středa, 05 červenec 2023 09:13

Třeboňská nocturna už příští týden

Autor:

Třeboň hostí špičky klasické hudby, swingu a jazzu. Ve dnech 11. až 15. července rozezní dvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna hned několik míst historického centra města. Vystoupí Talichovo kvarteto, sopranistka Eliška Weissová, Filharmonie Hradec Králové, PhilHarmonia Octet, Jan Smigmator & Tonya Graves v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, Jiří Stivín a další.

 

2023-07-05-Trebonska-nocturna-2023-04

 

Již 25. května však proběhl prolog festivalu s charitativním účelem, kde vystopili žáci ZUŠ Třeboň při akci zvané Podium mladých. „Těší nás, že se festival vrací po covidových letech v plné síle,“ říká ředitelka festivalu Irma Mrázková. Třeboňská nocturna zahájí 11. července v Konírně Státního zámku Třeboň Talichovo kvarteto. Bude provedena zřídka uváděná Kvartetní věta Antonína Dvořáka a Mendelssohnův raný Smyčcový kvartet Es dur. Na závěr zazní Mozartův Stadler-Quintet ve spolupráci s francouzským klarinetistou Lilianem Lefebvrem, vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2022.

 

2023-07-05-Trebonska-nocturna-2023-01

 

12. července bude Divadlo J. K. Tyla patřit mladým hudebníkům, houslistu Danielu Matejčovi a klavíristu Janu Schulmeisterovi. Jan Schulmeister před dvěma týdny získal třetí cenu na prestižní soutěži v americkém Dallasu, The Cliburn. V Třeboni v podání dvou teenagerů zazní dílo Pärta, Janáčka, Martinů, Ysaÿe, Gliera i Bartóka.

 

2023-07-05-Trebonska-nocturna-2023-03

 

Dechový soubor PhilHarmonia Octet hobojisty Viléma Veverky představí 13. července v prostoru nádvoří státního zámku Třeboň Mozarta a Musorgského. Později v noci vystoupí v Tunel music baru zajímavá osobnost české hudební scény, multiinstrumentalista Jiří Stivín v doprovodu kytaristy Jaroslava Šindlera.

V pátek 14. července bude patřit nádvoří Městského úřadu Třeboň swingu a evergreenům Quincyho Jonese, Bennyho Goodmana či Dukea Ellingtona. Zpěváky Jana Smigmatora a Tonyu Graves doprovodí Rozhlasový Big Band Gustava Broma s dirigentem Vladem Valovičem.

 

2023-07-05-Trebonska-nocturna-2023-05

 

Programovou novinkou je sobotní odpolední multižánrové představení Harlekýn v Loutkovém divadle v Třeboni pro malé i velké. „Laureát řady významných mezinárodních soutěží, klarinetista Karel Dohnal, přiveze do Třeboně unikátní komediální představení s hudbou Karlheinze Stockhausena, které sklízí nadšené ovace doma i v zahraničí,“ dodává Mrázková.

Třeboňská nocturna tradičně zakončí sobotní pocta pěvkyni Emě Destinnové, která poslední roky svého života trávila právě v třeboňském regionu. Tentokrát v podání sopranistky Elišky Weissové, slovenského barytonisty Daniela Čapkoviče a Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého. Detailní program naleznete zde.

 

2023-07-05-Trebonska-nocturna-2023-06

 

Foto: archiv festivalu, Ivan Malý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.