká republika, Itálie, Španělsko, Polsko a Nizozemí. Do projektu se zapojila i Filharmonie Hradec Králové, a to prostřednictvím Hradeckého memoriálu.

 

201 Na sobotu 24. dubna v 19 hodin přichystalo Pardubické hudební jaro online streamovaný koncert z kostela svatého Jakuba Staršího v Přelouči. Název Krása varhan a zpěvu předurčuje, o jakou hudbu půjde. Na varhany, které zhotovil Abraham Starck z Lokte v roce 1692 a rozšířil je Pavel František Horák v roce 1800, zahraje sólově a doprovodí pěvce Jaroslav Tůma. V programu s hudbou Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Josefa Ferdinanda Norberta Segera, Roberta Schumanna, Adama Václava Michny, Huga Wolfa a dalších vystoupí společně s Jaroslavem Tůmou sopranistka Petra Alvarez a tenorista Rafael Alvarez. Videostream bude možné sledovat zde, na stránkách festivalu, kde jsou k dispozici už odvysílané koncerty, a také na jeho sociálních sítích.

100

Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART, jejímž cílem je nejen vyhledávání a rozvoj mladých talentů, ale i podpora a inspirování jejich pedagogů, přizvala ke spolupráci osobnosti, jakými jsou například Kateřina Kněžíková, Radka Fišarová, Ivo Kahánek, Petr Váša, Lela Geislerová a řada dalších. Ti se zapojili do projektu Roční program, který s nimi absolvují žáci či studenti a jejich pedagogové společně. Pro nadcházející školní rok 2021/2022 je možné podávat přihlášky jen do konce dubna, a to do oborů operní a muzikálový zpěv, hra na klavír, housle, saxofon, příčná flétna nebo skladba a dále divadlo, malba či komiks. Účast v programu, který zahrnuje několik intenzivních pracovních setkání v průběhu školního roku, pokrývá udělené stipendium. Detailní informace k přihláškám jsou pro zájemce připraveny na www.menart.cz.

 
104

Dnešní online koncert Slovenské filharmonie pod vedením šéfdirigenta Daniela Raiskina, který začne v 19 hodin na stream.filharmonia.sk, otevře předehra Můj domov Antonína Dvořáka. Ten ji složil na žádost Prozatímního divadla ke hře Josef Kajetán Tyl Františka Ferdinanda Šamberka. Poté zazní Concertino pro klavír a orchestr Jána Cikkera z roku 1942, jehož sólový part přednese Jordana Palovičová – prominentní interpretka Cikkerových klavírních skladeb, za což jí byla v roce 2016 udělena Cena Jána Cikkera. „Zúčastnila sa nahrávky Cikkerových diel pod názvom Komorné a koncertantné diela, ktorá vznikla pri príležitosti jeho storočnice. Ako sólová a komorná hráčka sa predstavila na mnohých festivaloch, ako sólistka spolupracuje s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami. Súčasne pôsobí ako docentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU v Bratislave,“ doplňují profil klavíristky pořadatelé s tím, že na závěr zařadili Symfonii č. 1 E dur Slovanskou Alexandra Glazunova z roku 1881. Tu autor napsal ve svých šestnácti letech.

 
98

„V sobotu 1. května vysílá Vltava z Besedního domu koncert s názvem Novák 100.“

„Se streamy jsme šetřili a přenášeli jen výjimečné projekty, které stojí za to slyšet i zprostředkovaně.“

„Ztráty Filharmonie Brno jdou do milionů korun.“

S ohledem ke stále nejasným okolnostem možného návratu publika do sálů ruší Filharmonie Brno všechny své původně ohlášené koncerty až do 25. května, kdy měla mít poslední abonentní program. Prvním možným setkáním s posluchači tak může být v červnu Expozice nové hudby, jeden z festivalů, které instituce pořádá. Nadále však pokračují mimořádné streamované koncerty – tím nejbližším bude první květnovou sobotu projekt k letošnímu stému výročí narození brněnského skladatele Jana Nováka.

 

200 Hudební Studio Múza je začínající projekt, jehož primárním cílem do budoucna je poskytování prostorů pro hudebníky ke cvičení. Druhotným cílem je vytvořit v online i offline světě místo, kde budou hudebníci moci sdílet své úspěchy, postřehy a názory se svými vrstevníky. Budování kreativní, umělecké a přátelské komunity v rámci příjemného, inspirativního prostředí považují zakladatelky, studentky a hudebnice Johana Matunová a Mahulena Vondrášková za základ úspěchu všech začínajících umělců. Obě společně čerstvě domluvily pět zkušeben, a to ve Skautském institutu na pražském Staroměstském náměstí. Prostory jsou k dispozici od středy do neděle a dvě z nich dokonce celý víkend. Na jeden vstup můžou mladí umělci cvičit až tři hodiny za symbolický startovací poplatek padesát korun. Rezervační systém je nově spuštěn zde. „Protože je provoz zatím zkušební, výbava v místnostech je mírně omezená. Každá má ale stojan na noty, stůl, židle, teplo, světlo a wifi! Máme také jedny klávesy, které budou ve třídě Benjamín. Klavíristy jimi zatím neuspokojíme, věříme ale, že v budoucnu vyhovíme i vám!“ vzkazují Johana Matunová a Mahulena Vondrášková.

100

V podání pěti mladých sólistek, které zvítězily v Interpretační soutěži Jeunesses musicales, zazní v dnešním online koncertě díla Johannesa Brahmse, Clauda Debussyho, Gustava Mahlera, Caseyho Cangelosiho, Camilla Saint-Saënse a Sergeje Prokofjeva. Pod vedením dirigenta Chuheie Iwasakiho je doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava, která soutěž pořádá. Koncert bez osobní přítomnosti publika se uskuteční od 18 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy, odkud bude přenášen živě online na YouTube a sociálních sítích JFO. Přenos tradičně zajišťují absolventi a studenti oborů multimediálních technik a audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě.

 
Spolek-1

„Josef Špaček, kurátor recitálové řady, vystoupí mimo jiné spolu s italským klavíristou Federicem Collim.“

„Sólové vystoupení bude mít ve spolkovém programu klavíristka Yuja Wang, rezidenční umělkyně České filharmonie.“

„Program pěvkyně Markéty Cukrové je jedním z koncertů přesunutých z jara 2020.“

Český spolek pro komorní hudbu, který má v metropoli od roku 1894 na svém kontě už více než 2600 uspořádaných koncertů, připravuje na příští sezónu osmadvacet programů. První z nich plánuje na 4. října. Má to být společné vystoupení slovinského dechového souboru Slowind Quintet a pianisty Jana Bartoše. Připraveno je pět koncertních řad. Kurátorem jedné z nich, recitálového cyklu, bude houslista Josef Špaček.

 

covid-kultura-33Podnikatelé a firmy v oblasti kulturního a kreativního průmyslu mohou ode dneška do 30. června žádat o podporu z dotačního programu Covid kultura. Pro již třetí „výzvu“ má ministerstvo průmyslu a obchodu připraveno 800 milionů korun. Jeden žadatel může dostat až deset milionů korun. Jde o podnikatelské a neziskové subjekty, jejichž dlouhodobou a hlavní činností je pořádání a zajištění hudebních, hudebně dramatických, tanečních a divadelních programů; to znamená jak o organizátory festivalů, majitele klubů, firmy zajišťujících akce po technické stránce, tak o soubory, pořadatele, agentury, divadla a ticketingové společnosti. A jde i o nevládní neziskové organizace v kultuře či o kolektivní správce práv. Třetí výzvu dotačního programu Covid kultura vyhlásil stát počátkem února. Nejprve ji otevřel pro osoby samostatně výdělečně činné. O jednorázový podpůrný příspěvek 60.000 korun mohou do 30. dubna žádat jednotlivci v uměleckých a umělecko-technických profesích, na které nejvíce dopadla vládní opatření proti šíření koronaviru.

Strana 1 z 241