úterý, 27 červen 2023 17:00

Festival Lípa Musica začíná prologem na saském hradě Oybin

Autor:

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica předznamená v pátek 30. června tradiční prolog, který pořadatelé už několik let zasazují do prostor pozůstatků klášterního kostela na saském hradě Oybin nedaleko českých hranic. Od 21 hodin se v unikátním gotickém kostele bez střešní klenby uskuteční koncert českého žesťového souboru Czech Brass, který zde za doprovodu klavíristky Andrey Mottlové Vavrušové a perkusisty Jakuba Tenglera provede program složený z klasických i filmových melodií. Letošní ročník festivalu Lípa Musica bude oficiálně zahájen Koncertem pro Liberecký kraj 1. září v Liberci, kde se představí úspěšný klavírista Lukáš Vondráček za doprovodu Pražských symfoniků. Festival potrvá až do 21. října a nabídne dalších osmnáct koncertů převážně klasické hudby na dvanácti lokalitách Libereckého a Ústeckého kraje i saského pohraničí.

 

2023-06-27-prolog-Lipy-Musicy-Oibyn-01

 

Lípa Musica se na saském Oybině představila poprvé v roce 2015 a od té doby se do německého lázeňského města vzdáleného jen deset kilometrů od Jablonného v Podještědí pravidelně vrací. V případě příznivého počasí jsou koncerty pořádány v klášterním kostele na skalním ostrohu nad městem, který založil Karel IV. a z nějž se do současné doby dochovaly pouze obvodové zdi bez střechy. Na festivalových koncertech se zde doposud představily soubory jako Schola Gregoriana Pragensis, Prague Cello Quartet, Clarinet Factory nebo Tiburtina Ensemble. Letos festival připravil pestrý program v podání žesťového souboru Czech Brass složeného ze sólistů a předních hráčů tuzemských orchestrů. Soubor byl založen v roce 1991 studenty Pražské konzervatoře jako žesťové kvinteto a postupně se rozrostl o další dva nástroje. Repertoár tělesa zahrnuje skladby od renesance až po soudobou klasickou hudbu psanou většinou na objednávku tělesa. Výjimkou však není ani jazz, pop, funky nebo filmová hudby, a proto často Czech Brass vystupují posíleni i o party kytary, kláves či perkusí. Na Lípě Musice soubor provede díla Bacha, Vejvanovského, Bizeta či Bernsteina, ale také filmové melodie ze známých francouzských a amerických snímků.

Po odlehčeném prologu a prázdninové pauze Lípu Musicu zahájí Koncert pro Liberecký kraj, který v letošním roce představí úspěšného klavíristu Lukáše Vondráčka za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera. Zahajovací koncert předznamená celkové zaměření letošního festivalového ročníku, kterým je díky osobnosti aktuální umělecké garantky Jitky Čechové klavír a klávesové umění. Čechová se představí společně se svými kolegy ze Smetanova tria a trumpetistou Jiřím Houdkem za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, dále v písňovém recitálu s ředitelem festivalu Martinem Prokešem a trojlístek jejích koncertů zakončí sólový recitál tematicky zasazený do nového prostředí, koncertního sálu VielHarmonie při klavírní manufaktuře C. Bechstein v Seifhennersdorfu. Angažmá Jitky Čechové doplní tradiční projekt Má to smysl, na kterém bude spolupracovat s talentovanými žáky českolipské základní umělecké školy.

 

2023-06-27-prolog-Lipy-Musicy-Oibyn-02

 

22. festivalový ročník nabídne i neklavírní program, jehož protagonisty mimo jiné budou francouzská mezzosopranistka Lucile Richardot, cembalista Mahan Esfahani, legendární kontratenorista Andreas Scholl, basista a hráč na loutnu Joel Frederiksen a Ensemble Phoenix Munich ve složení Hille Perl, Emma-Lisa Roux a Frauke Hess. Festivaloví návštěvníci se dále mohou těšit na populární Janoska Ensemble, exotický soubor Anima Şirvani či originální duo, které tvoří klarinetista David Orlowsky spolu s loutnistou Davidem Bergmüllerem. Vedle zahraničních interpretů Lípa Musica nabídne i vystoupení předních českých umělců, a to například Collegia 1704 Václava Lukse, Czech Ensemble Baroque Romana Válka, Collegia Mariana, dále návrat houslistky Josefa Špačka a violoncellisty Tomáše Jamníka a jejich nový projekt Cesty, uvedení Pärtových Pašijí v podání sboru Martinů Voices nebo vystoupení souboru Escualo Quintet a tanečního dua Tangonexion v programu Misterio del Ángel v programu věnovaném argentinskému tangu.

 

2023-06-27-prolog-Lipy-Musicy-Oibyn-03

 

Programové plány Lípy Musicy navíc doplňuje mimořádný projekt za účasti světově renomované pěvkyně Joyce DiDonato, která 9. března 2024 v Liberci uvede svůj prestižní cenou Grammy ověnčený projekt Songplay.

 

Foto: Lukáš Marhoul, archiv Jitky Čechové, Tangonexion (Facebook)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.