pondělí, 12 červen 2023 09:27

Hudební inventura Ensemble Opera Diversa

Autor:

Ensemble Opera Diversa uvede další ze svých koncertů. Koná se v úterý 13. června v Mozartově sále Divadla Reduta v Brně. Společně se souborem vedeným kmenovou dirigentkou Gabrielou Tardonovou se představí pěvkyně Kateřina Hebelková, která s tělesem spolupracuje poprvé. Dále pak spřízněný dechový kvintet s klavírem, Francisextet s uměleckým vedoucím Patrikem Červákem, a bicista Martin Opršál.

 

2023-06-12-EOD-hudebni-inventura-03

 

V Mozartově sále brněnského Divadla Reduta zazní premiéra skladby Vojtěcha Dlaska, který pro tuto příležitost instrumentoval dílo Karla Boleslava Jiráka; ve druhé polovině večera program doplňují kompozice Oldřicha Flosmana a Václava Dobiáše.

Letošní Hudební inventura náležící do stejnojmenné dramaturgické linie, v rámci níž se soubor tradičně věnuje (znovu)objevování a objednávání skladeb domácích autorů, je nesena tématem renegátů a mstitelů. Dotýká se otázek zodpovědnosti umělce vůči své době: „Pokud se už dnes nepohoršujeme nad brutalitou proslulého manýristického skladatele Gesualda da Venosy, který rozkázal usmrtit svou nevěrnou ženu, pokud nezavrhujeme Wagnerovu tvorbu pro jeho bezskrupulózní povahu či antisemitismus, pak je důležité ověřovat především životnost samotných děl. V mnoha případech se totiž pozice zrádců a mstitelů v historii obracejí a jejich vratkost by nás měla varovat před snadnými soudy. Jediné, co přetrvává, je hudba sama – pokud jí ovšem přetrvat umožníme,“ uvádí svůj pohled ansámbl Opera Diversa.

 

2023-06-12-EOD-hudebni-inventura-02

 

Foto: Marian Gdula

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.