sobota, 17 červen 2023 08:56

Tělesa Slovenské filharmonie doma, v Rakousku, u nás a v Japonsku

Autor:

Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Danielem Raiskinem, Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm a Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem se vydají po závěrečných koncertech sezony na umělecké zájezdy.

 

2023-06-16-Sf-SKS-SFS-cerven-04

 

Slovenská filharmonie se představí ve vídeňském Musikvereinu. Sólistou večerů bude klavírista Alexei Volodin, který se ujme sólových partů v obou klavírních koncertech Johannesa Brahmse. Alexei Volodin je léta spojen s nadací Lieven Piano Foundation, díky které získal stipendium, a nyní sám vyučuje a vede mistrovské kurzy organizované nadací, která byla založena právě v Brahmsově rodišti. V letošním roce slaví nadace své 30. výročí a při této příležitosti zazní koncert filharmoniků. Koná se v neděli 18. června ve Velkém sále Musikvereinu.

Slovenský komorní orchestr se členy orchestru Slovenské filharmonie vystoupí v ten samý den ve Španělském sále Pražského hradu na 21. ročníku předávání evropského ocenění Trebbia. Sólisty budou sopranistka Alena Miro, tenorista Miroslav Dvorský a barytonista Pavol Kubáň. Koncert povede Jaroslav Kyzlink. Moderátory slavnostního večera, jehož součástí je každoročně i benefiční dražba obrazů, budou Jitka Novotná a Ľubomír Bajaník. Mezinárodní cena Trebbia se uděluje ve čtyřech kategoriích – za podporu kultury a umění, za tvůrčí činnost, za přínos k dialogu národních kultur a za celoživotní dílo. Jde o evropské ocenění, které vzniklo jako výraz uznání a poděkování umělcům, mecenášům a podnikatelům. Návrhy kandidátů na cenu Trebbia předkládají Nadačnímu fondu Trebbia osobnosti a instituce ze všech zemí světa. Laureáty vybírá mezinárodní nominační komitét, který tvoří známé osobnosti ze světa kultury, byznysu a politiky. V roce 2019 získal ocenění za celoživotní dílo klavírista Marian Lapšanský, dlouholetý generální ředitel Slovenské filharmonie. Slavnostní večer z Pražského hradu Trebbia 2023 můžete sledovat v neděli večer od osmi hodin na ČT2 a pak ze záznamu na ČT art.

 

2023-06-16-Sf-SKS-SFS-cerven-03

 

Mužská část Slovenského filharmonického sboru bude součástí uvedení Schönbergova monumentálního díla Písně z Gurre (Gurrelieder), třídílné kantáty pro pět vokálních sólistů, vypravěče, pěvecké sbory a velký orchestr na slova básně Dana Jense Petera Jacobsena v německém překladu Roberta Franze Arnolda. Dílo zazní v neděli 18. června na festivalu Smetanova Litomyšl, druhém nejstarším hudebním festivalu v Čechách. Písně z Gurre zaznějí v interpretaci Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Norského rozhlasového orchestru, mezinárodních sólistů, mužské části Slovenského filharmonického sboru (sbormistr Jozef Chabroň) a Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala). Taktovky se ujme Petr Popelka. Z Litomyšle se celá produkce přesune do Prahy, kde bude uvedena v úterý 20. června ve Státní opeře Praha. Přímý přenos z pražské Státní opery můžete v přímém přenosu poslouchat na stanici ČRo Vltava od sedmé hodiny večer.

 

2023-06-16-Sf-SKS-SFS-cerven-02

 

Koncem měsíce odcestuje Slovenská filharmonie na čtrnácté japonské turné, které se koná od 29. června do 10. července. A dodejme, že Slovenský komorní orchestr se spolu se Slovenským filharmonickým sborem představí v úterý 4. července na Svatoplukově náměstí v Nitře v rámci akce Nitra, milá Nitra 2023.

 

Foto: Jan F. Lukas, P. Brenkus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.