neděle, 09 červenec 2023 09:51

ČRo D-Dur: Shakespearovské úterý a Káťa Kabanová s Hrůšou

Autor:

„Celé úterý bude na stanici D dur ve znamení Shakespeara, zazní originální a bohatý výběr skladeb tímto autorem inspirovaný.“

„A nakonec skvělé provedení posledních tří Mozartových symfonií. Na něm se ukáže, jak vynikajícím Mozartovským dirigentem Kubelík byl v závěru své šéfovské éry u Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu.“

„Pravidelnou návštěvu připravila Wanda Dobrovská se členem České filharmonie a vedoucím katedry bicích nástrojů HAMU Danielem Mikoláškem.“

 

2023-07-09-Ddur-tipy-28-tyden-01

 

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 10. do 16. července 2023?

V pondělí můžeme hned dvakrát poslouchat výběr z Dvořákovy klavírní tvorby, od 8:00 to budou Poetické nálady s částmi Na starém hradě, Rej skřítků nebo Na Svaté hoře. Ve 12:48 na to volně navážou Eklogy, obojí v podání Radoslava Kvapila. Pozoruhodné komorní dílo Dvořákova kolegy a přítele v pozoruhodném obsazení je na programu ve 12:01. Zazní Trio pro housle, lesní roh a klavír Es dur Johannesa Brahmse s houslistkou Isabelle Faust, klavíristou Alexandrem Melnikovem a hornistou Teunis van der Zwartem. A pak jsou v pondělním programu tři zajímavé interpretace symfonií. Nejprve v 10:15 Beethovenova Pastorální z kompletu České filharmonie s Paulem Kletzkim. Ve 13:06 zazní Martinů radostná Čtvrtá symfonie s orchestrem FOK a Martinem Turnovským. A konečně ve 20:18 Schubertova Symfonie č. 8 C dur „Velká“ s Vídeňskými filharmoniky a Riccardem Mutim.

 

2023-07-09-Ddur-tipy-28-tyden-02

 

Celé úterý bude na stanici D-dur ve znamení Shakespeara, zazní originální a bohatý výběr skladeb tímto autorem inspirovaný. Začínáme v 8:00 koncertní předehrou Hamlet Josepha Joachima, na kterou naváže koloraturní árie Ofélie z opery Hamlet Ambroise Thomase. V půl deváté to bude Suite ze Shakespeara podle čtyř ženských postav z jeho her od Josefa Bohuslava Foerstera a v devět Smetanova etuda Macbeth a čarodějnice. V 9:40 renesanční suita Romeo a Julie od Ivany Loudové a hned po ní v 9:57 suita ze slavného Prokofjevova baletu podle téže hry. V 11:02 je připravena symfonická studie Falstaff Edwarda Elgara a po ní v 11:39 symfonická báseň Hamlet Ference Liszta. Na úterní poledne připadá Dvořákova předehra Othello, dokonce s Berlínskými filharmoniky a Claudiem Abbadem, a po ní část slavné Verdiho opery na stejný námět. Ve 12:33 zazní komorní skladba Ozvěny ze Shakespeara od Otomara Kvěcha a po ní v 12:44 Čajkovského předehra podle Shakespearovy Bouře. Na ni ve 13:22 naváže další Romeo a Julie, tentokrát jako dramatická symfonie Hectora Berlioze pod taktovkou Jamese Levina. V 14:59 znovu výběr z Prokofjevova baletu. V 15:46 zazní Smetanův Pochod k slavnosti Shakespearově, který vznikl k velkému výročí tří set let od narození v roce 1864 jako vlastenecké gesto, že český národ už tohoto autora může plnohodnotně uvádět v češtině. Shakespearovský bude také večer: ve 20:01 Šostakovičova scénická hudba k Hamletovi a po něm zhudebnění sonetů od Jiřího Temla. V 21:12 zazní fragment Smetanovy opery Viola, komponovaný na motivy Shakespearova Večera tříkrálového. V 21:48 zazní Čtyři shakespearovské písně Ericha Wolfganga Korngolda a po nich ve 22:26 velmi slavné zhudebnění ke hře Sen noci svatojánské od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho pod taktovkou Rafaela Kubelíka. Poslední slovo k tématu bude mít komorní Othello Jana Hanuše v 23:08 a ve 23:25 Tři písně podle Shakespeara Igora Stravinského.

 

2023-07-09-Ddur-tipy-28-tyden-03

 

Ve středu před polednem v 11:28 poslouchejte Beethovenovu Symfonii č. 4 pod taktovkou Davida Zinmana s orchestrem Tonhalle Curych, který letos hostuje na Dvořákově Praze. Ve 12:12 si nenechte ujít vynikající provedení Sukovy Fantasie pro housle a orchestr v podání Julie Fischer. A v 13:13 Serenádu pro malý orchestr Vítězslava Nováka pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Od 20:00 nabízí stanice D-dur výběr snímků Rafaela Kubelíka, nejprve Gurre-Lieder, které tento mahlerovský dirigent natočil v Mnichově. Hned potom Martinů Fresky Piera della Francesca a Janáčkova Tarase Bulbu, které natočil v Londýně. A nakonec skvělé provedení posledních tří Mozartových symfonií. Na něm se ukáže, jak vynikajícím Mozartovským dirigentem Kubelík byl v závěru své šéfovské éry u Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu.

 

2023-07-09-Ddur-tipy-28-tyden-04

 

Čtvrtek začíná v 8:00 vzpomínkou na Smetanovo kvarteto a jejich kompletní nahrávku kvartetů Ludwiga van Beethovena. Zazní ten s Velkou fugou, tedy op. 130 B dur, a uslyšíte jak fugu, tak alternativní finále, které Beethoven na naléhání interpretů dokomponoval. V 10:48 poslouchejte Symfonii č. 2 Es dur Zdeňka Fibicha na nové nahrávce Marka Štilce. A z děl české hudby také v 14:20 Dechový kvintet Josefa Bohuslava Foerstera. Málo známý Smyčcový kvartet Césara Francka zazní ve dvacet hodin a v 23:01 Skladba pro sopránový saxofon Michaela Nymana Where the Bee Dances.

Pátečním „otvírákem“ je v 8:16 Koncertní fantazie Carmen pro housle a orchestr Pabla de Sarasateho v podání Anne-Sophie Mutter. V 9:52 je připraven Karneval zvířat, velká zoologická fantazie pro dva klavíry a komorní orchestr Camille Saint-Saënse. Ovšem obsazení je tak hvězdné, že se asi sešlo jedinkrát jen na této nahrávce: Martha Argerich, Nelson Freire, Gidon Kremer, Isabelle van Keulen, Tabea Zimmermann, Mischa Maisky... V 10:18 nás čeká ideální jednodenní alpská túra neboli Richard Strauss, Alpská symfonie s Vídeňskými filharmoniky a Christianem Thielemannem. A ve 13:02 Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 4 v hvězdném obsazení klavíristou Lang Langem. Den bude končit Okny podle Marca Chagalla od Petra Ebena v 22:18 a ve 23:03 Kvartetem na konec časů Oliviera Messiaena.

 

2023-07-09-Ddur-tipy-28-tyden-05

 

Pravidelnou víkendovou návštěvu připravila Wanda Dobrovská se členem České filharmonie a vedoucím katedry bicích nástrojů HAMU Danielem Mikoláškem. Očekávejte proto originální výběr skladeb Michala Hromka, Maurice Ravela, Svatopluka Havelky, Jiřího Traxlera, Miloslava Kabeláče a dalších. V neděli dopoledne to budou Michal Hromek, Morten Lauridsen, Frank Churchill, Michal Vích, J. S. Bach, Petr Eben, Bohdan Mikolášek, Dmitrij Šostakovič, G. F. Händel, Milan Hlavsa a Leoš Janáček. Po poledni máte jedinečnou možnost slyšet výběr nových nahrávek Supraphonu s mladými umělci. Od 12:00 to bude nejprve výběr z Mahlerova cyklu Chlapcův kouzelný roh v podání Petera Schöneho za doprovodu Filharmonického okteta. V 12:45 přichází na řadu mladý český houslista a vítěz soutěže Eurovize Daniel Matejča a tři sonáty pro sólové housle Eugèna Ysaÿe, vrchol houslového repertoáru. Od 13:37 se přidá klavírista Jan Bartoš a Smetanův cyklus Sny. A střídat se bude opět s Ysaÿem a Sonátami pro sólové housle č. 4–6. Mezi nimi ještě nabídne Jan Bartoš dva klavírní cykly Miloslava Kabeláče.

 

2023-07-09-Ddur-tipy-28-tyden-06

 

Neděle nabídne kromě pokračování Návštěvy také reprízu loňského představení Káti Kabanové na Salcburském festivalu pod taktovkou Jakuba Hrůši. Poslouchejte od šestnácti hodin, v hlavních rolích Corinne Winters (Káťa Kabanová), David Butt Philip (Boris Grigorjevič), Evelyn Herlitzius (Kabanicha), Jaroslav Březina (Tichon Ivanyč Kabanov), Jens Larsen (Savjel Prokofjevič Dikoj). Spoluúčinkuje Sbor Vídeňské státní opery, hrají Vídeňští filharmonikové, řídí Jakub Hrůša. A po opeře v 18:00 ještě mozartovský program z loňského Salcburku, záznam festivalového koncertu konaného 31. července ve Velkém sále Mozartea, poslední tři symfonie Wolfganga Amadea Mozarta, tedy Es-dur, g moll a C dur „Jupiter“, hraje Mozarteum Orchestra Salzburg, řídí Riccardo Minasi.

 

2023-07-09-Ddur-tipy-28-tyden-07

 

Foto: Joschua Voßhenrich, Wikipedia / a.n. / volné dílo, Česká filharmonie (Facebook), Facebook Lang Langa, SF / Monika Rittershaus

Jindřich Bálek

Hudební publicista a stálý spolupracovník stanice ČRo D dur, narozen 1976 v Teplicích. V letech 2005 – 2020 byl redaktorem stanice ČRo Vltava nejprve v redakci kulturní publicistiky, později v redakci vážné hudby. Po maturitě na teplickém gymnáziu studoval Institut základů vzdělanosti UK a pak filosofii na FF UK v Praze. Je dlouholetým spolupracovníkem časopisu Harmonie a dalších médií.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.