pátek, 23 červen 2023 18:04

Haydnův Návrat Tobiáše v Praze i v hukvaldském amfiteátru

Autor:

První oratorium Josepha Haydna Návrat Tobiáše zazní v Praze. Koncertní forma prvního pražského uvedení díla se chystá na pondělí 26. června v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Náměstí Jiřího z Poděbrad. O hudbu se postará Czech Ensemble Baroque Orchestra v čele s manželským duem: dirigentem Romanem Válkem a sbormistryní Terezou Válkovou. Kromě zahraničních sólistů se představí také čeští Adam Plachetka, Dagmar Šašková a Lucie Kaňková. Oratorium zazní následující den ještě jednou v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.

 

2023-06-23-Navrat-Tobiase-a-MHFLJ-04

 

Najít pěvce pro tuto operu byl oříšek, měli jsme velmi vysoké nároky. V hlavním obsazení představí sólista metropolitní opery v New Yorku Adam Plachetka a spolu s ním Theodore Brown, Dagmar Šašková, Shira Patchornik a Lucie Kaňková. Všichni mají zkušenosti s interpretací staré hudby,“ uvedl Jiří Ludvík, producent pražského koncertu a také prezident Hudebního festivalu Znojmo. „Zaměřili jsme se tedy zejména na vítěze a laureáty prestižních světových pěveckých soutěží,” doplnil Roman Válek.

Oratorium vzniklo na motivy starozákonního příběhu a představuje Tobiáše, který si jde pro nevěstu. Z cest přinese živou vodu, díky které jeho slepý otec prozře. Provází ho anděl strážný. Libreto začíná v okamžiku, kdy se Tobiáš, vrací ze světa plný zkušeností a obdařen kontakty s nadpřirozenými silami. Přichází do svého rodného domu, kde nalezne svého starého, slepého a hořekujícího otce. Hudba tohoto díla stojí na pomezí baroka a klasicismu.

 

2023-06-23-Navrat-Tobiase-a-MHFLJ-01

 

Haydnovo oratorium Il ritorno di Tobia (Návrat Tobiášův) je prvním oratoriem skladatele; je psáno ve stylu metastasiovské ideje oratoria jako duchovní opery. Skladbu uvedl v dubnu 1775 na benefičním koncertě Tonkünstler-Societät. Starozákonní námět převedl do podoby italského libreta vídeňský básník Giovanni Gastone Boccherini. Formálním základem dvoudílné kompozice jsou po vzoru opery recitativy a árie, nechybí však ani sbory v duchu oratorní tradice. Skladba se setkala s velkým úspěchem a byla za skladatelova života velmi populární.

Scénické provedení oratoria se uskutečnilo loni před necelým rokem v rámci znojemského festivalu a upoutávka na vystoupení je ke zhlédnutí zde.

 

2023-06-23-Navrat-Tobiase-a-MHFLJ-05

 

Vedle pražského se uskuteční ještě provedení hukvaldské. Půjde o závěrečný koncert měsíc trvajícího Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, jeho hukvaldské části, která začíná už zítra. Obsazení umělců bude stejné a akce započne v hukvaldském amfiteátru v osmnáct hodin. Večerem provede Jiří Vejvoda.

Novinkou hukvaldské části Janáčkova festivalu je zařazení hned dvou operních představení pro děti a s dětmi: „Peřiny“ (od patnácti hodin v resortu Hubert) a „Perníková chaloupka“ (od devatenácti hodin v amfiteátru). V čase mezi dětskými operami budou v okolí amfiteátru probíhat kreativní Leošovy výtvarné a hudební dílny, které jsou také určeny celým rodinám. To vše v sobotu 24. června.

 

2023-06-23-Navrat-Tobiase-a-MHFLJ-03

 

V neděli 25. června následuje vystoupení Harafica Symphonic – spojení cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc –, které se spolu s Leošem Janáčkem vydává na výpravu po stopách moravského folkloru. Festivalový epilog „s přípitkem“ se koná 1. července od patnácti hodin v hukvaldském kostele sv. Maxmiliána.

 

2023-06-23-Navrat-Tobiase-a-MHFLJ-02

 

Foto: Petr Vokurek, MHF L. Janáčka

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.