pondělí, 19 červen 2023 15:06

Skrznaskrz norský večer na Janáčkově festivalu

Autor:

Mezinárodní hudební festival (MHF) Leoše Janáčka v Ostravě opět navštíví dirigent Petr Popelka, čerstvě zvolený a designovaný šéfdirigent Vídeňských symfoniků. Dirigent, který zároveň vede Symfonický orchestr Českého rozhlasu a končí ve funkci šéfa Norského rozhlasového orchestru s tímto posledně zmíněným tělesem doprovodí klavírního virtuose Christiana Ihle Hadlanda.

 

2023-06-18-MHFLJ-Popelka-Christian-Ihle-Hadland-03

 

Ostravské publikum bude mít nyní jedinečnou příležitost vidět takříkajíc hvězdné nebe klasiky: norské rozhlasové symfoniky pod vedením Petra Popelky, světového klavíristu Ch. I. Hadlanda a skvělého hobojistu Viléma Veverku. Ten ovšem nebude v roli hudebníka, ale ujme se pozice moderátora zcela nevšedního koncertu,“ uvedl ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Koncert, na kterém se sejdou všechny zmíněné osobnosti, se odehraje v ostravském Domě kultury Poklad ve středu 21. června pod názvem „Pozdrav evropského severu“.

Na programu je symfonická báseň o norském krutovládci, Hakon Jarl, op. 16 Bedřicha Smetany, dále rovněž šestnáctý opus Edvarda Griega, Koncert pro klavír a orchestr a moll, a Symfonické tance, op. 64 téhož autora, jehož 180. výročí narození si festival připomíná. Půjde tedy o večer k výročí norského skladatele s provedením jeho skladeb, s kompozicí o norském vladaři a v podání norského orchestru s Norem v roli sólisty.

 

2023-06-18-MHFLJ-Popelka-Christian-Ihle-Hadland-01

 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka potrvá v Moravskoslezském kraji ještě do 1. července. Od 24. června se chystá jeho hukvaldské finále, během kterého mimo jiné zazní moravské lidové písně a Janáčkova Suita pro smyčce v netradičním podání cimbálové muziky Harafica a Moravské filharmonie Olomouc. Vyvrcholením pak bude oratorní večer Návrat Tobiáše Josepha Haydna s Adamem Plachetkou.

 

Foto: Gezeitenkonzerte / Facebook, Norský rozhlasový orchestr / Facebook

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.