úterý, 27 červen 2023 09:11

Janáčkova filharmonie zakončí sezónu s mladými umělci

Autor:

Dirigentka Alena Hron, která letos debutovala na Pražském jaru (ReflexiPlus čtěte zde), tři mladí sólisté a Janáčkova filharmonie – to je obsazení posledního večera 69. ostravské symfonické koncertní sezóny. Šestnáctiletá houslistka Boha Moon, bicista David Paša a polský tenorista Michał Dziedzic uspěli v interpretační soutěži orchestru a posluchačům se představí ve středu 28. června od 18 hodin ve Vesmíru. Zazní hudba od Rautavaary, Lary, Pucciniho a Paganiniho. Na tento koncert platí i vstupenky zakoupené na původní termín, tedy 4. květen.

 

2023-06-27-JFO-Mladi-soliste-01

 

Jako první zazní Inkantace, koncert pro bicí nástroje a orchestr, který napsal významný finský skladatel Einojuhani Rautavaara. Dílo z roku 2008 si brzy získalo místo v repertoáru mnoha perkusionistů. Jako druhá figuruje slavná tříminutová píseň Granada, kterou složil Mexičan Agustín Lara v roce 1932 na počest stejnojmenného španělského města, a naváže árie Cavaradossiho z opery Tosca Giacomo Pucciniho. Večer uzavře 1. houslový koncert Niccoly Paganiniho, který vznikl zřejmě v letech 1817 až 1818 a jeho premiéra se konala v Neapoli.

Boha Moon se ujme sólového partu v Paganiniho koncertu. Na housle začala hrát v sedmi letech. Studiu se věnovala v USA i Jižní Koreji, v únoru 2021 se přestěhovala do Prahy, kde momentálně studuje pod vedením Josefa Špačka. Absolvovala mistrovské kurzy skvělých houslistů, získala řadu prvních míst na mezinárodních hudebních soutěžích – Sangjung, Music Chunchu, Crescendo International Competition, Ewha Kyunghyang Concours, Singapore Violin Festival nebo Ishikawa Music Award.

 

2023-06-27-JFO-Mladi-soliste-02

 

David Paša je absolventem brněnské konzervatoře. Nyní studuje hru na bicí ve třídě Martina Opršála na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V letošní sezóně uvedl v české premiéře skladbu Inkantace, která zazní i na tomto koncertu.

 

2023-06-27-JFO-Mladi-soliste-03

 

Michał Dziedzic pochází z polského Brzeska. Klasický zpěv začal studovat ve čtrnácti letech. Od roku 2020 je studentem Ostravské univerzity. Mezi jeho úspěchy patří 2. místo v národní soutěži mariánských písní Ad Gloriam Deiparae v Bochni, 1. místo v Mezinárodní pěvecké soutěži M. Swarowské-Walawské v Krzeszowicích a speciální cena v soutěži Bella Voce v Busko-Zdrój.

 

2023-06-27-JFO-Mladi-soliste-04

 

Alena Hron, rozená Jelínková, patří mezi nejperspektivnější zástupce nastupující generace českých dirigentů, s Janáčkovou filharmonií Ostrava spolupracuje dlouhodobě. Na Pražské konzervatoři vystudovala dirigování a také skladbu a aranžování populární hudby. Od září 2022 je studentkou ve výběrovém magisterském programu na prestižní Zürcher Hochschule der Künste. Jako skladatelka a dirigentka se podílí na projektech, které spojují klasický a populární žánr. Hraje na housle, klavír a kytaru a také na ně hraje autorské písně ve svém uskupení AJAJAJ.

Cyklus E věnovaný mladým a nadějným hudebníkům bude součástí i příští, jubilejní 70. sezóny Janáčkovy filharmonie. Nabídne tři koncerty s mladými sólisty, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží mladých talentů JFO, a jeden s mladými dirigenty. V Ostravě tak 2. listopadu zazní skladby pro klarinet, zobcovou flétnu, hoboj nebo klavír od baroka přes vídeňský klasicismus až po jazz. 25. ledna se rozezní běžné i méně obvyklé strunné nástroje včetně violonu, který je předchůdcem kontrabasu. Na programu budou skladby od Hoffmeistera, Debussyho nebo Chopina. 22. února je na programu populární Violoncellový koncert Edwarda Elgara a Dvořákova Sedmá symfonie. Dirigentské taktovky se ujmou posluchači Curyšské hudební akademie. A 23. května se představí osm sólistů a zazní devět operních a oratorních árií nebo písní z cyklu Biblické písně Antonína Dvořáka, z Haydnova oratoria Stvoření, z opery Její pastorkyňa Leoše Janáčka nebo z Maškarního plesu Giuseppe Verdiho.

 

2023-06-27-JFO-Mladi-soliste-06

 

Foto: archivy umělců, Martin Kusyn, Ivan Korč

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.