čtvrtek, 13 červenec 2023 09:04

Dech jako fenomén. Festival Za poklady Broumovska pokračuje

Autor:

Další koncert festivalu Za poklady Broumovska se koná v sobotu 15. července, kdy vystoupí žesťové kvinteto PBtet – Prague Brass Quintet. Koncert startuje v osmnáct hodin v otovickém kostele sv. Barbory a dobrovolné vstupné půjde na obnovu kostelů broumovské skupiny. Lákadlem je provedení opusu rezidenčního skladatele festivalu Jana Kučery s názvem The four-color suite.

 

2023-07-13-Za-poklady-PBtet-01

 

Podpora mladé generace je tradiční součástí festivalu Za poklady Broumovska. Dechové nástroje a zejména žesťové nechybí v rámci festivalového tématu „Dech jako fenomén“. Žesťové kvinteto PBtet – Prague Brass Quintet se zformovalo na konci roku 2016 z předních studentů žesťového oddělení Akademie múzických umění v Praze a tvoří ho hráči Walter Hofbauer, Karel Hons (trubky), Daniela Roubíčková (lesní roh), Barbora Kolafová (trombon) a Jakub Chmelař (tuba). Největším úspěchem tělesa je vítězství na mezinárodní soutěži Jeju International Brass & Percussion Competition 2019 v Číně. Průřezový repertoár sobotního koncertu zahrnuje díla od barokní éry (Scarlatti, Albinoni) až po současnost (John Williams). Zazní též kompozice rezidenčního skladatele festivalu Jana Kučery či dílo letošního jubilanta Sergeje Rachmaninova. Letos uplynulo sto padesát let o jeho narození a osmdesát od jeho úmrtí.

Osmnáctý ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Cílem akce je popularizovat klasickou hudbu a zejména upozornit na kritický stav kostelů z dílny věhlasných barokních architektů a stavitelů Dientzenhoferových a pomocí vybraného dobrovolného vstupného přispět těm, kteří usilují o jejich záchranu a opravu. Dále pak vytvořit prostor pro mladé špičkové interprety a generovat nový repertoár založený na broumovském geniu loci a s tématikou broumovské krajiny, architektury a kultury. Broumov se ucházel o titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2028, ve finále výběrového procesu však zvítězily České Budějovice.

 

2023-07-13-Za-poklady-PBtet-02

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.