úterý, 27 červen 2023 12:42

Konec školního roku v Košické filharmonii

Autor:

Rodinný koncert s podtitulem Karneval zvířat chystá na středu 28. června Státní filharmonie Košice. Malé i velké diváky zavede do světa živočichů všech barev, velikostí, povah a zejména zvuků. Zazní ikonické dílo Karneval zvířat z pera Camille Saint-Saënse v interpretaci komorního tělesa Quasars Ensemble. Hudbu doplní verše básníka Ogdena Nashe v podání herce Martina Vaneka, který se zároveň ujme role moderátora akce. Koncert začíná v 18 hodin v Domě umění.

 

2023-06-27-SFK-karneval-zvirat-01

 

Camille Saint-Saëns složil Karneval zvířat v roce 1886 během dovolené v malé rakouské vesničce. Slavný cyklus s podtitulem „Velká zoologická fantazie“ je humornou exkurzí do světa různých živočichů. Rozmarná suita obsahuje čtrnáct různých částí, z nichž každá přibližuje příběh jiného zvířete. Diváci budou „slyšet“ lvy, slepice, antilopy, želvy, slony, klokany, ryby, osly, kukačku, labutě, dokonce i fosilie a cosi navíc. Pozorným posluchačům pak neujdou hudební citace skladeb jiných autorů jako Offenbach, Mendelssohn-Bartholdy či Berlioz. Saint-Saënsovo dílo je pravým symbolem vrcholného romantismu Belle Époque.

Komorní soubor Quasars Ensemble patří k předním profesionálním tělesům svého druhu na Slovensku. Vedle současné klasické hudby se ve stejné míře věnuje také hudbě starších epoch a staví tak odvážné dramaturgické koncepce. Konfrontuje nejnovější současná díla s pilíři klasické hudební historie. Soubor získal v roce 2013 nejprestižnější umělecké ocenění na Slovensku - Křišťálové křídlo.

 

2023-06-27-SFK-karneval-zvirat-02

 

Foto: J. Wesely

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.