sobota, 15 červenec 2023 09:09

Hudební festival Znojmo je v plném proudu

Autor:

Koncizní program Hudebního festivalu Znojmo dnes pokračuje dalšími dvěma koncerty. Po včerejším zahajovacím koncertě jubilujícího houslisty Pavla Šporcla jsou na řadě vystoupení Wihanova kvarteta a barokního souboru Ensemble Fantasmi s uměleckým vedoucím, dirigentem a zároveň flétnistou Paulem Leenhoutsem. Vrcholem celého festivalu pak bude čtvrteční premiéra a nedělní derniéra scénického nastudování opery Harmonie planet Antonia Caldary, která už letos zazněla koncertně v Praze a Brně, a to po třech stech letech. V hlavních rolích se ve čtyřech uvedeních díla opět představí Adam Plachetka, Andreas Scholl či Hana Blažíková. Do neděle však návštěvníky festivalu čeká ještě mnoho dalšího – a program pokračuje i potom, až do 30. července.

 

2023-07-15-Hudba-Znojmo-v-plnem-proudu-02

 

Wihanovo kvarteto zahraje v unikátním akustickém prostoru betonové haly keramické továrny ve Znojmě oslavné skladby J. Haydna, B. Smetany a A. Dvořáka. Soubor Fantasmi s velkou oblibou posluchačům představuje neznámé vokální a instrumentální skvosty a na koncertě v Domě umění představí pořad Koncert při svíčkách I: Americká oslava českých autorů. Neděle přinese koncert Znojemského komorního orchestru a jeho hostů pod vedením dirigentky Gabriely Tardonové v nově zrekonstruovaném prostoru Staré školy v Louce. Sólisty budou sopranistka Romana Kružíková a klarinetista Leo Dvořák. V pondělí je na programu vedle Dětského hudebního dne také Koncert malých géniů, kdy spolupráce je dohodnuta se soutěžemi Kocianovo Ústí, Heranova violoncellová soutěž a Národní soutěž ZUŠ Amadeus Brno. Na koncert dohlíží patron festivalu Pavel Šporcl. Velkou úterní akcí je multižánrový happening, kdy vystoupí na dvě stě umělců a vytvoří tak „neopakovatelnou atmosféru a roztančí celé město“, jak láká web festivalu. Týž den bude v odlehčené atmosféře a dění s dobročinným smyslem pokračovat dechový showband Brass Avenue. Pavel Šporcl předvede své umění v crossoverovém projektu na objednávku festivalu ve středu. Spolu s ním vystoupí zahraniční umělci Brian Charette (hammond varhany) a Sebastian Skalitzky (kytara). Charitativní účel je zde i tentokrát a jde o snahu směřovanou k záchraně renensančního zámku v Uherčicích, v jehož parku se akce také koná.

 

2023-07-15-Hudba-Znojmo-v-plnem-proudu-04

 

Čtvrtek ovládne operní premiéra ve znojemské jízdárně Louckého kláštera. Serenata La concordia de’ pianeti (Harmonie planet) vídeňského dvorního vicekapelníka Antonia Caldary zpracovává oblíbený barokní námět vycházející z filosofie harmonie sfér. Tentokrát se však vztahuje ke konkrétní osobě, jíž není nikdo jiný než císařovna Alžběta Kristýna, manželka císaře Karla VI. Dílo bylo provedeno v listopadu 1723 ve Znojmě u příležitosti jmenin panovnice (její choť byl mimojiné o několik měsíců dříve korunován v Praze českým králem). V díle vystupuje sedm božstev jako symbol sedmi planet (Diana, Apollón, Venuše, Jupiter, Mars, Merkur a Saturn), která vzdávají hold panovnici. Slavnostní charakter skladbě dodávají trubky a tympány. Serenata, již doplňuje v závěru licenza, je komponována ve stylu pozdní benátské opery, jíž byl Caldara významným představitelem.

Ve Znojmě se divák na dílo může těšit ve scénickém provedení a ve stylové interpretaci na dobové nástroje. Hudební festival Znojmo představil ve vlastní produkci již osmnáct inscenací, převážně oratorií nebo oper, v této tradici tedy letos pokračuje. V díle v režii Tomáše Ondřeje Pilaře účinkují Adam Plachetka, Andreas Scholl, Dagmar Šašková, Hana Blažíková, Jaroslav Březina a další. Soubor Czech Ensemble Baroque vede dirigent Roman Válek. Kromě premiéry je v plánu ještě sobotní repríza a nedělní derniéra.

V pátek do Znojma přijede znovu po pěti letech světově proslulý barokní ansámbl Il Giardino Armonico, který účinkuje pod vedením flétnového virtuóza a dirigenta Giovanniho Antoniniho. Orchestr se zaměřuje na interpretaci hudby 17. a 18. století a v jízdárně Louckého kláštera zazní hudba A. Vivaldiho, G. F. Händela, P. Locatelliho a dalších. V sobotu se kromě zmíněné reprízy Harmonie planet uskuteční Tour de varhany. Jedná se o sérii tří koncertů, kdy nejstarší původní varhany na Moravě v Louce ve Znojmě, barokní varhany v Pulkau a varhany v Dominikánském klášteře v Retzu se stanou svědky dialogu českého varhaníka Ondřeje Múčky a rakouské varhanice Innes Schittengruber na dramaturgické téma festivalu. Mezi jednolivými kostely je zajištěna autobusová doprava.

 

2023-07-15-Hudba-Znojmo-v-plnem-proudu-01

 

Nedělní mši v Lechovicích od půl deváté ráno slouží známý katolický duchovní Marek Orko Vácha a i na tuto slavnostní mši zavítají také hvězdní sólisté, a to bez nároku na honorář. Adam Plachetka, Dagmar Šašková a další se tak stanou spoluúčinkujícími na mši k třístému výročí vysvěcení lechovického kostela Navštívení Panny Marie. Večer je pak návštěvníci uvidí znovu při zmiňované znojemské derniéře Caldarovy Harmonie planet. O zbylém týdnu festivalu (24. – 30. července) budeme informovat.

 

2023-07-15-Hudba-Znojmo-v-plnem-proudu-03

 

Foto: archiv festivalu, archiv Znojemského komorního orchestru, Wikipedia / Ben Skála, Benfoto / CC BY-SA 4.0

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.