pátek, 23 červen 2023 13:46

Klasika u Wericha potřetí. Balancuje na hraně pojmu klasika

Autor:

Třetí ročník hudebních slavností Klasika u Wericha, které se odehrávají na zahradě a v podkroví Werichovy vily na pražské Kampě, letos programově míří do Ameriky a Velké Británie. V úterý 27. června je hudebně odstartuje sopranistka Bree Nichols a „finger-style“ sólový kytarista Martin Homola. Za klavír zasedne mladý dirigent a klavírista Jan Mára.

 

2023-06-23-Klasika-u-Wericha-2023-01

 

Pražský program festivalu si hraje s hranicemi pojmu „klasika”, a to zejména v americkém kontextu. „Bree Nichols zapěje árie z oper A. Coplanda, C. Floyda, ale i písně z muzikálu M. Willsonové, písně R. I. Gordona, spirituály M. Hogana nebo jazzový standard E. Garnera „Misty”. Pestrost programu přinese kytara v podání Martina Homoly, který zahraje skladby J. Robinsona, T. Emmanuela či A. Smithe,“ prozrazuje dramaturgie cyklu.

Americko-britský koncert 13. srpna v podání sopranistky Tamary Morozové, mezzosopranistky Terezy Papouškové a s klavírním doprovodem Ahmada Hedara představí skladby velikánů americké a britské klasiky Leonarda Bernsteina, George Gerschwina a Benjamina Brittena, ale i méně známé autorky Lizy Lehmannové. Tento koncert je součástí oficiálního programu festivalu Prague Pride.

 

2023-06-23-Klasika-u-Wericha-2023-04

 

Pražská Klasika u Wericha myslela opět i na program pro rodiny s dětmi. Už 25. června uvede komediální česko-italské představení „Italské prázdniny II“ v podání ochotníků divadelní sekce Societá Dante Alighieri. Představení ve stylu komedie dell’arte se volně inspiruje beletrizovaným stejnojmenným cestopisem Jana Wericha a pro porozumění italštiny stačí jazykové znalosti na úrovni pizza, cappuccino a espresso.

 

2023-06-23-Klasika-u-Wericha-2023-02

 

Ozvěny Klasiky u Wericha se podruhé odehrají v Horáckém divadle v Jihlavě a v kostele svatého Jiří v Chřibské v rámci festivalu Chřibské kulturní léto. V Jihlavě se 1. září mohou diváci těšit na koncert basbarytonisty Lukáše Bařáka a sopranistky Kristýny Kůstkové s titulem „Cesta čtyřmi stoletími rakouské hudby”. Na programu bude tvorba rakouských skladatelů od 18. století až po současnost: od W. A. Mozarta přes F. Schuberta, R. Strausse, A. Schönberga až po P. Marschika. První půlka programu je zaměřena písňově, druhá na známé árie z Mozartových oper. Kostel v Chřibské rozezní také hra houslového koncertního mistra České filharmonie Jana Mráčka s klavírním doprovodem Lukáše Klánského. Zaznějí jak česká díla od B. Smetany či A. Dvořáka, brněnského rodáka E. W. Korngolda, tak například skladby F. Mendelssohna-Bartholdyho či B. Bartóka.

 

2023-06-23-Klasika-u-Wericha-2023-03

 

Foto: archiv Bree Nichols, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.